Płyty główne z gniazdem LGA 1700 – jaką wybrać?

Odpowiedni sprzęt komputerowy to przede wszystkim właściwie dobrane jego podzespoły. Dobre dobrany dysk, procesor czy pamięć RAM – dobre zestawienie ze sobą podzespołów umożliwia osiągnięcie pożądanych funkcji i osiągów sprzętu. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest wybór najmocniejszych, gdyż muszą być one przede wszystkim doskonale zestawione ze sobą. Jednakże najbardziej istotnym elementem w tej sytuacji jest płyta główna, na której są one osadzone i która odpowiada za sterowanie wszystkimi funkcjami.

Jeśli chodzi o płyty gamingowe, to pod uwagę należy brać również wiele innych funkcji, które umożliwiają uzyskanie lepszych osiągów. Mowa tutaj na przykład o odpowiednim chłodzeniu czy też możliwościach podkręcenia sprzętu. Coraz częściej ich producenci oferują również modele z ciekawymi dodatkami jak na przykład wyświetlacze LED czy specjalne oświetlenie, dające interesujące efekty wizualne podczas korzystania z komputera. Dobrze jest również zwrócić uwagę na wejścia, coraz więcej płyt głównych posiada takie, które są przydatne graczom, a w codziennym korzystaniu z komputera nie zawsze są wykorzystywane. Obecnie do dość nowoczesnych rozwiązań zalicza się płyty główne z gniazdem LGA 1700, różniącym się od swoich poprzedników, czyli gniazda LGA 1200. Jeśli chodzi o cechy fizyczne, to warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozstaw otworów montażowych chłodzenia. W LGA 1700 ich rozstaw to 78 x 78 mm, czyli 3 mm więcej niż w poprzednich gniazdach. Dlatego też chłodzenie starszej generacji raczej nie będzie mogło być w nich zastosowane. Pomimo tego jednak płyty główne z gniazdami LGA 1700 cieszą się bardzo dużą popularnością. Poniżej przedstawiamy trzy najciekawsze modele, które wyposażone są właśnie w gniazdo LGA 1700 i mogą się pochwalić dobrymi parametrami.

ASUS ROG Maximus Z690 Hero – doskonały wybór dla graczy

ASUS ROG Maximus Z690 Hero to z pewnością model spełniający oczekiwania wszystkich. Wyposażona w gniazdo LGA 1700 pozwala na tworzenie niezwykle wydajnych zestawów z procesorami Intel Core 12. Co ważniejsze, można je jeszcze dodatkowo podkręcić. Płyta umożliwia również zamontowanie pamięci DDR5 RAM. Nie można również zapominać o złączu PCI Express 5.0 x16,które umożliwia zamontowanie nowoczesnej karty graficznej. Wyposażona jest również w kartę sieciową 2.5G LAN i Wi-Fi 6E, co zapewnia stabilność i odpowiednią jakość połączenia. Płyta umożliwia również zamontowanie szybkich dysków SSD NVMe. Wprawdzie ASUS ROG Maximus Z690 Hero zaliczany jest do droższych produktów na rynku, jednakże z pewnością spełni oczekiwania każdego klienta.

Dane w pigułce:

 • 4 wejścia USB 3.0
 • 6 portów SATA III
 • 4 sloty DDR5 RAM
 • Możliwość wykorzystania zintegrowanej grafiki
 • PCI Express 5.0 x 16
 • Gniazdo LGA 1700

MSI Pro Z690-A DDR4 model doskonały do podkręcania

Wprawdzie ten model nie zawsze jest wskazywany jako model gamingowy, jednakże jej parametry sprawiają, że bez problemu można na niej uruchomić nawet bardziej wymagające gry i pograć bez większych problemów. Płyta wyposażona jest w gniazdo LGA 1700, co sprawia. że może być zestawiana z procesorami Intel Core 12. Co więcej, model ten umożliwia dość dobre podkręcenie zestawu, aby osiągnąć znacznie lepsze parametry. Na uwagę na pewno zasługują zainstalowane w płycie złącza i sloty, umożliwiające bezproblemową jej obsługę. Decydując się na ten model, trzeba jednak pamiętać o tym, że płyta wyposażona jest w sloty DDR4 RAM. Tym, którzy poszukują najnowszych rozwiązań na rynku, być może nie przypadnie do gustu, jednakże wielu użytkowników wskazuje na jej dobre parametry i możliwości. Z pewnością jej atutem jest cena – biorąc pod uwagę wyposażenie w gniazdo LGA 1700, jak również pozostałe elementy – koszt jej zakupu można zaliczyć do niezwykle atrakcyjnych.

Istotne dane:

 • Wyposażona w gniazdo LGA 1700
 • 4 sloty DDR4 RAM
 • 6 portów SATA III
 • 6 wejść USB 3.0 na tylnym panelu
 • Wyposażona w chipset Intel Z690
 • 4 gniazda M.2
 • Złącze PCI Express 5.0 x 16
 • Karta sieciowa 2.5G LAN

Gigabyte B660 Gaming X DDR4

Jeśli chodzi o wybór stosunkowo taniej, ale jednak wydajnej płyty głównej, to Gigabyte B660 Gaming X DDR4 z pewnością zasługuje na uwagę. Kosztującą kilkaset złotych płyta daje niezwykle wiele możliwości, dlatego zyskuje sobie uznanie wśród graczy. Wyposażona w gniazdo LGA 1700 umożliwia zastosowanie nieco lepszych podzespołów. Posiada dość sporą ilość złączy i slotów, co sprawia, że żaden gracz nie powinien narzekać na jego możliwości pod tym względem. Porównując ją do nieco droższych modeli, na pewno plasuje się za nimi, jednakże w swojej klasie budżetowej śmiało może konkurować o prymat pierwszeństwa.

Dane techniczne:

 • Gniazdo LGA 1700
 • 4 sloty RAM DDR4 (Dual Channel)
 • Na tylnym panelu 4 gniazda USB 3.0
 • 3 gniazda M.2 pod dyski SSD NVMe
 • Karta sieciowa 2.5G LAN
 • 4 porty SATA III

Dopasowanie do potrzeb użytkownika

Płyta główna powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb, a często również możliwości finansowych użytkownika zestawu. Brak funduszy na zakup najdroższych modeli na rynku nie oznacza, że nie uda się złożyć odpowiednio działającego zestawu gamingowego. Niektórzy chcą zastosować określone podzespoły, i to właśnie do nich dopasowują płytę główną, a inni poszukują zestawu, który umożliwi rozgrywki w konkretną grę. Nie można również zapominać o tym, aby wybierać ją nieco „przyszłościowo”. Jeśli bowiem będzie możliwe rozbudowanie zestawu w przyszłości, na przykład poprzez zwiększenie pamięci RAM, z pewnością zakupiona płyta przez dłuższy czas będzie pełnić swoją funkcję i dostarczać rozrywki bez żadnych problemów technicznych. Najlepiej, jeśli najpierw określi się budżet na zakup poszczególnych elementów zestawu, co pozwoli stworzyć jak najbardziej odpowiedni. Elementy ozdobne, takie jak oświetlenie LED czy na przykład ekrany to dodatki, bez których cały zestaw również może się obyć. Bardzo często to właśnie one sprawiają, że cena płyty głównej jest wysoka. Dokładne porównanie modeli wyposażonych w takie instalacje, jak również bez nich pozwoli o wiele lepiej rozeznać się na rynku i dopasować odpowiednie dla każdego użytkownika modele.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ