5 funkcji smartfonów, które zmieniły nasz sposób życia

W obecnych czasach posiadanie smartfona to nic nadzwyczajnego. Ich relatywnie niska cena sprawia, że stać na niego niemal każdego. Niewielu jednak pamięta, smartfon w dzisiejszej postaci istnieje od zaledwie dekady. Jeszcze nie tak dawno, telefon komórkowy służył jedynie do rozmów i SMS’ów.

Dzisiejsze smartfony to małe komputery o nieograniczonej ilości funkcjonalności i aplikacji. Zmieniły one sposób naszego życia, naszą produktywność, sposób pozyskiwania informacji oraz komunikacji ze światem zewnętrznym. To co wydaje nam się obecnie naturalnymi funkcjami smartfona, zmieniły nas całkowicie i nieodwracalnie.

Oto 5 funkcji, które wpłynęły na nasze społeczne zachowania i styl życia.

1. Informacje na wyciągnięcie ręki

Dzięki ogólnemu dostępowi do sieci Internet, smartfon stał się obecnie jednym z podstawowych przekaźników informacji. Jest ona dostępna w każdym miejscu, w którym masz zasięg sieci GSM. Smartfon bez internetu nie byłby smartfonem. Dzięki symbiozie z działającymi w sieci globalnymi serwisami społecznościowymi jak Twitter czy Facebook, wyszukiwarkami takimi jak Google, czy innymi aplikacjami wspierającymi na bieżąco możemy śledzić wydarzenia na świecie, w kraju czy aktywności znajomych. Dzielenie się informacjami także nie było do tąd tak proste. Informacje o pogodzie z dokładności co do minuty otrzymujesz na bieżąco. Ostrzeżenia o zbliżającym się huraganie otrzymujesz w gdy znajdziesz się blisko zagrożenia.
Rewolucja ta ma jednak i negatywne skutki. Nadmiar informacji, która do nas dociera, bardzo często kiepska jej jakość, oraz nasza nieumiejętność weryfikacji ich rzetelności sprawia, że stajemy się podatni na manipulację.

2. Aparat i kamera

Wydaje nam się, że aparat fotograficzny w telefonie to nic nadzwyczajnego. Jednak pojawił się dopiero dwie dekady temu. Niewiele osób ma świadomość, że to „proste” połączenie telefonu i aparatu zrewolucjonizowało rynek informacyjny. Oczywiście najczęściej używamy tej funkcji do robienia zdjęć rodzinie, znajomym, przedmiotom, zwierzętom czy sobie samemu (selfie), ale najważniejszą zmianą było to, że każdy z nas mógł stać się fotoreporterem, nagrać przypadkowe zdarzenie, zarejestrować kataklizm będąc w jego centrum i natychmiast opublikować w sieci. Dostęp do natychmiastowych fotorelacji w wielu przypadkach uniemożliwił cenzurę i blokowanie wielu informacji istotnych w kontekście politycznym i społecznym.
Rozwój aparatów i kamer w telefonach komórkowych miał także ogromy wpływ na rynek elektroniczny. Niemal całkowicie wyparł z rynku małe kamery i aparaty fotograficzne., których obecnie prawie nikt nie kupuje.

3. Nawigacja satelitarna

Lokalizacja urządzenia czy to przez system GPS czy na podstawie nadajników sieci komórkowej także zrewolucjonizowała nasz sposób życia. W każdym czasie jesteśmy w stanie ustalić nasze położenie. Nie potrzebujemy papierowych map w obcym mieście czy jadąc na wycieczkę. Możemy łatwo sprawdzić gdzie jesteśmy i wyznaczyć trasę dotarcie do wybranego punktu.
Rozwój lokalizacji w telefonach komórkowych to także zwiększenie bezpieczeństwa naszych bliskich. Dzięki usługom różnych aplikacji jesteśmy w stanie sprawdzić nie tylko gdzie sami się znajdujemy ale także położenie naszych starszych rodziców, dzieci czy innych najbliższych, lub nawet zlokalizować zgubiony telefon (sam kilka razy z tego skorzystałem).

4. Aplikacje do produktywności

Smartfon to obecnie Twoje przenośne biuro. W każdej lokalizacji i sytuacji masz dostęp do swojej skrzynki pocztowej, kalendarza, listy zadań czy zakupów, notatek pisanych czy głosowych, notowań giełdy, danych sprzedażowych itp.
Rozwój szybkości internetu, aplikacji internetowych i mobilnych oraz usług biznesowych sprawił, że wiele czynności możesz wykonywać poza biurem, równolegle na spotkaniu, czy w podróży. Staliśmy się dzięki temu wielozadaniowi i niestety przez to bardziej zapracowani.

5. Rozrywka

Nieodłączną funkcją smartfonów są także aplikacje służące do rozrywki. Ta funkcjonalności sprawiła, że powstał cały przemysł rozrywkowy skierowany na urządzenia mobilne. Setki tysięcy gier mobilnych oraz niezliczone ilości aplikacji muzycznych i video sprawiły, że spędzamy mnóstwo czasu wpatrując się w ekran swojego telefonu komórkowego w pracy, szkole, autobusie, czy poczekalni.

To tylko główne funkcjonalności, które zrewolucjonizowały nasze życie społeczne. Na uwagę powinny jeszcze zasłużyć aplikacje medyczne, sportowe, książki elektroniczne i inne o których nie wspomniałem.
Pamiętaj także, że rozwój powyższych funkcjonalności nie byłby możliwy bez rozwoju technologii energetycznych czy dotykowych wyświetlaczy ekranów. Aby z nich korzystać w sposób ciągły, powinniśmy zadbać między innymi o dostęp do zasobów energii np. poprzez posiadanie Power Banków i dodatkowych ładowarek czy bezpieczeństwo samego urządzenia stosując folie / szybki ochronne, obudowy, specjalne etui do telefonów komórkowych. Akcesoria te możesz łatwo kupić i zamówić np. w sklepach internetowych. Ja polecam sklep 4GSM (https://www.4gsm.pl) ze względu na ogromy wybór artykułów i akcesoriów GSM niemal do każdego modelu smartfona oraz ich dostępność. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja sklepu stacjonarnego w Warszawie gdzie mieszkam i mogę szybko odebrać zamówiony towar.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ