Dlaczego Japończycy kochają yerba mate?

Japonia to przede wszystkim herbata – i to nie byle jaka – herbata zielona, dobrej jakości, aromatyczna sencha lub matcha. O wysokich standardach jakościowych, wiekowej ceremonii przygotowania i picia, a nawet filozofii za tym stojącej. Japończycy cenią sobie unikatowe i świeże produkty ziołowe oraz oczywiście w pełni organiczne. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak w tym kraju przyjmowana jest yerba mate? Czy Japonia zna wzmacniający i pobudzający napar z ostrokrzewu paragwajskiego?

Yerba mate w Japonii

Jednym z najpopularniejszych producentów yerba mate w Japonii, jest Tucangua. To marka ekologicznych yerb z Argentyny. Specjalizuje się w certyfikowanych despaladach (mate bez patyczków), ze zmniejszoną ilością pyłu. Jako w pełni organiczna yerba mate, posiada też wysoką zawartość mikroelementów oraz witamin. Producent yerby Tucangua od 2004 roku prowadził eksport yerba mate do Japonii i Hongkongu, sondując tamtejszy rynek i potrzeby. Jednak dopiero od 2006 roku produkt przyjął się dobrze. Potrzeba było wielu starań i ciężkiej pracy, aby dorównać wymaganiom Japońskich klientów. Zainwestowano w rozwój fabryki, ulepszono linie produkcyjne i zmaksymalizowano ekologiczność plantacji ostrokrzewu, zwiększono pielęgnację krzewów i dbałość o przygotowanie suszu. Wreszcie marka mogła uzyskać japoński certyfikat jakości (JAS) i stopniowo zapoznawać mieszkańców Japonii z yerba mate.

Jakie yerba mate piją Japończycy?

Do Japonii wysyłane są przede wszystkim tzw. cocido, czyli saszetki. Zawierają organiczny susz yerbowy. Najczęściej w cocidos znajdują się yerba mate despalada (bez patyczków, z małą ilością pyłu), yerba prażona (intensywniejsza w smaku, o czekoladowej barwie i niezwykłym aromacie karmelu, kawy), a także normalna elaborada (czyli klasyczna wersja yerby z drobno ciętymi listkami, pyłem oraz odpowiednią dozą patyczków).

Japończycy, jak widać cenią sobie wygodę, prostotę oraz wysoką jakość. Z pewnością jednak odczuli niezwykłe działanie yerba mate na organizm i samopoczucie. Mogą tym samym porównać własne naparowe tradycje i wprowadzać do nich powiew nie tak odległej kultury – bo w każdej od wieków docenia się siłę i pokój roślinnych tradycji.

Yerba mate w kuchni 5 smaków

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMCh), zdrowie na każdym poziomie – fizycznym, psychicznym i duchowym – zależy od odpowiedniego balansu, harmonii. Ta harmonia jest obecna także w pożywieniu – w jego smaku i działaniu na organizm. TMCh wyróżnia 5 smaków, które odpowiadają 5 żywiołom. Są to: gorzki, słodki, słony, kwaśny, ostry. Kuchnia Pięciu Smaków, to kuchnia pełna, harmonijna – w niej każdy smak ma swoje miejsce i odczuwamy go na języku podczas posiłku. Skutkuje to prawdziwym nasyceniem!

Kuchnia 5 smaków – sytość i yerba mate

Dzięki równowadze smakowej, w kuchni bazującej na TMCh, podczas posiłku bardzo szybko czujemy się nasyceni – nie tylko fizycznie, ale też duchowo! Podobnie jest z… piciem yerba mate. Ostrokrzew paragwajski od wieków służył Indianom Guarani i argentyńskim gauchos, aby odżywić organizm, kiedy nie było łatwego dostępu do jedzenia. Yerba mate powoduje bowiem uczucie sytości i napełnienia. Zawiera niezbędny do życia kompleks witamin i minerałów, antyoksydantów i saponin – które wzmacniają całe ciało, uzupełniając brakujące składniki odżywcze. Podobnie więc, jak w kuchni 5 przemian, yerba mate pozwala osiągnąć wewnętrzny balans i oczywiście nie przejadać się. A nawet jeśli do tego dojdzie – yerba skutecznie wspomoże proces trawienny, przyspieszy metabolizm, a nawet usprawni wchłanianie składników odżywczych z pożywienia!

Yerba mate w pełni smaku!

Jest jeszcze jedno powiązanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, z chińską kuchnią 5 smaków. To możliwość łączenia rozmaitych dodatków i aromatów w samym suszu yerbowym – yerba działa, jak katalizator dla innych roślin (wzmacnia ich działanie). A sama tradycja dodawania do yerba mate ziół, albo zalewania jej wodą z ziołami, jest bardzo stara i praktykowana nie tylko w kolebce ostrokrzewu, Paragwaju. Możemy zatem, do swojej codziennej yerba mate, dodawać takie przyprawy, rośliny czy owoce, które będą wspólnie tworzyły pięć smaków! Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby posypać yerbę własnoręcznie utartą w moździerzu przyprawą pięciu smaków. Połączenie TMCh i kultury yerba mate, to zdrowie dla ciała, ducha i umysłu. Warto wprowadzić to do swojego codziennego życia i odkryć w nim niebywałą harmonię. Wszystkie gatunki i rodzaje yerba mate i nie tylko oferuje Yerba Mate Sklep YerbaMarket.com do którego serdecznie zapraszamy!

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ