Poruszając się w internecie nie jesteś anonimowy. I owszem, dzięki adresom możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa większej liczbie użytkowników internetu, jednak nie jest to główny powód braku anonimowości w sieci. Aby możliwe było jej budowanie i rozwijanie, komputery muszą znać swoje położenie w internecie i drogi dostępu do poszczególnych jego segmentów. Są one określane mianem IP. Komunikacja pomiędzy urządzeniami jest możliwa, tylko jeśli znają one adres odbiorcy i nadawcy.

Dlaczego ukrywać adres IP?

Adres IP to cenna dana, której poznanie przez osoby niepowołane, może zostać przez nie wykorzystane do śledzenia naszych aktywności sieciowych, określenia lokalizacji i wielu innych. Niektóre popularne portale internetowe udostępniają adres IP komentujących artykuły do wiadomości wszystkich. Dla tych, którzy nie mają złych zamiarów, adres ten nie będzie do niczego potrzebny. Jednak cyberprzestępcy mogą wykorzystać go do monitorowania naszej działalności, a nawet kradzieży.

Czy można ukryć się w sieci?

Wbrew temu, co chcielibyśmy sądzić, nie ma czegoś takiego jak anonimowość w sieci. Jako potwierdzenie tego, może służyć nam fakt, że cyklicznie w mediach pojawiają się informacje na temat złapania kolejnego cyberprzestępcy. Gdyby wyśledzenie w sieci było niemożliwe, z pewnością nie zostaliby oni odnalezieni. Czemu służą zatem wszystkie sposoby na ukrycie się w sieci? Poprzez ich zastosowanie znacznie trudniej jest nas wyśledzić. Standardowe protokoły bezpieczeństwa umożliwiają szybsze przechwycenie informacji na nasz temat. Jeśli zdecydujemy się na instalację na naszych urządzeniach bardziej zaawansowanych systemów chroniących naszą prywatność, ich “złamanie” okazuje się większym wyzwaniem, dla chcących ją naruszyć. I o ile nie mają oni odpowiednich środków i wystarczającej ilości czasu, do poradzenia sobie z nim, zwyczajnie szukają innych ofiar.

Czy adres IP jest nam przypisany na stałe?

Poprzez adres IP pozostawiamy ślad naszej działalności internetowej. Jednak nie jest on przypisany nam na stałe i możemy go zmienić w bardzo łatwy sposób. Niektórzy dostawcy internetu w ramach swojej usługi oferują zmienny adres IP. Dynamiczny adres sprawia, że przy każdorazowym logowaniu się do sieci, otrzymujemy inny adres IP. Rozwiązanie to jest wdrażane, aby wzmocnić bezpieczeństwo użytkowników.

Dlaczego chcemy zmieniać adres IP?

Powodów na zmianę adresu IP jest bardzo wiele. Najczęstsze z nich dotyczą oczywiście kwestii bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka wyśledzenia przez osoby niepowołane. Poprzez zmianę adresu IP, możemy również:

  • uzyskać dostęp do treści oferowanych na polskich serwisach, gdy jesteśmy za granicą,
  • uzyskać dostęp do zagranicznych serwisów,
  • i wiele innych.

Adres IP – jak go zmienić?

Najpierw warto jest sprawdzić, jaki jest nasz adres IP. Możemy to zrobić w prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę internetową pozwalająca na jego weryfikację. Zapiszmy swój adres, co pozwoli nam potem porównać, czy rzeczywiście został on zmieniony.

1. Bramki proxy

Najprostszym sposobem na zmianę adresu IP jest korzystanie z tzw. bramek proxy. Łączenie się z siecią poprzez bramkę sprawia, że nasz ruch odbywa się z pośrednikiem. Dzięki temu serwer widzi nas pod zupełnie innym adresem niż mamy w rzeczywistości.

Aby zmienić adres IP przy pomocy bramki wystarczy wejść na dowolną stronę stroną www przez bramkę. Nie musimy nic więcej robić. W internecie znajdziemy mnóstwo tego typu witryn umożliwiających zmianę IP. Warto zapisać sobie w notatniku te, które działają najlepiej i korzystać z nich w miarę potrzeby.

2. Sieć TOR

Kolejnym – i nieco bardziej skomplikowanym – sposobem na zmianę adresu IP jest sieć TOR. Bramki proxy oferują dość ograniczony sposób na zakamuflowanie naszej tożsamości. Na drodze do jej poznania stoi jedynie jeden serwer. Złamanie zabezpieczeń bramki proxy jest znacznie szybsze niż w przypadku zastosowania sieci TOR. Dlaczego? Czym się ona wyróżnia? W sieci TOR nasza aktywność przechodzi nie przez jeden serwer a wiele. Zdecentralizowana struktura TOR powoduje, że zyskujemy większą anonimowość, a wyśledzenie naszych ruchów jest znacznie mniej prawdopodobne. Niestety korzystając z sieci TOR, musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż wczytywanie nawet prostych stron może trwać kilkadziesiąt minut.

3. Alternatywa dla internetowych bramek proxy

Innym sposobem na zmianę adresu IP jest korzystanie z przeglądarek internetowych kamuflujących go. Ich instalacja jest niezwykle prosta i intuicyjna, a po uruchomieniu nakładki na przeglądarkę, możemy korzystać z sieci prawie w pełni anonimowo. Poziom bezpieczeństwa takiego rozwiązania jest porównywalny do bramek proxy, o których takie dodatki do przeglądarek zazwyczaj są oparte.

4. Usługa VPN

Virtual Private Network to kolejny sposób na ukrycie lub zmianę swojego adresu IP. Ukrywanie adresu IP przy pomocy VPN jest bardzo łatwe. Wystarczy zainstalować program, kliknąć odpowiedni przycisk i gotowe! Dla bardziej zaawansowanych użytkowników możliwa jest również dokładna konfiguracja połączenia. Wybierając odpowiednią usługę VPN, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy oferuje ona wystarczający poziom bezpieczeństwa i możliwość rezygnacji, w przypadku, gdyby szybkość działania usługi nas nie zadowalała.

Źródło: https://www.dostawcy-internetu.pl/aktualnosci/1/18514/Jak-ukryc-swoj-prawdziwy-adres-IP-.html

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ