Jak wybrać dobry laptop do pracy?

Jeszcze do niedawna głównym narzędziem do pracy biurowej był komputer stacjonarny. Uważano go za pewniejszy sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo danych, a także szybka i sprawną pracę. Komputery stacjonarne zostały jednak z czasem zdetronizowane przez laptopy. Zamiana ta, aby była udana, powinna zostać poprzedzona odpowiednim rozpoznaniem możliwości notebooka. Nie każdy laptop nadaje się bowiem do pracy biurowej. Na co należy zwrócić uwagę?

Laptop biurowy, podobnie jak gamingowy czy ten dedykowany tworzeniu grafiki komputerowej, musi spełniać określone wymagania. Nie istnieje laptop idealny, uniwersalny, który sprawdzi się w każdych warunkach. Do pracy biurowej przeznaczone są inne komputery, aniżeli te, na których głównie się gra. Co liczy się najbardziej?

Laptop do pracy: po pierwsze obudowa

Zanim zaczniemy myśleć i mówić o oprogramowaniu komputera, warto zwrócić uwagę na jego obudowę. Laptop do biura powinien mieć lekką i wytrzymałą konstrukcję (np. seria Inspiron). Odporna obudowa to podstawa przy pracy biurowej. Podobnie jak wodoodporna klawiatura. Jeśli myślicie, że to przesada, to zastanówcie się, ile razy zdażyło się Wam wylać kawę na biurko? Wytrzymałe tworzywo sztuczne lub metal to najlepsze materiały dla obudowy biurowego laptopa. Warto jednak wybierać lekkie modele, często bowiem jest tak, że laptop do biura razem z nami to biuro opuszcza. Jego waga nie powinna przekraczać 2 kg.

Co w środku laptopa do biura?

Przede wszystkim pełna gama gniazd wejścia/wyjścia. Podstawa to oczywiście USB 3.0 i USB 2.0, ale na tym nie koniec. Warto sprawdź porty HDMI lub VGA. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku, kiedy potrzebne będzie podłączenie do rzutnika, większego ekranu. Prezentacja, burza mózgów i inne biurowe zadania można w ten sposób bardzo uprosić. Konieczne oczywiście jest wejście Ethernet (choć większość z nas pracuje już na wifi). Przydaje się także czytnik kart pamięci (występujący m.in. w laptopach Dell Inspirion), który umożliwia np. łatwe pobieranie zdjęć z aparatu.

Przy wielozadaniowej pracy liczy się także oczywiście wydajność procesora. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest układ Intel Core i7 Mobile. Warto zwrócić uwagę na U występujące na końcu numeru danego procesora. Warto, aby się ono tam znalazł, jest to bowiem znak wysokiej efektywności energetycznej procesora.

Ekran najczęściej ma 12,5, 13,3, lub 14 cali. Laptop Dell Inspiron występuje także w wersji 15,6, a nawet 17,3 przekątnej cala. Taki większy ekran to wyższy komfort pracy. Podobnie jak antyrefleksyjna matowa powłoka anti-glare. Rozdzielczość to z reguły 1920×1080, czyli Full HD.

Jakie dyski?

Laptop do pracy nie powinien bazować jedynie na dysku HHD. Zdecydowanie lepszym wyborem jest dysk SSD, który gwarantuje niezawodność, a także szybszą pracę całego sprzętu. Ewentualnie, jeśli liczy się dla nas większa pojemność, można rozważyć zakup laptopa z dyskiem SSHD. Minimum pamięci to 8 GB RAM, choć warto postawić na modele z nieco wiekszą ilością pamięci. Dzięki niej będzie można swobodnie pracować przy wielu otwartych aplikacjach, co w pracy biurowej często jest absolutną koniecznością.

Dodatki

Nie są to konieczne rozwiązania, aczkolwiek warto je rozważyć. Czytnik linii papilarnych, dotykowy ekran lub podświetlana klawiatura to rozwiązania, które podnoszą komfort pracy, ułatwiają ją, a jednocześnie czynią bezpieczną. Szczególnie ten ostatni aspekt warto wziąć pod uwagę. Praca z ważnymi dokumentami, do których nie wszyscy powinni mieć dostęp, wymaga odpowiedniego ich zabezpieczenia. Wszyscy pracujący z danymi innych osób, dokumentami finansowymi itp. powinni to szczególnie rozważyć.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ