Kredyt gotówkowy – ranking ofert banków

W poszukiwaniu najlepszego kredytu gotówkowego klienci mogą sięgnąć po rankingi kredytów gotówkowych, które prezentują szczegółowo ich najważniejsze parametry kosztowe. Ranking tworzony jest na podstawie różnych czynników, głównie finansowych, dla danego okresu, na przykład jednego miesiąca.

Instytucje finansowe, same banki, serwisy podejmujące tematykę kredytową – wszystkie te podmioty okresowo przygotowują rankingi kredytowe, posiłkując się przy tym rzeczywistymi ofertami kredytowymi, jakie przesyłane są im na zapytanie przez poszczególne banki czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy ranking, dobrym przykładem jest porównywarka kredytów Totalmoney.pl, gdzie można znaleźć ciekawe oferty kredytów gotówkowych oraz sam ranking kredytów gotówkowych.

Najpierw podstawowe założenia

Zanim zostanie skonstruowany i opublikowany w mediach jakikolwiek ranking kredytów gotówkowych, analitycy muszą w pierwszej kolejności przygotować dla niego odpowiednie założenia. Dotyczą one kwoty hipotetycznego kredytu gotówkowego i okresu kredytowania oraz modelowego klienta. Zapytanie o ofertę kredytu gotówkowego, jakie dana firma czy agencja wysyła do instytucji kredytowych, może wyglądać następująco:

„Prosimy o przygotowanie indywidualnej oferty na kredyt gotówkowy w wysokości 20 000 zł, zaciągany na okres 48 miesięcy przez klienta, którym jest trzyosobowa rodzina – dwóch dorosłych i dziecko, a jej łączne zarobki uzyskiwane z tytułu umowy na czas nieokreślony o pracę wynoszą 5 tys. zł”.

Na takiej podstawie bank, zakładając pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej na bazie wpisów w Biurze Informacji Kredytowej, przedstawia, co mógłby zaoferować takiemu klientowi. Wszystkie parametry potencjalnego kredytu gotówkowego są wprowadzane następnie do arkusza kalkulacyjnego, który staje się najważniejszym narzędziem konstruowania rankingu kredytów gotówkowych.

Uwaga!

Bywa, że lepsze warunki kredytowania ten sam bank oferuje dla klienta, który ma już np. konto osobiste w tej samej instytucji, niż dla zupełnie nowego klienta. Takie kwestie powinny być również ujęte w rankingu kredytowym.

Co decyduje o miejscu w rankingu?

Na pierwszych miejscach w rankingu kredytów gotówkowych na dany miesiąc czy dany okres w roku znajdują się te oferty, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu gotówkowego przy możliwie jak najniższych kosztach ogólnych.

Każda pojedyncza oferta nadesłana na zapytanie twórców rankingów przez banki jest analizowana pod kątem kosztów i trafia na konkretne miejsce w spisie. Brane są przy tym pod uwagę takie parametry ofert kredytowych, jak:

  • wysokość oprocentowania nominalnego w skali roku – stawka, według której są naliczane odsetki od kapitału kredytowego;
  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania – ujmowana w postaci wskaźnika procentowego od kwoty zobowiązania, uwzględniająca wszystkie koszty związane z kredytem, nie zaś wyłącznie odsetki nominalne;
  • prowizja za przystąpienie do zobowiązania;
  • wysokość kwoty całkowitej do spłaty lub całkowitych kosztów związanych z kredytem gotówkowym;
  • wysokość prawdopodobnej raty miesięcznej.

Jeśli sumaryczne koszty kredytu gotówkowego na tle innych propozycji bankowych są najniższe, automatycznie taka oferta znajdzie się u szczytu listy rankingowej.

Uwaga!

Trzeba pamiętać, że przedstawione w rankingu kredytów gotówkowych oferty zostały przygotowane pod kątem zaprezentowanego modelowego klienta, dlatego realne warunki kredytowania w poszczególnych bankach mogą się nieco różnić od tych, jakie banki przygotowały na potrzeby analizy rankingowej.

Ranking kredytów gotówkowych należy traktować jako drogowskaz, rzetelną analizę ofert kredytowych, jakie aktualnie są dostępne na rynku bankowym. Nie jest to realna oferta kredytowa, z której na pewno będzie mógł skorzystać klient. Na pewno jednak ranking kredytowy pomoże dokonać ostatecznej decyzji w kwestii wnioskowania o kredyt gotówkowy w konkretnej instytucji kredytującej.

Bank, zanim wyda decyzję kredytową, sprawdzi na pewno, czy klient starający się o takie zobowiązanie ma wystarczająco wysoką zdolność kredytową i czy nie ma negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Ostateczne warunki kredytowania zależą od indywidualnej oceny sytuacji finansowej klienta i potencjalnego ryzyka kredytowego, jakie ponosi bank.

Comments are closed.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ