PIT przez Internet w 2018 roku

Najpopularniejsze zeznania podatkowe składane są do końca kwietnia każdego roku. Ostatni dzień złożenia zeznania podatkowego w 2018 roku wypada w poniedziałek 30 kwietnia. Dla osób ceniących sobie komfort pracy na własnym komputerze oraz wszystkich, dla których czas i zaoszczędzone pieniądze stanowią atut można rekomendować nowe rozwiązania PIT online – czyli wysyłanie PIT przez Internet.

PIT przez Internet – informacje podstawowe

Wypełnienie zeznania podatkowego PIT na komputerze oraz wysłanie dokumentu przez Internet może pozwolić w pełni wypełnić zobowiązania deklaracyjne wobec organów skarbowych w Polsce. Należy jednak zrobić to w odpowiedniej, przewidzianej prawem oraz praktyką formie. Reforma e-administracji wprowadziła możliwość pracy elektronicznej przy wykorzystaniu tak zwanych e-deklaracji. Są one odpowiednikiem tradycyjnego formularza w wersji papierowej i można na nich pracować zupełnie legalnie. Do największych zalet tego typu rozwiązania należy wygoda stosowania – praca odbywa się dzięki instalacji odpowiedniej aplikacji lub programu na własnym komputerze, która dostępna jest dla podatnika 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednocześnie, dokument można przesłać za pomocą sieci Internet, bez konieczności wychodzenia z domu (i oczekiwania w kolejce w urzędzie lub na poczcie). Jednak aby zrobić to prawidłowo, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Prawidłowa e-deklaracja i profesjonalne narzędzia

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest wybór oprogramowania do wypełniania PIT przez Internet. Tutaj z pomocą przychodzą specjalistyczne programy księgowo – podatkowe zapewniane przez firmy komercyjne lub bezpłatne aplikacje proponowane przez Ministerstwo Finansów. Bez względu na wybór, każdy przed przystąpieniem do pracy nad deklaracją podatkową powinien sprawdzić minimalne wymagania techniczne dla sprzętu, a także aktualność danej aplikacji. Chodzi przede wszystkim o konieczność korzystania z najnowszych, obowiązujących formularzy podatkowych – które dostosowane są do obecnie obowiązujących przepisów. Jeżeli jesteśmy przywiązani do jakiegoś programu i chcemy z niego skorzystać kolejny raz, warto sprawdzić aktualizacje na stronie producenta. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z deklaracjami elektronicznymi powinny wybierać program z zaufanego źródła, od wiarygodnych usługodawców. Zawsze należy pamiętać, że wypełniając formularz online potencjalnie podajemy swoje poufne dane wrażliwe, jednocześnie podpisując się pod dokumentem, który skierowany jest do organów państwowych.

Przesłanie dokumentu i pomoc

Wiele osób może zastanawiać się czy do wypełnienia dokumentów w formie elektronicznej wymagany i niezbędny jest tak zwany podpis elektroniczny. Odpowiedź tutaj brzmi NIE. Fiskus chcąc zachęcić podatników do korzystania z elektronicznej formy komunikacji z urzędami wprowadził możliwość weryfikacji podatnika na podstawie zindywidualizowanych danych – co oznacza, w skrócie, że część deklaracji wypełnimy i poprawnie prześlemy bez korzystania z podpisu elektronicznego. Wysyłając dokument należy jednak pamiętać o konieczności korzystania ze specjalnych bramek online – to rozwiązanie, zapewniane przez większość profesjonalnych programów do wypełniania PIT pozwala uzyskać tak zwane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (w skrócie UPO). UPO jest dowodem złożenia PIT, równorzędnym do potwierdzenia nadania listu poleconego na poczcie.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ