Konsekwencje zerwania lokaty przed terminem

Konsekwencje zerwania lokaty przed terminem

Lokaty terminowe to jedna z najpopularniejszych form lokowania finansów wśród Polaków. To atrakcyjny sposób na pomnożenie oszczędności. Są bezpieczne i wygodne. Ich zalety to przewidywalność i znana z góry wysokość odsetek. Pieniądze na lokacie są chronione przed stratą. Co się stanie, jeśli zerwiemy lokatę przed terminem?

Rodzaje lokat

Lokata wiąże nas z bankiem umową. Powierzamy instytucji finansowej daną ilość pieniędzy, na wybrany i konkretny czas. Naszym zyskiem są odsetki. Sprawdź ranking lokat na lokatowy.pl. Najpopularniejsze rodzaje lokat: lokata terminowa — stałe oprocentowanie, najczęściej zawierana na 3-12 miesięcy; strukturyzowana — środki podzielone są na 2 części, tj. bezpieczne i wyższym ryzyku, zawierana długoterminowo; progresywna — długoterminowa, oprocentowanie wzrasta z każdym miesiącem; rentierska — zawierana na 12-36 miesięcy, duże oprocentowanie i możliwość wypłacania odsetek przed zakończeniem umowy.

Czy zerwanie lokaty przed terminem jest możliwe?

Lokaty terminowe zawiera się na określony czas. Okres trwania lokaty to zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy. Wszelkiego typu lokaty to właściwy wybór dla osób, które nie będą sięgać po zgromadzone oszczędności przed upływem terminu umowy. Jednak, jak wiemy, umowa umową, a życie życiem. Nigdy nie wiemy, czy nie będziemy zmuszeni do wyjęcia oszczędności z lokaty przed czasem. Czy zerwanie lokaty przed terminem jest możliwe? Oczywiście, jest to możliwe na wniosek klienta, ale może nieść za sobą pewne nieprzyjemne konsekwencje. Więcej informacji: http://lokatowy.pl/zerwanie-lokaty-przed-terminem-jakie-sa-konsekwencje/.

Jakie poniosę konsekwencję, gdy lokaty bankowe zostaną zerwane na mój wniosek?

W przypadku lokat terminowych zerwanie ich to naruszenie warunków umowy zawartej z bankiem. Aby zerwać lokatę, musimy złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub w siedzibie banku. To, jakie konsekwencje poniesiemy, jest zapisane w regulaminie. W poszczególnych bankach, a nawet ofertach, może wyglądać to nieco inaczej. Przedterminowe zamknięcie lokaty najczęściej oznacza utratę odsetek, czyli obiecanego zysku. Odzyskamy kwotę, którą wpłaciliśmy na lokatę. W niektórych sytuacjach banki idą na rękę klientom i tracimy np. połowę wypracowanych odsetek. Czasem jednak sytuacja może być jeszcze gorsza, utracimy część wpłaconego kapitału i zapłacimy prowizję. 

Ile trwa likwidacja lokaty?

Bank nie może protestować, kiedy chcemy zerwać umowę i wyjąć pieniądze z lokaty. Likwidacja lokaty zależy od treści regulaminu danego depozytu. Na pytanie, ile trwa likwidacja lokaty, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy sprawdzić to w dokumentach otrzymanych od banku i regulaminie. Najczęściej przekazanie środków jest automatyczne, szczególnie jeśli posiadamy konto w tym samym banku. Pamiętajmy, że jeśli zgromadziliśmy znaczną ilość środków, to wypłacenie ich przy kasie w banku może nie być możliwe natychmiastowo. Bank musi się przygotować, najczęściej trwa do około 3 dni.

Zerwanie lokaty krótkoterminowej

Jak już wiemy, zerwaniu lokaty towarzyszą nieprzyjemne konsekwencje, czyli utrata naliczonych odsetek. W przypadku lokat krótkoterminowych utrata odsetek będzie w wymiarze 100%. Inaczej jest w przypadku lokat strukturyzowanych, ale wszystko zależy od banku i wewnętrznych decyzji. Nie zrywaj lokaty, jeśli nie musisz tego robić. Lokata bankowa to bezpieczna inwestycja na poszerzenie naszych oszczędności. Zerwanie umowy to zawsze strata dla klienta, ale także dla banku.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ