Czym kierować się przy wyborze konta firmowego?

Jedną z pierwszych rzeczy przy zakładaniu firmy jest wybór odpowiedniego konta bankowego, z którego będziesz prowadził rozliczenia. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż każdy bank stara się przekonać przedsiębiorców, że to ich oferta jest najlepsza. Sprawdźmy zatem, czym się kierować przy wyborze konta firmowego.

Dla kogo jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek bankowy dla właścicieli firm. Bez względu na to, czy twoja firma to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka czy całkiem spore przedsiębiorstwo, taki rachunek jest niezbędny, aby rozliczać się z kontrahentami, pracownikami, dostawcami, a także urzędami. W pewnym sensie można powiedzieć, że bez konta firmowego twoja firma właściwie nie istnieje. Jak zatem wybrać konto, z którego będziesz zadowolony? Jedną z kluczowych kwestii są koszty posiadania takiego rachunku.

Jakie są najważniejsze opłaty za konto firmowe?

Z jednej strony kwestia opłat za konto firmowe jest stosunkowo prosta. Jako właściciel firmy musisz liczyć się z takimi opłatami jak:

  • opłata za prowadzenie konta,
  • opłata za korzystanie z karty płatniczej,
  • prowizja za wypłatę środków z bankomatu lub wpłatę pieniędzy we wpłatomacie,
  • opłaty za prowadzenie kont walutowych i koszt przewalutowania,
  • prowizja za zlecenie przelewów (w tym tych zagranicznych jeśli właściciel konta ma kontrahentów zagranicznych).

Jeśli porównasz poszczególne oferty bankowe pod tym kątem, z łatwością znajdziesz rachunek, za który zapłacisz najmniej, prawda? Nie do końca. Otóż banki organizują różnego rodzaju promocje, dzięki którym możesz przez jakiś czas korzystać ze swojego konta firmowego za darmo. Do tego w niektórych bankach opłaty za rachunek firmowy są odpowiednio niższe, jeśli spełnisz określone warunki. Zazwyczaj dotyczą one wykonania przelewów na rzecz ZUS-u lub urzędu skarbowego bądź zapewnieniu na koncie odpowiednich wpływów. Z kolei, aby uniknąć opłat za kartę płatniczą przypisaną do konta, musisz z niej aktywnie korzystać. A to oznacza wykonanie określonej liczby transakcji właśnie z wykorzystaniem takiej karty.

Jak znaleźć tanie konto firmowe?

Jak widzisz, znalezienie taniego konta firmowego jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak analiza poszczególnych ofert bankowych może okazać się czasochłonna. Co zatem zrobić, gdy nie masz czasu na szukanie odpowiedniego konta firmowego, a nie chcesz skończyć z ofertą, z której nie będziesz zadowolony? To proste. Skorzystaj z rankingu kont firmowych. Takie zestawienie rachunków zawiera zawsze informacje o poszczególnych ofertach banków w zakresie prowadzenia kont dla firm. Co więcej, dowiesz się jakie są aktualnie prowadzone promocje w bankach oferujących konta dla przedsiębiorców. Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzisz to jeszcze możesz zarobić na start.

Znajdziesz w nim dane o aktualnych promocjach, opłatach za prowadzenie konta, a także dodatkowych usługach, powiązanych z takim rachunkiem. Dzięki temu szybko zorientujesz się, które oferty najbardziej pasują do potrzeb i możliwości Twojej firmy.

Czym jeszcze warto kierować się przy wyborze konta firmowego?

Choć koszty prowadzenia konta firmowego są ważne, nie powinno być to jedyne kryterium przy wyborze rachunku bankowego. Na co zatem powinieneś jeszcze zwrócić uwagę? To już zależy od twoich dodatkowych potrzeb. Jeśli nie masz czasu na osobiste załatwianie różnych formalności, postaw na bank, który umożliwia obsługę online. Gdy wiesz, że będziesz często potrzebował dostępu do gotówki, wybierz bank, który znajduje się lub posiada bankomat w pobliżu twojej firmy. W przyszłości będziesz chciał sięgnąć po kredyt? Rozważ założenie konta w banku z najlepszą ofertą kredytową. Zależy ci na innych, dodatkowych usługach? Postaw na bank, który je oferuje.

Sprawdź konto pod względem:

  • podstawowych kosztów
  • kosztów karty płatniczej
  • dostępności usług dodatkowych
  • promocji bankowych na start

Choć konto firmowe możesz w dowolnej chwili zmienić, warto od razu postawić na najlepszą opcję. A jest to jak najbardziej możliwe, jeśli tylko pozwolisz sobie pomóc przy wyborze takiego rachunku.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ