Jaki tablet kupić na prezent na święta?

Tablety już od kilku lat należą do najpopularniejszych prezentów świątecznych. Są zdecydowanie tańsze od komputerów, zapewniają większe możliwości od smartfonów, a w wielu przypadkach z powodzeniem mogą zastąpić każde z tych urządzeń. Kiedy tablet będzie dobrym pomysłem na prezent? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie? Które modele warto kupić dysponując określonym budżetem?

DO CZEGO MOŻNA WYKORZYSTAĆ TABLET?

To podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać, kiedy zastanawiamy się, czy tablet to odpowiedni upominek dla konkretnej osoby. Urządzenia tego typu mogą być używane do przeglądania internetu, sprawdzania poczty e-mail, czytania książek, słuchania muzyki, czy jako tablet do gier. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wykorzystywać tablety również do pracy, obrabiania zdjęć, czy filmów video. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu dobrze jest przynajmniej wstępnie zorientować się, do czego ma służyć urządzenie, które chcemy podarować.

PODSTAWOWE PARAMETRY TABLETÓW

Każdy tablet charakteryzują określone parametry, decydujące o jego mocy, funkcjonalności i wydajności. Do najważniejszych kryteriów, które obowiązkowo należy uwzględnić przy porównywaniu poszczególnych modeli tabletów należą:

  • wielkość ekranu,
  • system operacyjny,
  • procesor,
  • ilość pamięci RAM,
  • czas pracy baterii.

WIELKOŚĆ EKRANU

To parametr, który decyduje o jakości obrazu. Im większy ekran, tym więcej detali wyświetla. Niestety, wraz ze wzrostem przekątnej ekranu zazwyczaj rośnie także cena tabletu. Za najbardziej optymalną wielkość ekranu urządzenia, które można kupić w przystępnej cenie uznaje się 7 cali. 10 calowe tablety zapewniają lepszą jakość obrazu, zdaniem wielu osób są jednak mniej poręczne i bardziej problematyczne w transporcie.

SYSTEM OPERACYJNY

Większość tabletów działa w oparciu o Androida lub iOS. Innych systemów najlepiej w ogóle nie brać pod uwagę. Wybór między dwoma najpopularniejszymi wariantami oprogramowania to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Warto jednak mieć ma uwadze, że dla większości polskich użytkowników Android jest systemem o wiele lepiej znanym i bardziej intuicyjnym. Również ogromna liczba polskich aplikacji dostępnych na Androida przemawia na jego korzyść. Z kolei iOS bardzo dobrze współpracuje z innymi urządzeniami marki Apple. Przewyższa Androida również pod względem bezpieczeństwa użytkowania i odporności na ataki hakerów. Jeśli więc szukamy tabletu dla miłośnika sprzętu oznaczonego nadgryzionym jabłuszkiem albo kogoś przeczulonego na punkcie bezpieczeństwa, model pracujący na iOS będzie doskonałym wyborem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że pod względem ceny z pewnością przewyższy on urządzenia z Androidem.

PROCESOR

Procesor to najważniejszy element tabletu. Od jego wydajności zależy prędkość przetwarzania danych przez urządzenie, a więc i płynność jego pracy. Tablety z najnowszymi procesorami zwykle sporo kosztują, warto jednak pamiętać, że data premiery w żadnym wypadku nie powinna być podstawowym kryterium wyboru procesora. Znacznie ważniejsza jest jego wydajność. Powinniśmy pamiętać o tym, że zbyt słaby procesor psuje całą przyjemność użytkowania tabletu i nierzadko uniemożliwia korzystanie z niektórych gier czy aplikacji. Obecnie najpopularniejsze są procesory czterordzeniowe i właśnie za takimi warto się rozglądać poszukując odpowiedniego tabletu na prezent.

PAMIĘĆ RAM

To kolejny istotny element decydujący o płynności pracy tabletu. Im więcej pamięci RAM, tym większa liczba aplikacji może być jednocześnie otwarta na tablecie, bez zakłócania jego pracy. W związku z tym najlepiej zdecydować się na model posiadający maksymalnie dużo pamięci, który mieści się budżecie, którym dysponujemy. Minimalna ilość pamięci, która zapewnia płynną, sprawną pracę większości aplikacji to 2 GB.

BATERIA

Pojemność baterii ma szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, które często będą używały tabletu poza domem. Im lepsza bateria, tym dłużej może pracować urządzenie bez konieczności podłączania go do ładowarki. Minimalny czas pracy baterii, który warto uwzględnić przy porównywaniu poszczególnych modeli to 8 godzin. Krótszy okres pracy nie zda egzaminu w przypadku tableta, który z definicji jest przecież urządzeniem mobilnym, a więc przeznaczonym do pracy w różnych miejscach, często bez dostępu do ładowarki.

DODATKOWE FUNKCJE

Tablety mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają dostosowanie urządzenia do potrzeb konkretnego użytkownika. Jeśli na przykład zależy nam na tym, aby tablet oprócz możliwości przeglądania internetu i uruchamiania aplikacji posiadał także funkcję nawiązywania połączeń telefonicznych, trzeba upewnić się, że wybrany model posiada slot na kartę SIM. Jeśli osoba, której chcemy kupić tablet często korzysta z internetu, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość łączenia się z siecią 3G lub 4G. Jeśli natomiast z tabletu ma korzystać cała rodzina, warto zwrócić uwagę na urządzenie, które posiada możliwość pracy w trybie dziecięcym. To ustawienia umożliwiające zablokowanie wybranych funkcji tabletu i dostępu do określonych plików. W ten sposób można spokojnie udostępnić tablet do zabawy dziecku, bez obawy, że usunie nam jakieś ważne pliki, czy będzie korzystało z internetu bez naszej kontroli.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Poza wymienionymi wyżej parametrami i funkcjami tabletów duże znaczenie przy wyborze konkretnego modelu ma również budżet, którym dysponujemy. Cena urządzenia jest uzależniona przede wszystkim od wymienionych wyżej parametrów. Na szczęście w ostatnim czasie popularność tabletów nieco spadła, a wraz z nią spadły również ceny sprzętu. Dzięki temu nie wydając fortuny, możemy kupić w ramach prezentu porządny tablet z rozbudowanymi funkcjami. Poniżej przedstawiamy polecane modele w różnych przedziałach cenowych.

DOBRE TABLETY DO 500 zł

ASUS FONEPAD FE170CG-1A005A

Samsung Galaxy Tab A 7.0

Kruger&Matz EAGLE 1066 3G

 

SPRAWDZONE TABLETY DO 1000 zł

Asus ZenPad 10 Z300CNL

Samsung Galaxy Tab A 10.1 LTE 16GB

Lenovo TAB 4 TB-8504X 16GB LTE

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ