Coworking oznacza po angielsku „pracować razem”, co świetnie oddaje jego ideę. Daje on możliwość przebywania z innymi ludźmi i wykonywania swoich zadań w sprzyjających warunkach. Przestrzenie coworkingowe można znaleźć w większości dużych miast. Na czym polega ich fenomen?

Coworking – co to znaczy?

Coworking opiera się na pracy przy wynajętym biurku przez jedną lub więcej osób. Jest to dobre rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorstw, start-upów, jak również freelancerów i jednoosobowych działalności gospodarczych. Korzystają z niego najczęściej ludzie, którzy nie chcą płacić za wynajem całego biura. Wynajem blatu pozwala na uniknięcie niepotrzebnych nakładów finansowych. Jest to ważne, jeśli dopiero rozkręca się swój biznes. Biura coworkingowe to zazwyczaj duże open space’y. Często oferują możliwość zorganizowania spotkania w sali konferencyjnej czy szkoleniowej. Nierzadko można skorzystać również z tzw. wirtualnego biura. Jest to usługa polegająca na obsłudze biurowej w imieniu przedsiębiorcy.

Liczne zalety

Coworking daje możliwość pracy z innymi ludźmi. Wiąże się to z szansą nawiązania nowych kontaktów, również biznesowych. Wpływa to również na brak poczucia samotności. Wiele osób wskazuje, że coworking jest dla nich ważny ze względu na prowadzenie tzw. small talków. Krótka rozmowa podczas przerwy na kawę potrafi rozluźnić i wpłynąć pozytywnie na efektywność wykonywanych zadań. Równie istotna jest dla nich wymiana wiedzy i doświadczeń zawodowych. Ponieważ coworking jest przestrzenią stworzoną z myślą o pracy, zapewnia dobre warunki dla skupienia się. Popularność tego rozwiązania polega nie tylko na samym wynajęciu biurka. Jego najważniejszą zaletą jest właśnie możliwość przebywania z ludźmi.

Przewaga nad innymi rozwiązaniami

Wielu freelancerów decyduje się na pracę we własnych domach. Niestety naraża ich to na uciążliwy hałas np. z powodu płaczącego dziecka, kłócących się sąsiadów czy szczekającego psa. Jednocześnie niektórzy za bardzo kojarzą mieszkanie z czasem wolnym, przez co trudno im wydzielić odpowiedni czas na pracę i na odpoczynek. Coworking jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy nie lubią pracować w domu, jak i dla tych, którzy nie mają na to warunków. Są osoby, które wybierają się ze swoim laptopem do kawiarni. O ile dostęp do dobrej kawy czy herbaty jest zaletą, to są to najczęściej miejsca nieprzystosowane do pracy. Głośne rozmowy, śmiech i działanie sprzętów kuchennych mogą skutecznie wpłynąć na poziom skupienia.

Znalezienie przestrzeni coworkingowej

Jak wybrać idealną przestrzeń coworkingową? Oczywiście można po kolei wyszukiwać i sprawdzać stronę każdego z miejsc. Dużą łatwiejszym sposobem jest jednak skorzystanie z porównywarki https://www.spacing.pl/ . Umożliwia ona znalezienie idealnego miejsca do pracy. Opcje wyszukiwania pozwalają na ujęcie udogodnień, jakich się szuka. Może to być np. dostęp do Wifi czy drukarki, bliskość dworca PKP lub autobusowego czy nawet takie kwestie jak możliwość wypicia kawy i herbaty. Możliwe jest także wyszukanie biura na podstawie preferowanego okresu najmu. To wszystko pozwala na wybranie przestrzeni coworkingowej najlepiej dopasowanej do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ