Zastanawiasz się gdzie kupić rozwiązania sieciowe, serwerowe oraz oprogramowanie do swojej firmy?

Łatwo ulec złudzeniu, że kiedy wybierze się konkretny sprzęt lub program, to wystarczy poszukać sklepu, w którym będzie najtaniej, bo przecież o to chodzi w zakupach. Nie, nie o to. W wielu przypadkach wybór sklepu może być tak samo ważny, a może i ważniejszy, niż wybór konkretnego produktu i uzasadnimy to pięcioma konkretnymi argumentami.

Dobry sklep to również doradztwo

Niekiedy rozwiązania sieciowe dobiera się łatwo, ale zdecydowanie częściej pojawiają się jakieś problemy. Scenariusze opisane na forach internetowych w szczegółach jednak różnią się od Twojej sytuacji, a że każdy zakup będzie poważnym obciążeniem dla budżetu, na pewno nie chcesz podjąć błędnej decyzji. W profesjonalnych sklepach można liczyć na pełne wsparcie merytoryczne. Możesz zajrzeć na przykład na senetic.pl – w przeciwieństwie do zwykłego sklepu, który ma tylko dwa działy: magazyn i kasę, ten oferuje też pomoc w doborze konkretnych rozwiązań sieciowych i serwerowych.

Klientom-profesjonalistom nie trzeba tego tłumaczyć. Ci mają świadomość, że konsultacje z ekspertami zawsze mogą pomóc. Jeśli wydaje Ci się, że dasz sobie radę sam, nikt oczywiście nie będzie Ci na siłę pomagał, ale pamiętaj, że nawet najlepsi specjaliści IT zwykle konsultują swoje pomysły z innymi ludźmi z branży.

Przede wszystkim musisz kupić wszystko

Nikt nie lubi robić zakupów, dlatego warto wybrać taki sklep, w którym można kupić wszystko, co potrzebne. Od zapór sieciowych, przez urządzenia końcowe, aż po specyficzne wtyki. Bez względu na to, jakie wyzwania stoją przed Tobą, idealnie będzie, jeśli uda się je rozwiązać jedną dostawą ze sklepu. Szukanie różnych rzeczy w dziesięciu sklepach po prostu jest stratą czasu. 

Ewentualne problemy z kompatybilnością sprzętu i oprogramowania raczej się nie pojawią, ale pamiętaj, że jedno z praw Murphy’ego mówi, że jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda. Nie ma sensu ryzykować. Lepiej znaleźć jeden sklep, w którym od razu zamówisz wszystko, co potrzebne do realizacji nawet najbardziej ambitnych projektów sieciowych.

Sklep, w którym każdy wybór będzie dobry

Prawdziwą zmorą ekspertów są sklepy prowadzone przez amatorów. Takie, w których co prawda jest sporo dobrego oprogramowania i wysokiej klasy sprzętu sieciowego, ale jeszcze więcej rozwiązań tanich. Żebyśmy się dobrze zrozumieli: dobry sprzęt nie musi być ekstremalnie drogi, ale też urządzenia sieciowe, które trzymają wysoki poziom, nie będą kosztowały paru groszy.

Z wydatkami trzeba się pogodzić, ale nie trzeba godzić się z zakupami w sklepie, który obok dobrego sprzętu, ma też tanie, kiepskie rozwiązania, bo wtedy zakupy stają się zwyczajnie uciążliwe. Wybierz sklep, w którym oferowane są urządzenia sieciowe i oprogramowanie sprawdzonych marek. Wtedy każdy wybór będzie bezpieczny i nie trzeba będzie przy każdym zakupie zastanawiać się, czy konkretny produkt spełni pokładane w nim nadzieje.

Zakupy to dopiero początek

Nawet najlepsze rozwiązania sieciowe nie są kompletnie Plug&Play. Oprogramowanie wymaga konfiguracji, sprzęt – choć działa po wyjęciu z pudełka – też będzie działał lepiej, jeśli się go odpowiednio ustawi. Cała procedura wdrożeniowa może zająć sporo czasu i niekiedy będzie kosztowała więcej, niż same zakupy sprzętu i oprogramowania, ale to w wielu firmach najlepiej wydane pieniądze w historii.

Ponieważ jednak temat jest specyficzny, to nawet pracownicy IT na etacie nie zawsze mają kompetencje wystarczające, żeby przeprowadzić całe wdrożenie. Życie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli sprzęt i oprogramowanie kupisz w sklepie, który oferuje też usługę profesjonalnej konfiguracji. Będzie drożej? Na pierwszy rzut oka owszem, ale po to wybiera się najlepsze rozwiązania sieciowe, żeby uchronić się przed jeszcze większymi stratami, więc warto doprowadzić to do końca i zlecić również wdrożenie.

Sklep, któremu ufają profesjonaliści

Budżet zawsze jest ograniczony, więc to zrozumiałe, że szukasz tanich sklepów. Niech jednak cena nie będzie głównym kryterium wyboru. Znajdź taki sklep, któremu ufają profesjonaliści. Nawet jeśli będzie droższy (a niekoniecznie będzie), to przynajmniej masz pewność, że podejmujesz najlepszą decyzję z możliwych. A przecież przy zakupach za parę tysięcy, 50 złotych upustu naprawdę często nie ma już znaczenia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Senetic S.A.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ