Dyrektywa PSD2 powołuje nowe podmioty finansowe – TPP. Jak mogą zrewolucjonizować rynek płatności?


Jeśli chcesz sprawdzać stan wszystkich swoich kont w jednym miejscu albo szybko płacić za produkt, logując się wyłącznie na stronę sklepu – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Dzięki PSD2, już wkrótce zaczną się pojawiać nowe instytucje płatnicze, które to umożliwią. Nazywane są w skrócie TPP. Ich usługi mogą przynieść wiele korzyści posiadaczom rachunków bankowych.

PSD2 wprowadza podmioty TPP – jakie są ich uprawnienia?

Jednym z założeń dyrektywy PSD2 jest umożliwienie rozwoju innowacyjnych technologii w obszarze rynku płatniczego. W dużym stopniu mają się do tego przyczynić nowe podmioty finansowe, które wcześniej nie mogły funkcjonować. Są to tak zwani Third Party Providers (TPP). Dzielą się oni na dwie grupy o różnych uprawnieniach. Każda z nich może świadczyć nieco inne usługi, korzystając z informacji płatniczych dostarczanych przez banki. PSD2 wyróżnia następujące typy TPP:

  • Payment Initiation Service Providers (PISP) – te podmioty mogą inicjować transakcje płatnicze. Mogą też sprawdzać, czy użytkownik ma wystarczająco dużo środków na koncie, by uiścić opłatę.
  • Account Information Services Providers (AISP) – te platformy mają dostęp do szczegółowych danych z kont bankowych. Korzystając z ich usług, użytkownik będzie mógł w jednym miejscu sprawdzić, jakie środki są dostępne na wszystkich jego rachunkach.

Zgodnie z wytycznymi PSD2, każda z tych instytucji będzie musiała być zarejestrowana. PISP mają też obowiązek posiadania pozwolenia na świadczenie usług płatniczych.

Większa konkurencja, czyli nowe możliwości

Wprowadzenie przez PSD2 nowych graczy na rynek usług płatniczych, może znacznie ułatwić zarządzanie finansami. Konkurencyjność sprawi, że każdy podmiot będzie dążył do tego, by jego oferta była atrakcyjniejsza dla użytkowników. W efekcie, właściciele rachunków będą mogli wybierać spośród usług,  które wcześniej nie mogły być oferowane z powodu ograniczeń w prawie.

Możliwości jest wiele. Pojawiają się propozycje stworzenia aplikacji, która obliczałaby zdolność kredytową. Pozwalałaby znaleźć najlepszą ofertę bez potrzeby wychodzenia z domu i konsultacji z różnymi bankami. Prawdopodobnie powstanie też wiele rozwiązań, które ułatwią zarządzanie budżetem. To dobra wiadomość dla klientów banków, którzy chcą mieć większą kontrolę nad swoimi płatnościami. Nowe systemy z pewnością wyjdą naprzeciw ich potrzebom.

TPP a kwestia bezpieczeństwa

Na konkurencyjność podmiotu będzie też wpływać bezpieczeństwo, a konkretnie – metody uwierzytelniania. Każda instytucja musi zastosować dwa niezależne od siebie sposoby sprawdzania tożsamości. Im bardziej będą one nowoczesne, szybkie i niezawodne, tym większe szanse na wzrost liczby klientów. Obecnie największym zaufaniem cieszą się metody biometryczne, które nie są na razie powszechnie stosowane. Być może dyrektywa PSD2 zmieni ten stan rzeczy.

Szczegółowe informacje na temat TPP i metod zabezpieczających rachunki płatnicze, można znaleźć w artykule na stronie https://apilogic.pro/psd2/ . Znajdują się tam też dokładne opisy najważniejszych postanowień dyrektywy PSD2. Warto się z nimi zapoznać, by lepiej rozumieć, jakie zmiany będą miały miejsce na rynku finansów w najbliższym czasie.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ