Domena to po prostu internetowy adres, pod którym użytkownik znajdzie naszą stronę www. Jej rejestracja to zatem pierwszy krok, aby otworzyć własną witrynę internetową bez względu na jej tematykę. Jak znaleźć jednak dobrą domenę? Według danych NASK w Polsce co miesiąc jest rejestrowanych ponad 80 tys. domen. Łatwo policzyć, jaka to ilość w skali roku. Domena jednak nierówna domenie. W jaki sposób wybrać tę dobrą?

Po pierwsze: pomysł

Kluczowy w wyborze domeny jest pomysł na nazwę. Tutaj są dwie szkoły: jedni wybierają nazwę firmy, gdy będą stawiać na promocję marki, inni – decydują się na wyrażenie, które odzwierciedla oferowane produkty lub usługi. Każde rozwiązanie jest dobre, jeśli wpisuję się w dalszą strategię marketingową i biznesową witryny www. Najlepiej, gdy nazwa domeny jest jak najkrótsza, łatwo ją zapamiętać i przekazać językiem mówionym. Lepiej również unikać nazw bardzo zbliżonych do konkurencji, ponieważ pomyłki przy wprowadzaniu adresu mogą napędzić ruch innej firmie.

Po drugie: wyszukiwarka domen

Wymyślenie nazwy domeny to jednak dopiero pierwszy krok. Trzeba jeszcze na bieżąco sprawdzać dostępność wybieranych nazw. Nieoceniona w tym będzie wyszukiwarka domen (np. Domeny.pl). Dzięki niej szybko zweryfikujemy, które nazwy można jeszcze wybrać. Niestety, przeważnie najbardziej atrakcyjne domeny są już zajęte, ale można szukać ich wariantów. Najlepiej również korzystać z usług rejestratora domen, który ma ich bardzo szeroką ofertę i do tego udostępnia również najnowsze domeny. Dzięki temu mamy większą szansę znalezienia adresu internetowego, który będzie dla nas rzeczywiście odpowiedni.

Po trzecie: historia domeny

Zanim zarejestrujemy domeny, warto sprawdzić jej przeszłość. Trzeba bowiem mieć świadomość, że część z domen już kiedyś funkcjonowało w internecie, ale wygasły, a właściciele z jakichś powodów nie byli zainteresowani ich odnowieniem. Dlatego lepiej wiedzieć, na jaką domenę się decydujemy. Może się okazać, że dana domena na przykład została zbanowana przez Google za treści spamerskie, że pod jej adresem wyświetlane były treści, które mogą nam nie odpowiadać (np. pornograficzne). Jak sprawdzić historię domeny? Można do tego wykorzystać różne narzędzia: archive.org (serwis, który wyświetla kopie stron www), domaintools.com (dużo statystyk na temat domeny i jej historia), webconf.com (można sprawdzić wiek domeny), natomiast w MajesticSEO warto przeanalizować profil linków danej domeny. Oczywiście to tylko kilka przykładowych narzędzi, w internecie znajdziemy ich o wiele więcej. Dopiero gdy upewnimy się, że z wybraną domeną jest wszystko w porządku, należy ją zarejestrować.

Więcej na: https://domeny.pl/ 

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ