Dlaczego warto mieć internet światłowodowy?

Kiedy przeglądamy oferty dostawców internetu, możemy znaleźć różne warianty. Nie tylko mają inną cenę, ale sama technologia, jaka jest wykorzystania do podłączenia, też jest nieco inna. Coraz częściej klient może skorzystać z internetu światłowodowego, co to znaczy?

Szukając operatora, porównujemy ceny, prędkość, dodatkowe usługi. Według podstawowego podziału można mówić o internecie LTE i kablowym. Sam internet kablowy dzieli się na internet prowadzony tradycyjnymi kablami i kablami światłowodowymi.

Czym jest światłowód?

Światłowód to kabel, jednak jego konstrukcja znacznie się różni od tego, co znajdziemy w kablu miedzianym. W kablu miedzianym jest przewodzony prąd o niskim napięciu. Natomiast w przypadku światłowodu, kabel jest zrobiony z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego, które przewodzi falę świetlną. Już na wstępie nasuwa się wniosek, że prędkość światła jest znacznie szybsza. Zazwyczaj kable światłowodowe są doprowadzane do danego budynku, a następnie zwykłymi kablami prowadzone do konkretnych mieszkań lub lokali użytkowych. Stosowanie światłowodów wiąże się z korzyściami dla użytkownika internetu, jakimi?

Zalety internetu światłowodowego

Jeśli ktoś ma wybór między internetem kablowym zwykłym a światłowodowym, zawsze wybierze drugi. Nowoczesna technologia, jaką zastosowano w tym łączu, oznacza szereg zalet. Decydując się na ten wariant, nie zawsze będzie trzeba nastawić się na wysokie opłaty. Zwłaszcza że operatorzy ścigają się z tworzeniem coraz to bardziej atrakcyjnej oferty. Przez specyficzną budową kabli światłowodowych, przesył danych ma niemal nieograniczoną prędkość. Obecnie nie w każdym regionie jest opcja podpięcia do internetu światłowodowego, ale jego zastosowanie ciągle rośnie, więc dostęp do niego będzie coraz prostszy.

Posiadając internet światłowodowy można mieć pewność, że przeglądanie stron internetowych, multimediów, granie jest dużo szybsze i przyjemniejsze. Technologia zastosowana w światłowodach jest odporna na działanie różnych warunków atmosferycznych. Dlatego też niezależnie od pogody za oknem, nie ma obawy o przerwy i usterki. Same kable są o wiele mocniejsze niż zwykłe. Raz położone, będą mogły być eksploatowane przez wiele lat.

Przy zwykłym internecie kablowym często prędkość, jaką podano w umowie, jest różna. Rzadko uda się osiągnąć wymaganą szybkość. Kiedy podpisuje się umowę na internet światłowodowy, sytuacja wygląda inaczej. Internet jest dokładnie taki, jaki zagwarantował operator.

Światłowód to tylko internet?

Chociaż zastosowanie światłowodów kojarzy się najczęściej z internetem, wiąże się też innymi benefitami. Przez technologię światłowodową można mieć łatwiejszy dostęp do dodatkowych usług. Przede wszystkim możliwe jest uruchomienie telefonu stacjonarnego i telewizji. Bez większych problemów można wyposażyć swój dom w multiroom czy smart TV. Powszechnie światłowody są stosowane w serwisach Smart Home i w monitoringu. Prawdopodobnie w kolejnych latach możliwości, jakie dają światłowody, jeszcze bardziej się poszerzą.

Sprawdź również: https://panwybierak.pl/oferty/internet-swiatlowodowy/52

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ