Jakiego laptopa wybrać dla grafiki w grach?

Jeszcze kilka lat temu komputery przenośne były pod tym względem daleko w tyle za tymi stacjonarnymi. Dziś jednak się to zmieniło i na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują wysokiej jakości urządzenia. Laptopy Asus, Dell czy MSI wyposażone są w najnowocześniejsze układy graficzne. Na który z nich warto się zdecydować?

W jakie gry będziemy grać na laptopie?

Dobór laptopa zależy od wielu czynników i warto dobrze rozważyć, do czego dokładnie będzie on nam potrzebny. W przypadku laptopów dedykowanych grom, wszystko będzie zależało od budżetu jakim dysponujemy, bowiem mnogość konfiguracji podzespołów jest na tyle duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Przed zakupem laptopa gamingowego warto rozważyć, w jakie gry zamierzamy na nim grać. Jeśli będą to starsze, ale ciągle popularne tytuły, jak Counter Strike: Global Offensive, World of Warcraft czy League of Legends, to lepiej nie inwestować w laptop, który posiada kartę graficzną najnowszej generacji. Znacznie lepiej sprawdzi się jakaś budżetowa propozycja z zintegrowaną kartą graficzną, jak choćby laptop Asus ZenBook UX410UA, który idealnie równoważy cenę i wydajność.

Do nowszych, bardziej wymagających tytułów warto pomyśleć nad laptopem z wydajniejszą, dedykowaną kartą graficzną, która pozwoli na uruchamianie gier w możliwie największych ustawieniach graficznych. Aktualnie ciekawą propozycję stanowią laptopy z kartami graficznymi Nvidia Geforce z rodziny 2000, które obsługują technologię ray-tracingu. Technologia ta pozwala na dynamiczne doświetlanie obiektów w grze, przez co posiadają jeszcze głębsze barwy. Gry takie jak Battlefield V albo Shadow of the Tomb Raider obsługują już ray-tracing, a w przyszłości pojawi się jeszcze więcej produkcji do tego przystosowanych.

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przeglądając oferty laptopów dla graczy natrafimy na wiele konfiguracji, posiadających różne modele podzespołów. Szczególną uwagę warto zwrócić na model karty graficznej, która w głównej mierze odpowiada za płynność uruchamianych gier. Powinna posiadać ona możliwie dużo pamięci (4, 6 lub 8 GB RAM), co zapewni wysoką jakość szczegółów wyświetlanych na ekranie. Warto zwrócić też uwagę na rozdzielczość, jaką obsługuje taka karta – im wyższa tym oczywiście lepiej. Obecnym standardem jest Full HD, ale część kart graficznych obsługuje nawet rozdzielczości 4K.

Dysk SSD i jego znaczenie w laptopie dla graczy

Oprócz wydajnego procesora graficznego warto też zwrócić uwagę na rodzaj dysku proponowanego przez producenta. Coraz częściej laptopy są bowiem wyposażone w dyski SSD, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają tak atrakcyjnie, jak propozycje ze standardowym dyskiem HDD. Fakt, dyski SSD oferują znacznie mniej pamięci od dysków HDD w tym samym przedziale cenowym, ale dzięki zastosowanej technologii można z nich znacznie szybciej odczytywać dane. W grach ma to szczególne znaczenie, bowiem są one wyjątkowo wymagające dla laptopów. Dysk SSD skraca ekrany ładowania wewnątrz gry i poprawia jej płynność, a dodatkowo przyspiesza cały laptop.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ