Zmiany w regulaminach sklepów internetowych

Branża e-commerce rozwija się w Polsce doskonale. Niedawny głośny debiut giełdowy czołowego polskiego sklepu internetowego przykuł uwagę inwestorów dosłownie z całego świata. Równolegle w Polsce powstaje coraz więcej niewielkich sklepów internetowych opartych chociażby na bardzo dostępnym, prostym i intuicyjnym oprogramowaniu. Warto jednak pamiętać o tym, aby prowadzić swoje przedsięwzięcie e-commerce zgodnie z zasadami!

Chyba każdy, kto prowadzi sklep internetowy wie, jak ważnym dokumentem jest regulamin sklepu internetowego. Obok polityki prywatności jest to wewnętrzny akt prawny o najbardziej doniosłym znaczeniu.

Regulamin sklepu internetowego zawiera zestaw przepisów odnośnie składania, przyjmowania i realizacji zamówień. Obejmuje on także między innymi zasady reklamacji, zwrotów i uprawnień do odstąpienia od umowy. Treść regulaminu sklepu internetowego rzutuje na treść umowy łączącej klienta ze sprzedawcą i dlatego jest taka ważna.

Zmiany w prawie od 1 stycznia 2021 roku

Prawo ma jednak to do siebie, że co jakiś czas ulega nowelizacjom. Jedna z ważniejszych nowelizacji prawa dotycząca prowadzenia sklepów internetowych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Dotyczy ona tego, iż przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy dokonują zakupów niezwiązanych stricte ze swoją działalnością zawodową otrzymali zestaw typowo konsumenckich uprawnień, włącznie z najistotniejszym w praktyce uprawnieniem do odstąpienia od umowy w czternastodniowym terminie.

Obecnie zatem osoby prowadzące sklep internetowy nie będą mogły odmówić zwrotu towaru tylko z tego względu, że został on zakupiony przez przedsiębiorcę. Regulaminy sklepów internetowych powinny zatem obejmować co najmniej trzy grupy podmiotów: typowych konsumentów, typowych przedsiębiorców, oraz osoby wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prowadzące „JDG”, których danych konkretny zakup nie pokrywa się z opublikowanym przez nich przedmiotem działalności.

Podsumowując, obecnie każdy sklep internetowy powinien zweryfikować, czy posiadany regulamin jest aktualny i czy zawiera on normy prawne dostosowane do stanu prawnego, który wszedł w życie od dnia 1 stycznia 2021 roku.

Nowa kategoria szczególnie uprawnionych podmiotów

Warto pamiętać, że w polskim porządku prawnym pojawiła się nowa kategoria szczególnie uprawnionych podmiotów, którymi są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli dokonują oni w naszym sklepie zakupu niezwiązanego ściśle z przedmiotem ich działalności gospodarczej, to nawet w przypadku gdy, kolokwialnie rzecz ujmując, „biorą towar na fakturę”, mają prawo zwrotu towaru dokładnie tak, jak konsument!

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ