Komputer dla gracza – najważniejsze cechy, jakie musi posiadać

Nowoczesne komputery — zarówno stacjonarne, jak i przenośne — stwarzają ogromne możliwości, jeśli chodzi o wirtualną rozrywkę. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez wciągającej gry w wirtualnym świecie, dowiedz się więcej o wyborze sprzętu, który zapewni Ci najlepszą płynność oraz perfekcyjną jakość obrazu. Zobacz, czym kierować się przy wyborze gamingowego komputera.

Mocny procesor to serce Twojego wirtualnego świata

Myśląc o komputerze gamingowym, zwykle na początku skupiamy się na karcie graficznej. Trzeba jednak pamiętać, że bez dobrego procesora nawet najlepsza karta graficzna nie będzie działać jak należy. Zwróć uwagę na liczbę rdzeni i to, czy konkretny model jest wielowątkowy, co pozwoli na wykonywanie wielu operacji na raz. Niezbędne minimum to procesor 4-rdzeniowy. Jeżeli jednak jesteś wyjątkowo wymagającym graczem i testujesz najbardziej zaawansowane gry, postaw na komputer mający 6 lub więcej rdzeni.

Ważną kwestią jest częstotliwość taktowania — jedynie wysoka częstotliwość zapewnia dobrą wydajność i tym samym odpowiednią płynność Twojego komputera. Parametr ten określa, ile cykli w ciągu jednej sekundy pracy jest w stanie wykonać dany model. Pamiętaj, że komputer pracuje tym stabilniej, im większą pamięć podręczną posiada (więcej na temat wyboru procesora dowiesz się tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-komputer-dla-gracza-jaki-procesor-wybrac.bhtml).

Karta graficzna — kluczowy element komputera gamingowego

Wygenerowanie obrazu i wyświetlenie go na ekranie nie byłoby możliwe bez karty graficznej — to właśnie ona jest kluczowa przy wyborze komputera do gier. Z pewnością należy zwrócić uwagę na rodzaj i ilość pamięci wykorzystywanej przez daną kartę. Wśród najpopularniejszych typów pamięci wymienić można pamięć GDDR5. Większość graczy zadowoli zapewne 4 GB pamięci GDDR5 128-bit, czy też 6 GB pamięci GDDR5 192-bit. Jednak w przypadku bardziej wymagających miłośników wirtualnych rozgrywek dużo lepiej sprawdzą się topowe modele o najlepszych na rynku parametrach — możesz sięgnąć np. po karty 8 GB z pamięcią GDDR5X 384 bit. Możesz wybierać spośród różnych grup kart graficznych; do tych najbardziej popularnych należą AMD oraz nVIDIA.

Jaki monitor sprawdzi się w komputerze do gier?

W przypadku komputera gamingowego końcowy efekt w dużej mierze zależy od zastosowanego monitora. Dlatego warto poświęcić nieco czasu i uwagi na wybór odpowiedniej matrycy.

Z pewnością musi cechować ją krótki czas reakcji. Jest on określany w milisekundach i powinien wynosić maksimum 4 ms; w przeciwnym razie możesz mieć do czynienia z opóźnieniem obrazu. Istotną kwestią jest też sam rodzaj matrycy. Warte rozważenia jest zakupienie matrycy VA, MVA czy AMVA, która jest pewnym kompromisem między tanią matrycą TN, zapewniającą krótki czas reakcji, ale słabe kąty widzenia, a droższą matrycą IPS, która ma dłuższy czas reakcji, za to świetne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia.

Pamiętaj też o odpowiednio wysokiej rozdzielczości — jako minimum przyjmuje się FullHD, czyli 1920×1080 pikseli. Im większa rozdzielczość, tym lepszy efekt. Musi być ona jednak jednocześnie dopasowana do konkretnej przekątnej ekranu.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ