Najpopularniejszy język programowania, z którym mamy codziennie do czynienia

Dla większości ludzi na świecie programowanie to czarna magia zakrawająca na historie science fiction. Tysiące linii kodu kojarzą nam się z zapisem wirtualnej rzeczywistości ukazanym w filmie rodzeństwa Wachowskich. I podobnie jak w Matrixie niewielu z nas ma świadomość, że każdego dnia obcujemy z technologiami, które bez właściwego kodu nie spełniałyby swojej funkcji.

Najpopularniejszy język programowania

Każdego roku serwis GitHub publikuje raport najpopularniejszych języków programowania. Jednocześnie, jako dostawca jednego z największych repozytoriów dotyczących tworzenia oprogramowania, dzieli się rzetelną wiedzą, bazując na komentarzach i opiniach milionów programistów na całym świecie. Lista najpopularniejszych języków programowania jest budowana w oparciu o badania przeprowadzone właśnie wśród użytkowników serwisu.

W bieżącym roku jednym z najpopularniejszych języków programowania, obok Javascript i Python, jest Java.

Od połowy lat 90. język ten znajduje się w ścisłej czołówce popularności. Wiele światowych korporacji na bazie tego języka tworzy własne dedykowane systemy i aplikacje desktopowe. Do najistotniejszych cech wpływających na jego atrakcyjność należą:

Mobilność – Java wykorzystuje niezależną platformę Java Virtual Machine (JVM), dzięki czemu działa prawie w każdym systemie. Java jest też najpopularniejszym językiem wykorzystywanym w systemie Android. W związku z tym większość aplikacji tworzonych na platformę urządzeń mobilnych powstaje właśnie na bazie tego języka.

Skalowalność – Java powstała z myślą o skalowalności. Oznacza to, że sprawdza się zarówno przy tworzeniu małych aplikacji, jak i dużych portali aukcyjnych, takich jak Allegro.pl. Ze względu na tę cechę Twitter w 2009 podjął decyzję o przeniesieniu platformy do JVM.

Społeczność – nic dziwnego, że najpopularniejszy język programowania ma też największą społeczność. Co za tym idzie, w sieci znajdziemy olbrzymie zasoby wiedzy na temat tej technologii, a także bez problemu uzyskamy rozwiązania wielu programistycznych problemów.

Java to codzienność

Choć tego nie widać, język programowania Java towarzyszy nam w wielu życiowych aspektach. Praktycznie w każdej sekundzie korzystamy z technologii opartej na Javie. Oto kilka przykładów:

  • Technologia Blu-Ray jest następcą formatu DVD. Umożliwia zapis nawet 400 GB danych! Zarówno odtwarzacze Blu-Ray, jak i dyski wykorzystujące ten format optycznego zapisu wykorzystują język Java w aplikacjach umożliwiających odczyt danych.
  • Duża część stron internetowych oraz urządzenia mobilne komunikują się z serwerami, których działanie programowane jest z użyciem Javy.
  • Karty SIM w naszych smartfonach, dzięki którym logujemy się do sieci GSM, to kolejne urządzenie programowane za pomocą Javy.
  • Urządzenia medyczne wykorzystywane w szpitalach oraz przychodniach, np. monitorujące pracę serca, aparaty do USG czy rezonansu magnetycznego.
  • Systemy GPS, w tym najpopularniejsza aplikacja do nawigacji Google Maps, także wykorzystuje Javę.

Wpływ Javy na biznes

Popularność tego języka oraz olbrzymi popyt na wykwalifikowanych programistów przyczynił się do powstania firm oferujących usługi tzw. outsourcingu IT. Firmy tego typu specjalizują się w dostarczaniu usług setek programistów, którzy tworzą zespoły projektowe odpowiedzialne za dostarczenie określonych funkcjonalności aplikacji. Nieliczne firmy, takie jak JCommerce, wynoszą usługi rozwoju oprogramowania w Javie na wyższy poziom. Dbają nie tylko o standardy dostarczanego oprogramowania, ale także o biznesowe uzasadnienie wdrażanych rozwiązań. Taka kompleksowość wynika z potrzeby szybkiego reagowania na zmiany na rynkach charakteryzujących się dużą konkurencyjnością. Dzięki temu nawet w trakcie trwania zleconego już projektu, w oparciu o sprawdzone modele współpracy, wprowadzane są innowacyjne funkcjonalności zapewniające unikalną przewagę.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ