Jaki ekspres do kawy kupić? Na co zwrócić uwagę?

Aromatyczne, pyszne cappuccino z kremową pianką to dla niejednej osoby najlepszy początek dnia. Nic dziwnego! Kawa pobudza, dodaje energii i pomaga rozpocząć dzień z dobrym samopoczuciem. Aby skosztować pobudzające espresso, delikatne latte macciato lub długie americano, nie musisz odwiedzać kawiarni. Możesz cieszyć się doskonałą kawą w zaciszu własnego domu. Jaki ekspres do kawy kupić, aby spełnił twoje oczekiwania?

Krótka historia ekspresu do kawy

Historia kawy sięga czasów bardzo odległych. Kiedyś ziarenka kawy rozbijano moździerzem i zaparzano w imbrykach. Pierwsze filtry zaczęły pojawiać się dopiero w 1780 roku. Z czasem naczynia do przyrządzania kawy zostały udoskonalane. Pierwszy ekspres do kawy został stworzony w 1908 roku przez niemiecką przedsiębiorczynię. Było to cynowy, ponakłuwany kubeczek wyłożony bibułą, który zainspirował miłośników kawy do stworzenia profesjonalnego urządzenia. Jednak dopiero po czasach I wojny, w latach 50. powstał pierwszy próżniowy ekspres, który składał się z dwóch szklanych naczyń, w których wytwarzało się ciśnienie. W obecnych czasach na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów ekspresów do kawy, że niełatwo dokonać dobrego wyboru. Jaki ekspres do kawy kupić?

Jakie rodzaje ekspresów do kawy możemy wyróżnić?

Zastanawiając się, jaki ekspres do kawy kupić, być może myślimy o tym, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydować. Najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy to:

 • ekspres kapsułkowy,
 • ekspres przelewowy,
 • ekspres kolbowy, zwany też wysokociśnieniowym,
 • ekspres do kawy automatyczny,
 • kawiarka, czyli inaczej mokka.

Co warto wiedzieć o poszczególnym ekspresie?

Ekspres do kawy przelewowy – bardzo popularny i niedrogi sprzęt. Składa się z pojemnika na wodę, dzbanka oraz elementu do umieszczania filtru. Filtr może być zarówno wielorazowy, na przykład metalowy lub nylonowy, jak i jednorazowy (papierowy). Jedno parzenia pozwoli uzyskać kilkanaście czarnych kaw.

Ekspres Mokka – popularny szczególnie we Włoszech, może występować w wersji elektrycznej lub do używania na palnikach. Przygotujemy za jego pośrednictwem 2-6 porcji espresso. Kawiarka wytwarza ciśnienie i wykorzystuje parę wodną, aby zaparzyć napój.

Ekspres kolbowy – posiada kolbę z rączką, w której umieszcza się kawę. Często umożliwia też spienienie mleka, jest to więc doskonały wybór dla miłośników mlecznych kaw. Za pomocą ekspresu ciśnieniowego bardzo często kawę przygotowują bariści w profesjonalnych kawiarniach. Urządzenie parzy kawę pod ciśnieniem, która zostaje wlana bezpośrednio do kubka. Jednorazowe użycie pozwoli uzyskać tylko jedną filiżankę napoju.

Automatyczny ekspres do kawy – najwygodniejsze urządzenie do parzenia profesjonalnej kawy. Zazwyczaj ma wbudowany młynek do mielenie ziaren, dzięki czemu możemy wsypać do specjalnego pojemnika ziarna kawy, które zostaną świeżo zmielone. Ekspres umożliwia wybór odpowiedniej długości i intensywności napoju. Nie trzeba też go czyścić po każdym użyciu, a co kilkanaście kaw. Ekspresy automatyczne pozwalają na przygotowanie różnych rodzajów kaw – na przykład cappuccino.

Ekspres kapsułkowy – do jego użytku potrzeba są specjalne kapsułki. Najpopularniejsze marki to Nespresso oraz De’Longhi. Jego obsługa jest łatwa i pozwala zachować czystość na blacie – nie musimy sprzątać fusów, gdyż używamy jedynie kapsułki. W przypadku zaparzenia kawy mlecznej używamy dwóch kapsułek, co podwaja koszt przygotowania kawy.

Na co zwracać uwagę, kupując ekspres do kawy?

Miłośnikom kawy, którzy wolą brać czynny udział w całym rytuale przygotowywania napoju, na pewno do gustu przypadną ekspresy kolbowe. Ich wybór jest bardzo duży. Nawet modele z regulacją temperatury lub lepszą jednostką zaparzającą można znaleźć w przystępnych cenach. Natomiast osobom, dla których liczy się wygoda, poleca się automatyczne ekspresy do kawy niewymagające częstego mycia, a samą kawę parzy się za pomocą jednego przycisku. Ekspresy kapsułkowe są również bardzo wygodną i praktyczną opcją.

Na jakie funkcje dodatkowe warto zwracać uwagę w ekspresach?

 1. Programator czasowy – jest to opcja, która umożliwia ustawienia czasu, w którym ma być przygotowana kawa.
 2. Regulacja mocy – sami decydujemy, czy tym razem chcemy mocną czy słabą kawę
 3. Samoczyszczenie – w przypadku każdego ekspresu automatycznego musimy pamiętać o okresowym odkamienianiu.
 4. Dysza do spieniania mleka – opcja przydatna miłośnikom mlecznych kaw – na przykład latte, cappuccino czy macchiato.
 5. Ekran LCD – wyświetla niezbędne komunikaty, na przykład, gdy brakuje wody lub kawy, oraz informuje, kiedy przeprowadzić czyszczenie.
 6. Filtr do wody – zabezpiecza maszynę przed osadzaniem się kamienia oraz poprawia smak napoju.

Gdzie kupić idealny ekspres do parzenia kawy?

Wybierając idealny ekspres do kawy, warto porównać opinie użytkowników oraz ceny. Idealny do tego jest portal CENEO.pl, w którym znajdziemy bardzo szeroki wybór ekspresów do kawy wraz z opisami poszczególnych produktów, opiniami użytkowników oraz porównywarką cen. Korzystając z porównywarek internetowych, mamy szanse na tanie oraz udane zakupy. Sprawdzić możemy też opinie na temat sklepów, które oferują dany ekspres do kawy.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ