Konsekwencje zerwania lokaty przed terminem
Lokaty terminowe to jedna z najpopularniejszych form lokowania finansów wśród Polaków. To atrakcyjny sposób na pomnożenie oszczędności. Są bezpieczne i wygodne. Ich zalety to przewidywalność i znana z góry wysokość odsetek. Pieniądze na lokacie są chronione przed stratą. Co się stanie, jeśli zerwiemy lokatę przed terminem?
Rodzaje lokat
Lokata wiąże nas z bankiem umową. Powierzamy instytucji finansowej daną ilość pieniędzy, na wybrany i konkretny czas. Naszym zyskiem są odsetki. Sprawdź ranking lokat na lokatowy.pl. Najpopularniejsze rodzaje lokat: lokata terminowa — stałe oprocentowanie, najczęściej zawierana na 3-12 miesięcy; strukturyzowana — środki podzielone są na 2 części, tj. bezpieczne i wyższym ryzyku, zawierana długoterminowo; progresywna — długoterminowa, oprocentowanie wzrasta z każdym miesiącem; rentierska — zawierana na 12-36 miesięcy, duże oprocentowanie i możliwość wypłacania odsetek przed zakończeniem umowy.
Czy zerwanie lokaty przed terminem jest możliwe?
Lokaty terminowe zawiera się na określony czas. Okres trwania lokaty to zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy. Wszelkiego typu lokaty to właściwy wybór dla osób, które nie będą sięgać po zgromadzone oszczędności przed upływem terminu umowy. Jednak, jak wiemy, umowa umową, a życie życiem. Nigdy nie wiemy, czy nie będziemy zmuszeni do wyjęcia oszczędności z lokaty przed czasem. Czy zerwanie lokaty przed terminem jest możliwe? Oczywiście, jest to możliwe na wniosek klienta, ale może nieść za sobą pewne nieprzyjemne konsekwencje. Więcej informacji: http://lokatowy.pl/zerwanie-lokaty-przed-terminem-jakie-sa-konsekwencje/.
Jakie poniosę konsekwencję, gdy lokaty bankowe zostaną zerwane na mój wniosek?
W przypadku lokat terminowych zerwanie ich to naruszenie warunków umowy zawartej z bankiem. Aby zerwać lokatę, musimy złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub w siedzibie banku. To, jakie konsekwencje poniesiemy, jest zapisane w regulaminie. W poszczególnych bankach, a nawet ofertach, może wyglądać to nieco inaczej. Przedterminowe zamknięcie lokaty najczęściej oznacza utratę odsetek, czyli obiecanego zysku. Odzyskamy kwotę, którą wpłaciliśmy na lokatę. W niektórych sytuacjach banki idą na rękę klientom i tracimy np. połowę wypracowanych odsetek. Czasem jednak sytuacja może być jeszcze gorsza, utracimy część wpłaconego kapitału i zapłacimy prowizję.
Ile trwa likwidacja lokaty?
Bank nie może protestować, kiedy chcemy zerwać umowę i wyjąć pieniądze z lokaty. Likwidacja lokaty zależy od treści regulaminu danego depozytu. Na pytanie, ile trwa likwidacja lokaty, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy sprawdzić to w dokumentach otrzymanych od banku i regulaminie. Najczęściej przekazanie środków jest automatyczne, szczególnie jeśli posiadamy konto w tym samym banku. Pamiętajmy, że jeśli zgromadziliśmy znaczną ilość środków, to wypłacenie ich przy kasie w banku może nie być możliwe natychmiastowo. Bank musi się przygotować, najczęściej trwa do około 3 dni.
Zerwanie lokaty krótkoterminowej
Jak już wiemy, zerwaniu lokaty towarzyszą nieprzyjemne konsekwencje, czyli utrata naliczonych odsetek. W przypadku lokat krótkoterminowych utrata odsetek będzie w wymiarze 100%. Inaczej jest w przypadku lokat strukturyzowanych, ale wszystko zależy od banku i wewnętrznych decyzji. Nie zrywaj lokaty, jeśli nie musisz tego robić. Lokata bankowa to bezpieczna inwestycja na poszerzenie naszych oszczędności. Zerwanie umowy to zawsze strata dla klienta, ale także dla banku.