Sieć komórkowa w Polsce – historia, działanie

Sieć komórkowa powstała w Polsce w czerwcu 1992 roku, a popyt na usługi telefoniczne rósł z roku na rok. W ten sposób sieć komórkowa stała się jednym z najważniejszych zjawisk przełomu XX i XXI wieku.

Historia sieci komórkowej w Polsce i na świecie

W latach 60. XX wieku firma Ericsson zaprezentowała swój pierwszy telefon komórkowy, który mimo sporych rozmiarów był urządzeniem przenośnym. Pierwsza komórka ważyła aż 40 kilogramów, jednak umożliwiała skorzystanie z sieci komórkowej w Sztokholmie, która początkowo swoim zasięgiem obejmowała tylko 100 osób.

W tym samym okresie sieci komórkowe zostały uruchomione w Tokio oraz w Chicago. Warto zaznaczyć, że z komórek w tamtym okresie korzystali tylko najbogatsi, ponieważ koszt telefonu wynosił kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przełom w Polsce nastąpił w 1991 roku, gdy powstała firma PTK Centertel, która uruchomiła pierwszą sieć komórkową w czerwcu 1992 roku. Centertel objął zasięgiem 65% powierzchni kraju, co wówczas było sporym osiągnięciem.

W 1996 roku zadebiutowało dwóch operatorów, czyli Plus oraz Era. Firmy te zapewniły na rynku odpowiednią konkurencję, dzięki czemu ceny zaczęły spadać i większa liczba osób mogła pozwolić sobie na telefon komórkowy, a także na abonament. W tamtym okresie komórki stały się dostępne dla sporej części społeczeństwa.

Styczeń 1998 roku był okresem przełomowym, ponieważ konkurencja zwiększyła się, a Centertel uruchomił swoją markę – Ideę. W kolejnych latach pojawiały się coraz lepsze oferty ze strony operatorów, zarówno na kartę, jak i na abonament.

Czwartą dużą siecią, która zaczęła działać w 2007 roku, był Play, bardzo szybko zdobywający nowych klientów. Druga dekada XXI wieku to nie tylko operatorzy tacy jak Play, Orange, Era i Plus, lecz także wirtualni operatorzy, jak na przykład Virgin Mobile.

Rosnąca konkurencyjność w branży sprawiła, że współczesne przedsiębiorstwa prześcigają się w tworzeniu jak najlepszych ofert. Podążające za postępem technologicznym społeczeństwo nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfona ani abonamentu lub oferty na kartę.

Sieć komórkowa: działanie i zasady

Sieć komórkowa może zostać zdefiniowana jako infrastruktura telekomunikacyjna, dzięki której telefon komórkowy lub smartfon jest w stanie zalogować się do odpowiedniej sieci i działać. Każdy operator sieci komórkowej ma stacje bazowe, które obsługują różne tereny, nazywane komórkami. Telefon szuka sygnału i loguje się do tej sieci, której sygnał jest najsilniejszy.

Tak przynajmniej wygląda to w teorii, natomiast w praktyce znaczenie ma to, do jakiej sieci należy numer użytkownika. Oznacza to, że w zależności od przynależności do sieci, różnią się standardowe opłaty za połączenia, SMS-y i pakiet internetu.

Sieć komórkowa potrzebowała wielu dekad, aby rozwinąć się do obecnej formy. Polscy operatorzy oferują coraz więcej korzystnych ofert, ponieważ muszą dopasować się do rosnącej konkurencji oraz wymagań klientów.

Ostatnia dekada przyniosła dynamiczny rozwój operatorów wirtualnych, natomiast kolejne lata mogą wiązać się ze zmianami i wprowadzeniem nowych rozwiązań, na przykład oferty wirtualnej, a także kart e-SIM.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ