PIT-36 i PIT-36LS to dwa formularze podatkowe przeznaczone do rozliczania pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli tak zwanego podatku liniowego). Jedna litera “S” różniąca te dwa druki księgowe rozdziela formularz dla podatników prowadzących działalność, od tak zwanego „przedsiębiorstwa w spadku” (dla niego przygotowano PIT-36LS). Na tę formę rozliczenia decydują się przedsiębiorcy, którym zależy na prostocie w obliczeniach (bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych operacji rachunkowo – finansowych np. w zakresie kwalifikowania kosztów uzyskania przychodów). Nic więc dziwnego, że szukają oni ułatwień również w sposobie rozliczenia deklaracji. Jedną z możliwych opcji jest więc skorzystanie ze specjalnych programów do rozliczania PIT. Jak działają takie aplikacje do tworzenia e-deklaracji?

Aplikacje komputerowe – a rozliczenie PIT przez internet

W formie elektronicznej dla podatników PIT-36L i PIT-36LS na razie ustawodawca przewidział tylko jedną możliwość prawidłowego przygotowania i złożenia PIT. Są to tak zwane e-deklaracje – czyli specjalne formularze podatkowe, które aby opracować należy użyć odpowiedniego oprogramowania komputerowego (aplikacji do wypełniania PIT elektronicznie). Oznacza to, że nie wystarczy wypełnić formularza na komputerze i przesłać go w dowolnej formie na przykład za pomocą wiadomości e-mail. Taka wiadomość nie będzie w żadnym wypadku wiążącą formą złożenia PIT. Tylko przesłanie deklaracji za pomocą specjalnych bramek udostępnianych przez organy podatkowe (z których korzystają odpowiednie aplikacje do wypełnienia PIT) umożliwia prawidłowe wypełnienie obowiązku podatkowego. W 2019 roku nie było jeszcze możliwości skorzystania z usługi Twój e-PIT dla podatników PIT-36L i PIT-36LS, Ministerstwo Finansów zapowiada, że takie rozwiązanie pojawi się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Na razie jednak zarówno zeznanie podatkowe jak i jego korekta mogą zostać przygotowane wyłącznie w sposób tradycyjny (papierowo) lub w wersji elektronicznej e-deklaracji.

Ułatwienia w wypełnieniu deklaracji PIT przez internet

Przy pracy nad PIT-36L i PIT-36LS podatnik może otrzymać niezbędne wsparcie. Specjalne programy do wypełniania PIT przygotowane są zarówno na pojawiające się wątpliwości – wskazując w trakcie pracy rekomendowane rozwiązania i zawężając krąg możliwych do wybrania opcji, jak i w sposób techniczny – wspierając swoich użytkowników, na przykład w formie działów pomocy, czy pomocy technicznej. Rzetelni producenci programów do wypełniania PIT znając powtarzające się pytania swoich użytkowników jeszcze przed przystąpieniem do pracy udostępniają im specjalne działy informacyjne, artykuły branżowe z poradami ,a nawet uruchamiają telefony do kontaktu i telefony awaryjne.

Dlaczego e-PITy ułatwiają pracę?

Żeby odpowiedzieć na pytanie: dlaczego aplikacje do wypełniania i składania PIT są pomocne – warto prześledzić opinie użytkowników, którzy skorzystali z tej usługi. W większości zwracają oni uwagę na szybkość pracy, na możliwość pracy na własnym komputerze z domu, lub dowolnego miejsca, na brak konieczności wizyty w urzędzie lub na poczcie oraz na prostotę tego rozwiązania w porównaniu do pracy nad tradycyjnym formularzem PIT.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ