Jak można zastrzec nazwę firmy?

Nazwa firmy jest wartością, którą trzeba strzec. Znajdą się tacy, którzy będą chcieli ją wykorzystać, jeśli nie zyska ona żadnej ochrony. Zastrzeżenie swojej firmy jest niezwykle ważne, aby nie mieć żadnych problemów w przyszłości. Znak towarowy jest wizytówką działalności, dlatego niezwłocznie trzeba zareagować, aby uzyskać do niego prawo ochronne.

Zastrzeżenie oraz procedura rejestracyjna

Rywalizacja na rynku jest duża, dlatego należy użyć wszystkich niezbędnych środków, aby uniknąć problemów, które mogą pojawić się z czasem. Aby mieć opiekę nad znakiem towarowym należy go zarejestrować i uzyskać do niego prawa własności. Istnieje możliwość zgłoszenia wniosków do instytucji, które pomogą zrealizować ludziom ten cel. Każda z nich posiada terytoria, które może ochraniać.

Pierwszą z nich jest Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, który obejmuje zasięg ochrony, tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Jeśli właścicielowi firmy zależy na większej opiece nad jego znakiem towarowym, Urząd Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej pomoże mu zastrzec nazwę na terenie 28 krajów członkowskich UE.

Istnieje również Światowa organizacja (WIPO), dzięki której można wybrać ochronę spośród 96 państw, związanych Porozumieniem madryckim. Procedura rejestracji wygląda w następujący sposób: na początku należy sprawdzić, czy znak, który chce się zarejestrować, nie jest używany przez kogoś innego, potem należy złożyć oświadczenie, w którym uwzględnia się swoje dane oraz informacje o nazwie. Dana instytucja będzie wykonywać badania wstępne, w których sprawdzi, czy zgłoszenie zostało napisane prawidłowo.

W dalszym etapie podejmie decyzję co do rejestracji, oczywiście może odmówić. Gdy nie napotka żadnych przeszkód, aby zaakceptować dane ogłoszenie, podejmuje ostateczny werdykt. Następnie właściciel firmy musi wnieść odpowiednią opłatę, po czym zostaje on wpisany do rejestru i zostaje mu wydane świadectwo ochronne. Cała procedura jest ogólna, więc zależnie od instytucji może ona ulec małej zmianie. Więcej praktycznych porad można znaleźć na https://finanseweb.pl/.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ