Dlaczego kursy kryptowalut są tak niestabilne?

Każda osoba obserwująca rynek kryptowalut od dłuższego czasu, doskonale zdaje sobie sprawę, że notowania zmieniają się błyskawicznie. Sam Bitcoin w ciągu jednej doby uzyskuje wahania nawet rzędu tysiąca dolarów.

Takie sytuacje nie zdarzają się oczywiście w świecie tradycyjnych walut fiducjarnych. W rezultacie, wielu ekspertów przestrzega przed inwestycjami w waluty wirtualne. Dlaczego kursy kryptowalut są tak niestabilne i co wpływa na ich zachowanie?

Czym są kursy kryptowalut?

Na początek szybkie wprowadzenie dla osób, które dopiero zagłębiają się w świat walut wirtualnych. Kurs, czy też notowanie, to odzwierciedlenie aktualnej wartości kryptowaluty. Kursy zawsze występują w parze walutowej, na przykład: BTC/PLN.

W tym zestawieniu, Bitcoin jest walutą bazową, a złotówką walutą kwotowaną. Kurs podany w złotówkach oznacza, jaką kwotę musiałbyś zapłacić by pozyskać jednego Bitcoina.

W świecie inwestycyjnym wyróżniamy dwa kursy: kupna oraz sprzedaży. Kurs sprzedaży jest oczywiście nieco niższy od aktualnego kursu kupna.

Aktualne kursy kryptowalut, procentowe wahania notowań i podstawowe dane sprawdzisz tutaj: kryptopan.pl/kursy-kryptowalut-notowania

Kto ustala kursy kryptowalut i walut tradycyjnych?

Waluta tradycyjna, taka jak dolar amerykański czy złotówka, są ściśle nadzorowane przez państwo, w którym obowiązują. Bank centralny decyduje o aktualnym nakładzie danej waluty, a także ustala stopy procentowe.

Rolą nadzoru jest zachowanie optymalnej siły nabywczej pieniądze. Zmiany stóp procentowych mają zapobiec postępującej inflacji lub deflacji. Banki zapewniają również odpowiedni ekosystem, który pozwala na obrót pieniędzmi.

Z kolei kryptowaluty to wirtualny środek płatniczy wykorzystujący technologię blockchain opartą na protokole peer-to-peer. To użytkownicy sieci tworzą środowisko, w którym przetwarzane są wszystkie transakcje.

Większość kryptowalut nie ma żadnego nadzoru. A zatem, o ich aktualnej wartości decyduje wyłącznie popyt ze strony użytkowników. Gdy popyt jest większy niż podaż, kursy kryptowalut rosną. Gdy zaczyna dominować podaż, spadają.

Podaż i popyt, a notowania kryptowalut

Wiesz już, że kursy kryptowalutowe są w pełni uzależnione od nastawienia użytkowników. Ale co sprawia, że ludzie chcą kupować lub sprzedawać kryptowaluty?

Zastosowanie. W jakich celach może być wykorzystana dana kryptowaluta? Do internetowych transakcji w sieci? A może do korzystania z usług jednej z platform blockchain?

Jeśli za kryptowalutą stoi innowacyjny pomysł, duża społeczność i bezbłędne działanie, popyt automatyczne będzie wzrastał. O podaży wstępnie decyduje twórca waluty wirtualnej ograniczając jej ilość do określonego pułapu.

Największy wpływ na notowania mają jednak inwestorzy z bardzo zasobnym portfelem, którzy wykupują kryptowalutę celem jej sprzedaży po wzroście notowań.

Im więcej osób kupuje daną kryptowalutę, tym jej cena staje się coraz wyższa. Gdy osiągnie odpowiedni pułap, wielu użytkowników sprzeda ją z zyskiem co doprowadza do spadku notowań.

Tu następuje moment krytyczny. Albo pojawią się nowi inwestorzy, którzy wykorzystają korektę do kupna kryptowaluty (to prowadzi do odbicia), albo wystąpi efekt inwestorskiej paniki i rozpocznie się masowa wyprzedaż (gwałtowne spadki notowań).

Ze względu na brak jakiegokolwiek nadzoru oraz dużeą niestabilności kursów, kryptowaluty są przez niektórych finansistów zaliczane do niezwykle ryzykownych aktywów.

Waluta wirtualna nie posiada zabezpieczenia w formie na przykład złota. W związku z tym, jej realna wartość jest niemożliwa do oszacowania. Decydują o niej wyłącznie spekulacje inwestorów.

Kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne

Analizując kursy kryptowalut możesz spotkać się z pojęciem coinów o charakterze inflacyjnym bądź deflacyjnym. Odróżnia je maksymalna podaż i jej limit.

Kryptowaluty inflacyjne nie posiadają górnego limitu, ich wydobycie jest nieograniczone. To sprawia, że podaż cały czas rośnie i sprawia, że w perspektywie długoterminowej istnieje ryzyko stopniowego spadku wartości. Przykładem takiej kryptowaluty jest chociażby Dogecoin bez limitu wydobycia.

Z kolei najlepszym przykładem kryptowaluty deflacyjnej jest Bitcoin. Jego maksymalna podaż została ustanowiona na poziomie 21 mln sztuk.

Ograniczona podaż przy rosnącym popycie sprawia, że teoretycznie, kursy kryptowalut deflacyjnych w dłuższej perspektywie powinny wzrastać. Jak zatem widzisz, chociaż waluty wirtualne mocno różnią się od tradycyjnych pieniędzy, to występuje tu wiele zjawisk znanych z ekonomii.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ