Warunki, jakie trzeba spełniać, by móc jeździć motorem

Motocykl to pojazd, który ma wielu wielbicieli. Co więcej, z roku na rok entuzjastów jazdy na tym pojeździe przybywa. Jednak nie każdy jest świadomy, jakie uprawniania są potrzebne do ich prowadzenia.

Kategorie uprawnień motocyklowych

W praktyce wyróżnia się kilka kategorii uprawnień pozwalających na przemierzanie trasy na tym wyjątkowym pojeździe. Najniższym poziomem jest AM. Jego podstawę stanowi dawna karta motorowerowa. Posiadacz musi mieć ukończony czternasty rok życia. W przypadku osób pełnoletnich wystarczający będzie dowód osobisty. Dysponując takim dokumentem, można poruszać się motocyklem, którego pojemność nie przekracza 50 ccm. Praktyczne wiadomości na ten temat dostępne są na portalu Automission.

Kolejną kategorią jest A1. Tutaj kierowca musi mieć już więcej niż 16 lat. Potrzebna jest też zgoda rodziców na przystąpienie do egzaminu. Pozytywne przejście przez test sprawdzający daje prawo do posiadania motocykla o pojemności do 125 ccm, a także stosunku mocy do własnej masy nie więcej niż 0,1 kW/kg. W tym przypadku można też poruszać się motorem trójkołowym o mocy, która nie będzie wyższa od wartości 15 kW.

Wyróżnia się jeszcze dwie kategorie, a mianowicie A2 i A. Pierwsza dotyczy osób pełnoletnich i upoważnia do prowadzenia motorów o pojemności nie wyższej niż 35 kW. Ważny jest także stosunek mocy do masy własnej, który nie może przekraczać 0,2 kW/kg. Ostatni dokument otwiera drogę do prowadzenia wszystkich rodzajów motorów. Jest jednak istotny szczegół. Osoba, która nie ma prawa jazdy kategorii A2 musi poczekać do ukończenia 24 roku życia, aby móc ubiegać się o kategorie A.

Szkolenie na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej trzy miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku do uzyskania konkretnej kategorii. . Dużo informacji na ten temat można znaleźć na http://startmoto.pl/.

Jakie wyróżnia się rodzaje motorów?

Motory można sklasyfikować ze względu na przeznaczenie. I tak wyróżnia się motocykle szosowe, które przystosowane są do poruszania się po utwardzonych drogach. W ramach tej kategorii wymienia się nakedy, motocykle sportowe, turystyczne, sportowo-turystyczne, cruisery, choppery, klasyczne, trajki i customy. Następną grupę stanowią motocykle off-roadowe pozwalające na jazdę terenową. Tutaj znajdziesz takie pojazdy jak cross i enduro. Motory podwójnego przeznaczenia to supermoto i tak zwane adventure touring, o których wiele ciekawostek można przeczytać na https://teamuto.pl/

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ