Jak zaplanować podróż samochodem osobowym z dziećmi?

Na podróżowanie samochodem z dziećmi należy odpowiednio się przygotować. Powinieneś uwzględnić wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy. O czym pamiętać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Przygotuj odpowiednio samochód

Przed rozpoczęciem podróży, szczególnie kiedy masz zamiar zabrać ze sobą dzieci, powinieneś odpowiednio przygotować samochód. Musi on być w pełni sprawny, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz bezproblemową jazdę. Jeśli więc od dłuższego czasu nie byłeś u mechanika, warto wybrać się na przegląd techniczny. Fachowiec na miejscu powinien wykonać między innymi kontrolę poziomu oleju, płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w oponach oraz sprawdzić działanie wszystkich najważniejszych systemów w pojeździe.

Jeśli samochodem będą podróżować małe dzieci, zadbaj o zamontowanie odpowiednich fotelików, które zapewnią im ochronę i wygodę podczas jazdy. Same bagaże powinny być spakowane i zabezpieczone tak, żeby w razie nagłego hamowania czy innego zdarzenia drogowego, nie mogły przemieścić się po samochodzie, wyrządzając krzywdę pasażerom.

Sprawdź, czy masz aktualne ubezpieczenie

W Polsce każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupioną polisę OC. Jednak warto rozważyć także inne ubezpieczenia, takie jak Autocasco lub Assistance w jednym z dostępnych wariantów. Szczególnie Assistance może być przydatny podczas dłuższych tras, kiedy awaria pojazdu zaskoczy Cię z dala od domu. Wykupując tę ochronę, możesz liczyć na takie świadczenia jak       holowanie      czy usprawnienie      samochodu na miejscu zdarzenia. Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenia auta i zabezpiecz się na wypadek skutków niespodziewanych sytuacji.

Zaplanuj odpowiednio podróż

Właściwe zaplanowanie trasy samochodem z dziećmi jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że najmłodsi mają mniejszą cierpliwość i wytrzymałość niż dorośli. Na trasie powinieneś więc uwzględnić więcej przerw niż gdybyś jechał sam. Postuj powinien odbywać się w takich miejscach, gdzie dzieci będą mogły bezpiecznie wyjść z samochodu i trochę się poruszać, a także skorzystać z toalety. Jeśli trasa jest szczególnie długa, warto rozważyć jakieś atrakcje po drodze. Być może nie zbaczając zbyt mocno z drogi, można zajechać na plac zabaw, czy mini zoo.

Spakuj wszystko, co potrzebne

Aby zapewnić sobie i dzieciom komfortową podróż samochodem, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Weź ze sobą poduszki oraz koce, aby w razie zmęczenia dziecko mogło się komfortowy przespać. Warto również zainwestować w uchwyt na tablet lub smartfon, dzięki któremu dzieci będą mogły oglądać filmy czy grać w gry. Jednocześnie w tym czasie Ty będziesz mógł skupić się na jeździe. Na długiej trasie czasami ciężko przewidzieć pogodę – zabierz więc kurtki przeciwdeszczowe lub parasole, żeby nie zmoknąć na postoju.

Obowiązkowym wyposażaniem powinny być też przekąski i napoje dla dzieci. O ile dorośli są w stanie poczekać, aż dotrą do stacji czy jakiejś przydrożnej restauracji, o tyle dzieci tyle cierpliwości mogą nie mieć. Zabranie ze sobą np. kanapek jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie ważne jest także zabranie wody, szczególnie gdy podróżuje się w upalne dni.

Zaplanuj zabawy na czas podróży

W trasie dzieci mogą szybko się znudzić oglądaniem filmów czy graniem na tablecie. Zresztą, jeśli są małe, warto zapewnić im inne rozrywki. Odpowiednio wcześniej wymyśl więc różne gry i zabawy, którymi będziesz mógł zająć najmłodszych podczas drogi. Spodziewaj się też pytań o to, jak długo jeszcze potrwa podróż. Warto więc już przed wyruszeniem uprzedzić dzieci, ile potrwa jazda, jak często będziecie się zatrzymywać, czy też, w jakich miejscach przewidziane są postoje i na jakie atrakcje podczas nich mogą liczyć najmłodsi.

Podróż z dziećmi może przebiec spokojnie, jeśli z wyprzedzeniem zaplanujesz jej czas trwania i zadbasz o najważniejsze kwestie, jakie jak m.in. stan pojazdu, czy wyżywienie na trasę. Koniecznie sprawdź także, czy masz ważne obowiązkowe OC, a w razie potrzeby wykup inne rodzaje ubezpieczeń, takie jak AC, czy Assistance. LINK4 oferuje wymienione rodzaje polis. Wysokość składki sprawdzisz poprzez Kalkulator online, a następnie za pomocą kilku kliknięć sfinalizujesz zakup wybranego ubezpieczenia. Jeśli preferujesz kontakt tradycyjny, zadzwoń pod numer 22 444 44 44, gdzie porozmawiasz z naszymi konsultantami. To także okazja do zakupu polisy. W tym celu możesz się również spotkać osobiście z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ