Zastanawiasz się jak zwiększyć wydajność Twojej sieci? Poznaj LAN.

Żadna, prowadzona w dzisiejszych czasach firma, nie jest w stanie funkcjonować bez komputerów, a jednym z pierwszych wyzwań jest odpowiednie skomunikowanie ich ze sobą. Najpopularniejszą formą zrobienia tego jest utworzenie LAN, czyli tak zwanej sieci lokalnej. Dzięki niej można połączyć ze sobą komputery, ale także i inne urządzenia biurowe, a w rezultacie zapewnić między nimi odpowiedni przepływ danych i usprawnić pracę biura. Czym dokładnie jest taka sieć i jak zabrać się za jej tworzenie?

Sieć LAN – podstawowe informacje 

Jakie są główne cechy sieci LAN? Po pierwsze skalowalność, czyli możliwość podłączania nowych urządzeń w miarę rosnących potrzeb, bez przebudowania układu sieci. Kolejnym atrybutem jest duża wydajność tego rodzaju połączenia, zapewniająca pokaźną szybkość transferów. Gwarantuje również to, co najbardziej istotne w środowisku biurowym – bezpieczeństwo, gdyż jest to sieć wewnętrzna, do której dostać się można tylko z podłączonych do niej urządzeń. Te właściwości decydują w dużej mierze o wysokiej popularności sieci lokalnej w strukturach IT firm. 

Dawniej sieci LAN nieodłącznie kojarzyły się z połączeniami tworzonymi przy użyciu kabli. Nadal jest to bardzo popularne rozwiązanie, ale coraz większym zaufaniem cieszą się też bezprzewodowe sieci wLAN, korzystające z modułu wi-fi. Pomimo wielu zalet tego rodzaju rozwiązania, warto jednak wiedzieć, że cechują się one niższą przepustowością niżeli komunikacja przy wykorzystaniu kabli ethernetowych. 

Jak stworzyć sieć LAN w swojej firmie?

Stworzenie sieci tego rodzaju nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną w przypadku małej liczby skomunikowanych urządzeń. Niemniej skorzystanie w tym zakresie z usług specjalistów od IT może okazać się przydatne, zwłaszcza w projektach, które obejmują więcej elementów struktury sieci. 

Najpopularniejszą metodą budowania takiej sieci jest oparcie jej o topologię gwiazdy. Oznacza to, że wszystkie urządzenia podłączone są do jednego, wspólnego punktu. Tym wspólnym punktem jest zazwyczaj tak zwany switch. To przełącznik sieciowy, umożliwiający komunikację pomiędzy wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami i routerem.

Projektując sieć należy wiedzieć jak wiele komputerów i innych sprzętów chce się do niej podłączyć i gdzie będą się one znajdować, by móc zaplanować układ okablowania i dobrać odpowiedni do potrzeb rodzaj przełącznika. W przypadku małych sieci, pośrednictwo switcha może być niepotrzebne i urządzenia mogą być podłączone bezpośrednio do współdzielonego routera. 

Niezbędne urządzenia sieciowe

Projektując sieć LAN myślimy zazwyczaj o końcowych efektach. Chcemy by komputery, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne działały w zoptymalizowany sposób. By to osiągnąć, należy zainwestować w odpowiednie urządzenia sieciowe, które umożliwią funkcjonowanie takiej sieci.

To, czego potrzebujemy to odpowiednie okablowanie, router, switche, a także transmitery sieciowe, jeżeli decydujemy się na wariant bezprzewodowy. Wszystkie te urządzenia i wiele więcej znajdziemy na stronie batna24.com 

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ