Dziecko, które nie jest odpowiednio zabezpieczone w samochodzie, może być narażone na poważne obrażenia lub nawet śmierć w razie nagłego hamowania, zderzenia lub dachowania. Rozwiązaniem, które zapewnia młodemu pasażerowi stabilną pozycję, amortyzuje siłę uderzenia i chroni kręgosłup przed urazami, jest fotelik samochodowy. Wyjaśniamy, jak go prawidłowo zamontować.

Jak prawidłowo zamontować fotelik dziecięcy?

Jazda samochodem z dzieckiem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia malucha przed ewentualnymi zagrożeniami na drodze.

Nie wystarczy tylko zapięcie pasów bezpieczeństwa, trzeba także zadbać o to, by dziecko podróżowało w foteliku, dostosowanym do jego wieku, wagi i wzrostu

Foteliki samochodowe są specjalnie zaprojektowane tak, aby chronić dzieci w przypadku wypadku lub gwałtownego hamowania pojazdu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i mocowaniom, fotelik absorbuje siłę uderzenia, znacznie zmniejszając ryzyko poważnych urazów. Ochrona ta jest szczególnie ważna, ponieważ ciało dziecka jest bardziej podatne na obrażenia niż ciało dorosłego.

W przypadku uderzenia, nieprawidłowo zabezpieczone dziecko może doznać poważnych wewnętrznych urazów, szczególnie w obszarze głowy i szyi. Foteliki są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko takich urazów.

Ważnym etapem jest również prawidłowy montaż siedziska, zgodny z instrukcją producenta i ogólnymi zasadami bezpieczeństwa.

Wybierz odpowiednie miejsce w samochodzie

Najlepiej umieścić fotelik na tylnej kanapie, pośrodku lub za fotelem pasażera. Unikaj montowania fotelika za fotelem kierowcy, ponieważ może to utrudniać manewrowanie i widoczność. Jeśli zdecydujesz się na wożenie fotelika na przednim siedzeniu, nie zapomnij o wyłączeniu poduszki powietrznej po stronie pasażera. Nie wszystkie auta są wyposażone w taką funkcję, wówczas należy zrezygnować podróżowania z dzieckiem na przednim fotelu.

Użyj systemu mocowania ISOFIX lub pasów samochodu

Jeśli fotelik ma system mocowania ISOFIX, przymocuj go do specjalnych uchwytów w samochodzie i sprawdź, czy zaczepy są dobrze zablokowane. W pozostałych przypadkach użyj pasów bezpieczeństwa i przepnij je przed odpowiednie otwory lub prowadnice w foteliku. Upewnij się, że siedzisko jest stabilnie przytwierdzone do tylnej kanapy i nie przesuwa się.

Ustaw odpowiedni kąt nachylenia i wysokość oparcia

W foteliku, który zamontowano tyłem do kierunku jazdy, kąt nachylenia powinien być taki, aby głowa dziecka nie opadała do przodu i nie zatykała dróg oddechowych. W przypadku fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy ustawienie oparcia powinno umożliwiać maluchowi swobodne obserwowanie otoczenia i przyjęcie wyprostowanej pozycji. Upewnij się też, że pasy są prawidłowo ułożone na klatce piersiowej i nie uciskają szyi, twarzy lub brzucha.

W czasie wyboru fotelika zwróć uwagę, czy ma on wymagane atesty bezpieczeństwa i spełnia europejskie normy ECE R44/04 lub nowszą ECE R129 (i-Size). Powinien być też wykonany z solidnych materiałów, zapewniać dobrą amortyzację i mieć boczne ochraniacze głowy i tułowia.

Ubezpiecz swój fotelik samochodowy w LINK4

Chcesz ubezpieczyć fotelik samochodowy w swoim aucie? Ubezpieczenie AC w LINK4 obejmuje pojazd, bagaż podręczny oraz foteliki do przewozu dzieci, które znajdują się w chwili szkody w samochodzie. Dzięki czemu możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za szkodę polegającą na uszkodzeniu lub zniszczeniu przedmiotu ubezpieczenia, która powstanie na skutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń,  w tym      w wyniku kradzieży.

Na stronie internetowej jest dostępny Kalkulator online, w którym sprawdzisz wysokość składki i dobierzesz wariant ubezpieczenia. Możesz też skorzystać z pomocy agenta współpracującego z LINK4 lub konsultanta dostępnego pod numerem telefonu 22 444 44 44. Nasi specjaliści doradzą Ci w wyborze wariantu ochrony i zaproponują ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie https://dokumenty.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ