Co to jest monitorowanie stron internetowych, dlaczego jest tak istotne i jakie są popularne narzędzia i usługi, które w tym pomagają?

Większość naszego społeczeństwa codziennie korzysta z internetu, który jest dla niego  źródłem rozrywki, informacji czy sposobem na komunikację. Strony internetowe są także ważnym elementem komunikacyjnym, reklamowy i sprzedażowym dla różnego rodzaju podmiotów gospodarczych. Często to właśnie w internecie następuje pierwszy kontakt danej firmy z klientem. Witryny internetowe są więc jedną z głównych “wizytówek” dla firm prowadzących swoją działalność nie tylko w świecie on-line ale i tym realnym – co sprawia, że ich sprawne i szybkie działanie staje się kluczowe dla pozyskiwania nowych klientów. 

Co się stanie, gdy strona internetowa przestanie działać? A może działa wolniej niż zwykle? Jak szybko wykryć i naprawić problem? W odpowiedzi na ten problem powstało wiele usług polegających na monitorowaniu ich działania. W tym artykule przybliżymy ten temat.

Co to jest monitorowanie stron internetowych?

Monitorowanie stron internetowych to proces śledzenia i kontrolowania różnych aspektów działania strony, aby zapewnić jej optymalną wydajność i jak najwyższy czas prawidłowego działania. Te aspekty mogą obejmować dostępność strony (czy jest online), czas ładowania strony, błędy serwera, błędy na stronie oraz inne techniczne problemy, które mogą wpływać na jej wydajność.

Do monitorowania stron najczęściej używa się zewnętrznych usług dostępnych odpłatnie lub nieodpłatnie, choć niektóre elementy monitorowania mogą wymagać zastosowania odpowiednich programów i skryptów uruchamianych bezpośrednio na serwerze, na którym działa strona lub na własnych zasobach sprzętowych. Monitorowanie stron internetowych może też obejmować różne aspekty, w tym:

Dostępność i działanie strony: Monitorowanie obejmuje sprawdzanie, czy strona jest dostępna i działa poprawnie. Może to obejmować sprawdzanie czasu odpowiedzi strony, dostępności na różnych urządzeniach i przeglądarkach, oraz wykrywanie ewentualnych błędów czy awarii.

Wydajność strony: Monitorowanie pozwala na ocenę wydajności strony internetowej, takiej jak czas ładowania stron, szybkość przetwarzania żądań, obciążenie serwera i inne czynniki wpływające na doświadczenie użytkownika.

Skuteczność: Monitorowanie pozwala na ocenę ile osób odwiedziło stronę oraz jakie jest ich zaangażowanie, czas spędzony na nie, liczbę otwieranych podstron, czy procentową konwersję celu – ile osób zrealizowano wskazany cel (np. rejestracja) spośród wszystkich odwiedzających witrynę internetową.

Bezpieczeństwo: Monitorowanie stron internetowych obejmuje również sprawdzanie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak ataki hakerskie, złośliwe oprogramowanie czy próby naruszenia danych. W przypadku wykrycia podejrzanej aktywności, administratorzy mogą podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Dlaczego monitorowanie stron internetowych jest ważne?

Monitorowanie strony jest niezwykle istotne z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest utrzymanie wysokiej dostępności. Strona internetowa niedostępna lub niewłaściwie działająca może spowodować utratę klientów i przychodów. Monitorowanie strony pozwala szybko wykryć wszelkie problemy techniczne, takie jak awarie serwera, błędy kodu czy spowolnienia ładowania stron. Dzięki regularnemu monitorowaniu można szybko zidentyfikować problemy i podjąć odpowiednie działania naprawcze, minimalizując czas przestoju i utratę potencjalnych klientów.

Wydajność strony internetowej ma ogromne znaczenie dla satysfakcji użytkowników. Wolne ładowanie stron może prowadzić do frustracji i zniechęcenia użytkowników, co z kolei może skutkować utratą potencjalnych klientów. Monitorowanie stron pozwala na śledzenie wydajności strony w czasie rzeczywistym, analizę czasów odpowiedzi i szybkie rozwiązanie problemów, które mogą wpływać na prędkość ładowania. Dzięki temu można zoptymalizować wydajność strony i zapewnić użytkownikom płynne doświadczenie.

Strony internetowe są często celem ataków cybernetycznych, takich jak hakerstwo, phishing czy ataki DDoS. Monitorowanie strony pozwala na szybkie wykrywanie i reagowanie na takie zagrożenia. Można monitorować aktywność sieciową, wykrywać nieautoryzowane próby logowania, skanować strony pod kątem złośliwego oprogramowania i śledzić wszelkie podejrzane działania. Regularne monitorowanie pozwala na szybkie reagowanie i podejmowanie działań mających na celu ochronę strony i danych użytkowników.

Strona internetowa jest wizytówką firmy w świecie online. Każdy problem z witryną, taki jak błędne wyświetlanie treści, nieaktualne informacje czy niewłaściwie działające formularze kontaktowe, może zaszkodzić wizerunkowi marki. Regularne monitorowanie pozwala na bieżąco sprawdzać poprawność wyświetlania i funkcjonowania strony, co umożliwia szybką reakcję na wszelkie problemy i utrzymanie pozytywnego wizerunku marki.

Monitorowanie strony internetowej dostarcza cennych danych dotyczących zachowań użytkowników, statystyk ruchu na stronie, popularności poszczególnych treści itp. Te informacje są niezwykle przydatne przy podejmowaniu decyzji dotyczących optymalizacji treści, strategii marketingowej czy poprawy doświadczenia użytkowników. Dzięki monitorowaniu można również śledzić trendy i zmiany w zachowaniach użytkowników, co pomaga utrzymać stronę na bieżąco i dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku.

Jakie narzędzia można używać do monitorowania stron internetowych?

Istnieje wiele narzędzi, które można używać do monitorowania stron internetowych w różnych kategoriach. Oto kilka przykładów narzędzi w każdej z wymienionych kategorii monitorowania:

Narzędzia uniwersalne:

 • Super Monitoringmonitoring stron w zakresie dostępności, treści, formularzy, szybkości wczytywania, procesów, wygasania domen, wygasania certyfikatów SSL, czarnych list, Core Web Vitals, zmian na stronie, spójności plików i innych. Jeden z lepszych dostępnych w Polsce monitoringów, obejmujących prawie wszystkie niezbędne Ci zakresy.

Monitorowanie dostępności strony internetowej (czy jest on-line):

 • Strona nie działa – ręczne narzędzie, dzięki któremu możesz samodzielnie z kilku lokalizacji sprawdzić czy przypadkiem wskazania strona nie działa?
 • Pingdom: Pozwala na sprawdzenie, czy strona internetowa jest dostępna online i monitoruje jej czas odpowiedzi.
 • Uptime Robot: Wysyła powiadomienia, gdy strona internetowa przestaje odpowiadać, abyś mógł szybko zareagować.

Monitorowanie wydajności i skuteczności strony internetowej:

 • Google Analytics: Daje informacje na temat liczby odwiedzających, czasu spędzonego na stronie i innych metryk, które pomagają ocenić wydajność.
 • New Relic: Zapewnia szczegółowe informacje na temat wydajności aplikacji internetowych, w tym czasu odpowiedzi serwera, czasu ładowania stron i innych metryk związanych z wydajnością.
 • WebPageTest: Pozwala na testowanie i analizę wydajności strony internetowej pod kątem różnych parametrów, takich jak czas ładowania, rozmiar plików i wiele innych.

Monitorowanie pod kątem cyberbezpieczeństwa:

 • Sucuri: Skanuje strony internetowe pod kątem złośliwego oprogramowania, wstrzykniętego kodu lub innych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem.
 • OWASP ZAP: Jest narzędziem do testowania penetracyjnego, które pomaga w wykrywaniu podatności strony internetowej na ataki zewnętrzne.
 • Qualys: Oferuje szeroką gamę narzędzi do monitorowania pod kątem bezpieczeństwa strony internetowej, takich jak skanowanie podatności, audyty bezpieczeństwa i zarządzanie incydentami.

Monitorowanie pod kątem dostępności strony internetowej (np. standardy WCAG):

 • Axe: Jest narzędziem automatycznego testowania dostępności, które analizuje stronę internetową pod kątem zgodności z wytycznymi WCAG.
 • Wave: Udostępnia rozszerzenia przeglądarkowe, które pomagają w analizie dostępności strony internetowej i identyfikacji potencjalnych problemów.
 • Lighthouse: Jest narzędziem deweloperskim w Google Chrome, które pozwala na sprawdzanie dostępności, wydajności i jakości kodu strony internetowej.

To tylko kilka przykładów narzędzi, które można używać do monitorowania różnych aspektów strony internetowej. Wybór odpowiednich narzędzi zależy od potrzeb, budżetu i specyfiki danej strony internetowej.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ