Jak działa grupowe ubezpieczenie na życie?

Możliwość wykupu grupowego ubezpieczenia na życie to jeden z najczęściej spotykanych benefitów, które pracodawcy oferują pracownikom. Na czym ono polega i czy warto do niego przystąpić?

  1. Jak działa grupowe ubezpieczenie na życie?
  2. Czy polisa grupowa to dobre rozwiązanie?

Przystąpienie do grupowego ubezpieczenia na życie to szansa na uzyskanie szerokiego zakresu ochrony oraz wysokich sum ubezpieczenia w zamian za niską składkę. Stosunek jakości do ceny jest więc zwykle znacznie lepszy niż w przypadku polis indywidualnych.

Jak działa grupowe ubezpieczenie na życie?

Grupowa “życiówka” to opcja bardzo atrakcyjna dla wielu osób, szczególnie tych, które dla ubezpieczycieli niosą wysokie ryzyko ubezpieczeniowe. Do takiej polisy przystępuje jednocześnie od kilku do kilkuset osób, z których każda akceptuje takie same warunki ubezpieczenia. Ubezpieczyciel tworzy więc jedną polisę, a osoby ubezpieczone opłacają zwykle niską, stałą składkę miesięczną. W zależności od ilości ubezpieczonych ryzyk oraz sum ubezpieczenia, składka może się wahać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. W zamian, osoby ubezpieczeniowe otrzymują szeroką ochronę ubezpieczeniową, często znacznie szerszą niż w przypadku polis indywidualnych.

Cechą charakterystyczną ubezpieczeń grupowych jest umowa rodzinna, a więc ubezpieczenie zdarzeń, które dotyczą członków rodziny ubezpieczonego. Polisa grupowa obejmuje więc takie zdarzenia jak urodzenie lub śmierć dziecka, śmierć rodziców, małżonka, a nawet teściów. Za każde takie zdarzenie ubezpieczyciel wypłaca świadczenie, zwykle w wysokości kilku tysięcy złotych.

Czy polisa grupowa to dobre rozwiązanie?

Grupowe ubezpieczenia na życie mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do tych pierwszych należą nie tylko szeroki zakres ubezpieczenia za niską składkę, ale również możliwość zawarcia umów dodatkowych. Im ich więcej, tym zwykle składka jest wyższa, jednak to wciąż mniej niż trzeba zapłacić w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Co więcej, polisa grupowa pozwala na doprecyzowanie różnic pomiędzy poszczególnymi zdarzeniami, np. wypadkiem w drodze do pracy a wypadkiem w pracy czy w domu.

Za wadę tego rozwiązania uznaje się brak możliwości zindywidualizowania zakresu ubezpieczenia. Innymi słowy, zarówno student jak i emeryt, płacą za to samo, choć ich potrzeby ubezpieczeniowe są zwykle różne. Zatem osoby ubezpieczone często ponoszą koszt ubezpieczenia, z którego nigdy nie skorzystają.

Więcej na ten temat można przeczytać na https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ