Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Internet jest obecny już w każdym aspekcie naszego życia – to medium, które służy do pracy, nauki, rozrywki czy porozumiewania się z bliskimi. W każdym z tych zastosowań warto mieć na uwadze potencjalne zagrożenia w sieci. Oto kilka porad, które pomogą zadbać o ochronę podczas korzystania z internetu.

Na jakie zagrożenia można się natknąć w sieci?

Nie ma wątpliwości, że internet jest przełomowym, genialnym wręcz wynalazkiem, który daje użytkownikom ogromne możliwości. Niestety z potencjału globalnej sieci korzystają także przestępcy – w tym przypadku powstało nawet kilka odrębnych terminów, takich jak „hakerzy” czy „cyberprzestępcy”. Internautom grozi na przykład pobranie złośliwego oprogramowania na swoje urządzenie, co może prowadzić do utraty kontroli nad komputerem lub wycieku cennych danych.

Do tego warto szczególnie uważać na ataki socjotechniczne. Najczęściej stosowaną metodą tego typu jest phishing, który polega na podszywaniu się pod zaufaną instytucję lub osobę (na przykład bank, pocztę lub kogoś znajomego) w celu wyłudzenia prywatnych informacji. Najczęściej ma on formę wiadomości mailowej lub w mediach społecznościowych z linkiem do spreparowanej strony, która do złudzenia przypomina zaufaną witrynę, jednak w rzeczywistości służy jedynie do przekazania danych hakerom. To jednak zaledwie jeden z wielu przykładów – zagrożeń w sieci nie brakuje, a do tego stale pojawiają się nowe. Z tego względu należy zachować ostrożność przez cały czas: już kilka prostych reguł pomoże znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Jak uniknąć najczęstszych zagrożeń, z którymi można się spotkać online? Ostrożność to podstawa – oto parę zasad, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo.

Nie otwieraj podejrzanych linków – nie tylko w wiadomościach od nieznajomych!

Podejrzana wiadomość z linkiem nawet od kogoś znajomego może nieść za sobą spore zagrożenie dla naszych danych, pieniędzy oraz urządzenia, z którego korzystamy. Często można spotkać się ze złośliwym oprogramowaniem, które rozsyła odnośniki właśnie w ten sposób. Te z kolei mogą pobrać na sprzęt kolejnego wirusa, przechwycić dane lub prowadzić do strony, która udaje zaufaną witrynę, a tak naprawdę przesyła informacje do hakerów.

Ostrożność należy zachować również w przypadku maili – choć filtry antyspamowe są coraz skuteczniejsze, w skrzynce co jakiś czas nadal możemy zobaczyć wiadomości z niebezpiecznymi linkami. Często są to maile sugerujące potrzebę szybkiego działania, na przykład wniesienia zaległej opłaty za przesyłkę czy fakturę – w takich przypadkach najprawdopodobniej mamy do czynienia z phishingiem. Przed kliknięciem linku warto bardzo dokładnie przeanalizować dane adresata i treść samego odnośnika.

Korzystając z publicznej sieci wi-fi, zadbaj o dobry VPN 

Darmowe sieci wi-fi są dostępne w coraz większej liczbie miejsc – z darmowego internetu możemy korzystać w kawiarniach, restauracjach czy galeriach handlowych. Publiczne połączenie wiąże się jednak ze sporymi zagrożeniami dotyczącymi prywatności. Nieszyfrowane dane mogą być z łatwością przechwycone przez hakerów – istnieje jednak prosty sposób, by ochronić prywatne informacje. Chodzi o połączenie przez wirtualną sieć prywatną (VPN); możemy w tym celu wykorzystać darmowy VPN lub płatne rozwiązania. Jak to działa? Głównym celem jest ukrycie adresu IP, który zawiera cenne informacje o użytkowniku – często tego typu programy oferują także szyfrowanie całej transmisji. Jednym z najpopularniejszych jest Nord VPN, doceniany ze względu na bogatą funkcjonalność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby wybrać najlepszy VPN, warto sprawdzić rankingi na stronach takich jak vpnes.com.

Nie zapisuj haseł i pamiętaj o wylogowaniu się ze swoich kont w miejscach publicznych

Po zakończeniu korzystania z maila, Facebooka czy innych serwisów, należy pamiętać o wylogowaniu się ze swojego konta. Jest to szczególnie istotne podczas korzystania z publicznych lub współdzielonych komputerów, na przykład na uczelni czy w drukarni. Dzięki tej prostej czynności zyskasz pewność, że nikt postronny nie uzyska dostępu do Twojego profilu lub tymczasowych danych zapisanych w pamięci urządzenia.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ