Co wiesz o Androidzie?

Android jest w tej chwili najbardziej popularnym system operacyjnym na smartfony. Korzysta z niego około 80% użytkowników. Nic dziwnego – jest przejrzysty, intuicyjny oraz elastyczny, dzięki czemu znalazł swoje miejsce w większości telefonów dostępnych obecnie w sprzedaży. Prawdopodobieństwo, że korzystasz z niego codziennie, jest zatem duże. A co tak naprawdę o nim wiesz? Zadałeś sobie kiedyś pytanie jak dawno powstał? Albo czy istnieje Android na PC? Już nie musisz – zadaliśmy je za ciebie!

Kiedy powstał?

Jak wiemy, smartfony są z nami tak naprawdę od niedawna. Jeszcze parę lat temu nie marzyliśmy nawet o możliwościach, jakie nam dają dzisiaj: możemy dzwonić, prowadzić telekonferencje, robić zdjęcia, grać w gry czy przeglądać Internet. Umożliwia nam to między innymi system operacyjny Android, który 21 października 2008 roku miał swoją premierę.

Co ciekawe, początkowo Android Inc. było małą firmą, która miał swoją siedzibę w Kalifornii. W miarę rozwoju produktu, marką zainteresowało się Google, dzięki któremu pojawiły się pieniądze, pozwalające na dalsze, zaawansowane prace. Warto wspomnieć o założycielach Androida – byli nimi: Andy Rubin, Chris White, Nick Sears oraz Rich Miner.

Kiedy wypuszczono pierwszą aplikację i pierwszy telefon na Androida?

Ciekawe czy wiecie, jaka była pierwsza aplikacja Androida, którą udostępniono publiczne? Podpowiemy, że praktycznie każdy w nią grał i robił to wiele lat temu. Otóż chodzi o popularnego Węża – prostą grę, w której wirtualny zwierzak chodzi po ekranie, połyka jedzenie, dzięki któremu rośnie, a my nie możemy dopuścić do ugryzienia własnego ogona.

Z czasem jednak Android zajął się bardziej zaawansowanymi technologiami, a mianowicie oprogramowaniem dla smartfonów. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w ten system operacyjny był HTC Dream. Choć nie miał aż tylu opcji, co dzisiejsze telefony, to był powiewem świeżości i dawał nadzieję na szybki rozwój systemu.

Ile aplikacji możemy instalować na Androidzie?

Google Play to dziś prawdziwa kopalnia najrozmaitszych aplikacji, które służą rozrywce, wiedzy czy pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Android ma pod tym względem ogromną przewagę nad konkurencją – zarówno pod względem liczebności, jak i dynamiki przyrostu nowych aplikacji. Wystarczy wspomnieć, że w 2009 roku w Google Play (wtedy Android Market) znajdowało się zaledwie 2300 apek. Z kolei w 2017 było to już blisko trzy miliony, co generuje miliardy pobrań!

Skąd wzięła się nazwa oprogramowania?

Każdy z nas intuicyjnie łączy nazwę „Android” z futurystycznym robotem (słynne droidy z „Gwiezdnych Wojen”) – tym bardziej, że logo Androida to słynny zielony robocik (możecie go obejrzeć chociażby na stronie: https://android.com.pl/). Jest to całkiem bliski trop, bowiem jak się okazuje, jeden z założycieli – Andy Rubin – uwielbia robotykę i wszystko, co z nią związane. Jego zamiłowanie jest tak wielkie, że koledzy z pracy zaczęli przezywać go „Androidem”. Ksywka stała się tak popularna, że kiedy szukano nazwy produktu, wybór był prosty.

Czy istnieje Android na PC?

Android jest tak przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniem, że wielu z was zapewne zastanawiało się, czy jest możliwość zainstalowania Androida na PC. Oficjalnie nie istnieje prosta „instalka”, która pozwoli korzystać z „zielonego robota” na naszych komputerach stacjonarnych. Nie oznacza to jednak, że ten pomysł musimy całkowicie porzucić. Istnieją bowiem specjalne emulatory – programy, dzięki którym mamy możliwość sprawdzenia androidowych aplikacji właśnie na pececie.

A co wspólnego z tym wszystkim ma toaleta?

Na sam koniec mamy ciekawostkę. Przyjrzyjmy się uważnie wspomnianemu już zielonemu robocikowi, znajdującemu się w logotypie Androida. Niektórym przypomina zwykłego robota, innym kosz na śmieci. Jednak jego twórczyni przyznała się, że zainspirowały ją piktogramy, które znajdują się… na drzwiach do toalety. No cóż, inspiracji trzeba szukać wszędzie…

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ