Czym jest aktywny układ wydechowy i dlaczego jest coraz chętniej wybieraną opcją?

Dźwięk mocnego silnika to muzyka dla uszu wielu motomaniaków, która ze względu na opracowanie większości modeli aut na rynku, staje się już coraz rzadziej spotykaną przyjemnością. W takiej sytuacji warto zainwestować w aktywny wydech – dowiedz się, czym dokładnie jest, jak działa i dlaczego staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem!

Aktywny układ wydechowy – co to takiego?

Aktywne układy wydechowe to rozwiązanie na miarę dzisiejszych czasów dla każdego, kto uwielbia czysty dźwięk potężnego silnika. Nowoczesne auta, nawet jeśli pod maską skrywają konkretną moc, nie brzmią już tak dobrze – nie oznacza to jednak, że z tym faktem nie da się nic zrobić. Aktywny wydech to rozwiązanie, dzięki któremu sportowe układy wydechowe znów stają się muzyką dla uszu każdego fana motoryzacji. 

Jest to rodzaj systemu, który modyfikuje barwę i natężenie dźwięku generowanego przez układ wydechowy. Cała konstrukcja znajduje się we wnętrzu auta, więc nie jest widoczna, zaś budowa i montaż zależne są od rodzaju wybranego systemu. Tego rodzaju tuning samochodów występuje zarówno w wersji mechanicznej, jak i elektronicznej, który nie ingeruje w pracę żadnego układu – jest to po prostu rodzaj nakładki na układ wydechowy, umożliwiający uzyskanie akustycznych walorów pojazdu. 

Jeżeli chodzi o różnice, jakie posiada aktywny wydech w wersji mechanicznej, a wersji elektronicznej, jest ich całkiem sporo. W pierwszym przypadku system obejmuje aktywne przepustnice odpowiadające za ostateczny dźwięk wydechu, które można otwierać i zamykać automatycznie bądź za pomocą specjalnego pilota. W drugim przypadku zaś konstrukcję tworzą tłumiki, które należy wbudować tam, gdzie znajduje się fabryczny układ wydechowy. Jest to rodzaj głośników modyfikujących efekty dźwiękowe silnika, którymi steruje się za pomocą aplikacji na smartfona lub komputera pokładowego. 

Dlaczego aktywny wydech to coraz popularniejsze rozwiązanie?

Warto wiedzieć, że tuning samochodów premium daje szerokie pole do popisu – każdy najlepszy sklep tuningowy posiada w swojej ofercie oryginalne części tuningowe, dzięki czemu można porządnie podrasować swoje auto, aby cieszyć się oczekiwanymi efektami. Wśród miłośników melodii sportowego silnika, coraz popularniejszy staje się jednak aktywny wydech. Dlaczego? Nieskomplikowany montaż i wytrzymałość to nie jedyne cechy tego rozwiązania. Przede wszystkim, jego zaletą jest generowanie dźwięku wysokiej jakości. Odpowiedzialne są za to nie tylko głośniki, ale i moduł bluetooth oraz połączenie za pomocą system CAN, który emituje dźwięk dostosowany do aktualnych parametrów silnika, dzięki czemu można usłyszeć wyjątkowo realistyczne i czyste brzmienie.

Dodatkowym atutem jest sterowanie systemem poprzez aplikację, którą można zainstalować na swojego smartfona. Nie ogranicza się ona do włączania i wyłączania efektów dźwiękowych – dzięki niej można idealnie dopasować wszelkie parametry zgodnie z osobistymi preferencjami. W wygodny sposób można zmieniać głośność, barwę i natężenie dźwięku, a nawet ustalić efekt, jaki będzie słyszany podczas uruchomienia silnika. Daje to możliwość pełnej personalizacji i co istotne, jeżeli z auta korzysta więcej osób, zapisania różnych profili dźwięku. 

W specjalistycznych sklepach można znaleźć różnorodne zestawy, co umożliwia dobranie dokładnie takich akcesoriów, jakie zapewnią wymarzone efekty dźwiękowe. Zestaw podstawowy obejmuje jeden głośnik, jednak jeżeli zależy ci na konkretnym brzmieniu, możesz zainwestować dodatkowo w sound booster, który pozwoli ci uzyskać jeszcze bardziej realistyczny i obustronny sportowy dźwięk pracy silnika. Kolejną opcją jest również konfiguracja modułów sterujących, których parametry dodatkowo w efekcie końcowym pozytywnie wpłyną na jakość.

Aktywny układ wydechowy – czy warto w niego zainwestować?

Aktywny wydech z pewnością będzie świetną opcją dla prawdziwych fanów motoryzacji, którym zależy na efektownych brzmieniach sportowego silnika. Cały system powoduje, że efekt końcowy jest wysoce satysfakcjonujący i podkreśla wizualne walory pojazdu. Decydując się na jego montaż, warto wybrać miejsce, które faktycznie zna się na rzeczy i oferuje pełen Auto Detailing. W takim miejscu można mieć pewność, że rodzaj wydechu zostanie odpowiednio dobrany do rodzaju auta – aktywny wydech elektroniczny dedykowany jest między innymi pojazdom z silnikami diesla, zaś mechaniczny najlepiej sprawdzi się w przypadku samochodów benzynowych. 

Udając się do profesjonalistów w celu założenia tuningu, można jednocześnie skorzystać z wielu dodatkowych opcji, dzięki którym auto stanie się dokładnie dopasowane do upodobań właściciela. W zależności od potrzeb, istnieje możliwość zmiany koloru pojazdu przy pomocy folii czy klasycznego przyciemnienia szyb, które jest nie tylko praktyczne, ale i efektowne, jak również zapewnienie samochodu przy pomocy ceramicznej powłoki ochronnej. Szeroki wachlarz usług sprawia, że zakładając aktywny wydech i zmieniając tym samym efekty dźwiękowe auta, można także zupełnie odmienić jego wygląd. 

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ