VPS, współdzielony, a może dedykowany? Jaki rodzaj serwera warto wybrać, kiedy decydujemy się na posiadanie strony internetowej? Bez dwóch zdań, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w ostatni z wymienionych wariantów, który okazuje się praktycznie naszym własnym serwerem, z jakiego możemy korzystać do woli, bez względu na to, jakie mamy zapotrzebowanie i preferencje, a także niezależnie od tego, jak bardzo rozbudowana jest nasza witryna.

Lepiej być nie może

Dysponując serwerem dedykowanym, mamy do czynienia z najbardziej efektywną formą serwera. Nie ma możliwości trafienia lepiej, ponieważ podczas gdy opcja współdzielona bazuje na podziale między przykładowo tysiącem innych użytkowników danej firmy hostingowej, serwer dedykowany jest tylko i wyłącznie nasz. Mało tego, otrzymujemy też dostęp administratora, zatem z jednej strony mamy sposobność maksymalnego wykorzystania maszyny, z drugiej jednak musimy wykazywać się podstawową wiedzą techniczną, aby umiejętnie nią zarządzać. Tak czy inaczej, urządzenie jest do naszej dyspozycji i nie musimy go dzielić z kimkolwiek innym. Na dysku serwera dedykowanego znajdą się wyłącznie nasze usługi, wszystkie pliki naszych stron www oraz nasza poczta. To gwarancja wysokiej jakości, stuprocentowego działania witryny zawsze i wszędzie, braku awaryjności jak to często zdarza się przy hostingu współdzielonym, czy zawieszeń serwisowych wywołanych przeciążeniem maszyny serwerowej. Sprzęt jaki otrzymujemy od dostawcy typu Linuxpl.com, możemy indywidualnie modyfikować, wedle uznania. Ponadto, konfigurujemy go i instalujemy jak tylko chcemy i kiedy tylko chcemy. To doskonałe wyjście dla osób potrzebujących odpowiedniej powierzchni dyskowej ze względu na posiadanie rozbudowanych serwisów bądź dużej ilości witryn. Zaleca się korzystanie z serwerów dedykowanych również przez platformy radia internetowego czy kanały telewizyjne online oraz działające na szeroką skalę sklepy www.

Dwa modele

Jeśli podejmiesz decyzję o tym, że chcesz zainwestować w serwer dedykowany, następny krok to postanowienie, jaki jego model będzie dla Ciebie optymalny. Do wyboru masz dwa – albo serwer dedykowany Root, albo serwer dedykowany zarządzany. Obie opcje są przewidziane w ofertach renomowanych firm hostingowych, tak jak wspomniana już wyżej marka Linuxpl.com. W pierwszej wersji chodzi o to, że użytkownik serwera przejmuje maszynę w całości, w tym także sprawuje nad nią pełną kontrolę. Realizuje on na urządzeniu co tylko chce – od instalacji panelu administracyjnego, przez wprowadzenie wybranego potrzebnego mu oprogramowania, aż do konfiguracji, jakie wraz z biegiem czasu będą wymagane do usprawnienia pracy serwera. W przypadku serwera dedykowanego zarządzanego z kolei, klient uzyskuje dostęp do panelu administracyjnego i w ten sposób, za jego pośrednictwem, wykorzystuje urządzenie do własnych potrzeb.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ