Dom projekt – suche fakty o realizacji marzeń

Dostępna na rynku ogromna liczba różnorodnych projektów domów sprawia, że nie jesteśmy skazani na monotonię. Marzysz o budowie i nie wiesz, od czego zacząć?

Najpierw biurokracja

Budowa domu zaczyna się od uzyskania pozwolenia na budowę. Na samym początku niezbędne jest zapoznanie się z treścią ustawy o prawie budowlanym. Abyśmy mogli rozpocząć budowę, nasza działka musi spełniać szereg obostrzeń, które wyznaczają parametry zabudowy. Warunki, którym musi sprostać dom projekt określają m.in. takie aspekty jak:

  • zacienienie (czy nasz dom będzie miał wpływ na ograniczenie dostępu do światła słonecznego istniejącej już sąsiadującej z nim zabudowy);
  • aspekty przeciwpożarowe (odległość od innych zabudowań, rozmiar działki);
  • zakres oddziaływania na otoczenie.

Aspekty, które porusza ustawa, dotyczą także kwestii ochrony środowiska, krajobrazu czy ochrony elementów przyrodniczych. W praktyce wszystko zaczyna się od złożenia zawiadomienia o budowie domu.

Harmonogram budowy

W jaki sposób praktycznie przebiega budowa domu? W języku budowlanym poszczególne etapy mają swoje nazwy. Warto je poznać, aby mieć świadomość, kiedy szukamy projektu domu. Wszystko zaczyna się od tzw. stanu zerowego. Na tym etapie dokonują się wszelkie prace ziemne i fundamentowe.

Powstaje również piwnica, jeżeli projekt dom ją przewiduje. Kolejnym etapem jest stan surowy. Wówczas wznoszone są ściany domu, kominy, schody, a także instalowane są więźby dachowe. Wszystko po to, aby przejść do etapu określanego mianem stanu surowego zamkniętego. Pojawiają się drzwi i okna, pokrycie dachowe i ściany działowe.

Ostatni etap stanowią prace wykończeniowe. Podczas tego wykonuje się instalacje wewnętrzne, przyłącza mediów czy urządzanie domu. Każdy z tych etapów powinien odbywać się według z góry zaprojektowanego harmonogramu. W ten sposób lepiej będziemy w stanie układać terminy prac fachowców, a także przewidywać koszty i redukować ewentualne dodatkowe.

Zakup gotowego projektu – dom projekt

Zakup gotowego projektu domu jest rozwiązaniem wygodnym. Przede wszystkim unikamy opłaty za stworzenie indywidualnego projektu przez architekta, co pozwala zaoszczędzić sporo gotówki. Dostępna baza projektów online pozwala na wybór spośród setek form spełniających rozmaite parametry.

Gotowe projekty zawierają również wstępne szacunki kosztów budowy i pełną dokumentację, która pozwoli nam na przyspieszenie procesu zdobywania pozwoleń i zagwarantuje bezpieczeństwo procesu budowy.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ