Kryptowaluty – Co to jest Bitcoin, gdzie kupić Bitcoina i inne kryptowaluty?

W ostatnim czasie nie cichną głosy o wręcz wystrzeleniu w kosmos bitcoinów, które sięgają prawie aż dwudziestu tysięcy dolarów. Czymże zatem jest bitmoneta? Otóż, inaczej mówiąc, jest to kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek na początku 2009 roku. Jej twórcą, bądź twórcami – bowiem nie wiadomo, kto tak naprawdę kryje się za stworzeniem bitcoinów – jest Satoshi Nakamoto.

Etymologia bitcoina wzięła się od oprogramowania otwartoźródłowego oraz sieci peer-to-peer. Bitmonety – co ważniejsze – zapisywane są na osobistych komputerach w charakterze “portfela”, bądź też przetrzymuje się je na zewnętrznych serwisach, prowadzonych przez osoby trzecie.

Błyskawiczny wzrost popularności bitcoinów

Warto zwrócić uwagę na wręcz błyskawiczny wzrost oraz popularność kryptowaluty bitcoin. Początkowo, to jest w październiku 2009 roku jego równowartość jednego dolara wynosiła aż 1309 BTC, zaś cztery miesiące później wzrósł on i zrównał z jednym dolarem. W ostatnim czasie jednak bitmonety wręcz z prędkością światła wystrzeliły w przysłowiową górę i otarł się prawie o dwadzieścia tysięcy dolarów.

Do płacenia i nie tylko

Jak przystało na XXI wiek, innowacyjny (bowiem właśnie tak można nazwać rzeczoną kryptowalutę) bitcoin jest obecnie środkiem płatniczym, dzięki któremu istnieje możliwość dokonywania transakcji w Internecie. Różnicą pomiędzy bitcoinem a innymi walutami jest jej zdecentralizowanie, czyli – mówiąc inaczej – brak emisyjnej instytucji centralnej, a jednocześnie to, że bitmonety nie są uzależnione od jakichkolwiek banków, rządu państwa oraz instytucji.

Co więcej – bitcoin jest tworzony w pełni przez ludzi, dlatego też jest bezkosztowny. Warto wspomnieć także, że kryptowaluty tej nic nie ogranicza, a płatności są szybkie oraz niemal natychmiastowe. Jeśli zatem jest ona przewalutowana, nie trzena czekać na jej zaksięgowanie. Transakcje są również całkowicie anonimowe oraz bezpieczne. System płatniczy bitcoinami działa w oparciu o system P2P, który nie posiada jakichkolwiek pośredników oraz zarządców.

Jednostki bitcoina

Obecnie bitcoin posiada własne jednostki, takie jak:

  • bitcent (cBTC);
  • milibit (mBTC);
  • bit (uBTC);
  • satoshi;
  • nanobit (nBTC);
  • picobit (pBTC).

Gdzie kupić bitcoin?

Obecnie istnieje wiele możliwości zakupu bitcoinów. Wcześniej jednak należy założyć portfel – na komputer, przeglądarkowe, mobilne, bądź offline. Można również korzystać z zagranicznych platform giełdowych, które pozwalają zakupić bitcoiny.

Kolejne miejsce, które pozwala zakupić bitcoiny jest kantor. Jego ceny są zwykle wyższe w porównaniu z giełdą, jednak większość kantorów pozwala zakupić kryptowalutę bez konieczności rejestracji, bądź też weryfikacji. Warto poszukać również kantorów, które posiadają niską prowizję i możliwość wypłaty w bankomatach, bez konieczności karty debetowej.

Trzeci sposób na bitcoiny to zakup, tudzież sprzedaż face-to-face, czyli poprzez osobisty kontrakt z kontrahentem. Istnieją liczne serwisy oraz fora, dzięki którym można znaleźć ogłoszenia innych użytkowników, bądź też umieścić na nich własne.

Więcej informacji możesz przeczytać w ogólnodostępnych poradnikach na blogach np. na stronie http://www.pracawsieci.net/bitcoin-poradnik/ lub na wikipedia.org.

Jak zarabiać na bitcoinach?

Wbrew pozorom, na bitcoinach można zarobić niemałe pieniądze. Istnieje na to kilka sposobów, takich jak najprostszy z nich, czyli zakup waluty, a następnie odsprzedanie jej na wyższym kursie. Dodatkowo, kolejną metodą jest tak zwany arbitraż, który polega na kupnie waluty na giełdzie oraz sprzedaniu na kolejnej z odpowiednim zyskiem.

Zakupić można również inną kryptowalutę (wśród nich wymienia się między innymi Monero, YBCoin, Anoncoin oraz Peercoin), a następnie wymienić na wspomniane bitociny, kiedy ich kurs będzie bardziej korzystny.

Nie bez powodu mówi się, że bitcoin to waluta przyszłości. Podobnie jak Internet zastępuje znaczną część “życia offline”, tak i wspomniana kryptowaluta w niedługim czasie zastąpi większość znanych wszystkim walut. Przed rozpoczęciem jednak swojej przygody z BTC, warto prześledzić ostatnie kursy, aby odpowiednio przygotować się do zakupu i inwestowania w kryptowaluty.

Comments are closed.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ