Konto osobiste czy konto firmowe. Co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jeśli prowadzisz własny biznes, z pewnością wiesz, jak czasochłonny jest to proces. Często wymaga też regularnego korzystania z usług bankowych. W ten sposób rozliczasz się z klientami, płacisz składki na ZUS i podatki. Jak wybrać konto bankowe, z którego będziesz zadowolony?

Czy jako przedsiębiorca musisz mieć odrębny rachunek bankowy?

Przepisy obowiązujące w Polsce nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy przedsiębiorca musi mieć odrębny rachunek bankowy na cele związane z prowadzeniem firmy.

W przypadku działalności jednoosobowej jest on obowiązkowy, ale równie dobrze może być to konto osobiste, a nie firmowe. Z kolei spółki prawa handlowego i fundacje muszą założyć rachunek firmowy.

Założenie konta firmowego przy działalności indywidualnej ma wiele zalet:

 • oddzielasz wydatki prywatne od firmowych;
 • nie udostępniasz urzędowi skarbowemu informacji o prywatnych wydatkach w przypadku kontroli;
 • możesz liczyć na lepsze dopasowanie produktów bankowych (m.in. możliwość współpracy konta z terminalem płatniczym, atrakcyjniejsza oferta kredytowa).

Od czego zacząć wybór konta?

Poszukiwania konta zacznij od identyfikacji swoich oczekiwań. Ustal, na czym najbardziej Ci zależy – w ten sposób będziesz mógł ograniczyć listę potencjalnie interesujących Cię produktów z kilkudziesięciu do kilku. Banki wprowadzają różne rodzaje rachunków, w tym dla:

 • osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze;
 • osób szukających okazji do dodatkowego zarobku;
 • klientów, którzy często podróżują.

Za co bank nalicza opłaty?

Korzystając z usług banku, musisz liczyć się ze stosowaniem dodatkowych opłat i prowizji za dokonywanie różnego rodzaju czynności. Wszystkie one są wymienione w tabeli, którą znajdziesz na stronie internetowej banku oraz w każdej placówce.

Zazwyczaj opłaty za czynności bankowe dotyczą:

 • prowadzenia rachunku bankowego;
 • obsługi karty płatniczej, a także wydania jej duplikatu;
 • wykonywania przelewów natychmiastowych i zagranicznych SWIFT oraz do ZUS-u i US;
 • wypłaty gotówki w bankomacie lub placówce banku.

W przypadku kont dla przedsiębiorców możesz spotkać się z różnego rodzaju ulgowymi rozwiązaniami takimi jak pakiety przelewów zagranicznych lub natychmiastowych i darmowe przelewy do organów skarbowych oraz rentowych.

Czy da się uniknąć opłat za prowadzenie konta?

Obok rachunków, dla których obowiązuje standardowa tabela płatności, można wyróżnić konta darmowe bezwarunkowo oraz warunkowo. Tych pierwszych jest stosunkowo niewiele i niełatwo je znaleźć.

Znacznie częściej spotkasz się z możliwością uniknięcia płatności związanych z obsługą konta pod warunkiem spełnienia określonych reguł aktywności. Zwykle będzie to wykonanie określonej liczby płatności bezgotówkowych w miesiącu lub zapewnienie comiesięcznego wpływu środków w określonej wysokości.

Jeśli zależy Ci na maksymalnej oszczędności, wybierz konto darmowe warunkowo i postaraj się spełnić wymagania.

Czy na otwarciu rachunku bankowego można zarobić?

W celu przyciągnięcia nowych klientów banki często organizują promocje polegające na przyznaniu bonusu za otwarcie konta. Może to być przelew określonej kwoty, ale także:

 • vouchery na korzystanie z sieci kin, restauracji lub sieci sklepów;
 • nagrody rzeczowe;
 • zwrot części wydatków, np. za zakupy lub rachunki (tzw. moneyback);
 • dodatkowe nagrody za polecenie konta.

Premie finansowe w przypadku osób fizycznych zwykle wynoszą między 200 a 400 zł, czasami więcej. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dużo wyższe bonusy (nawet ponad 1000 zł).

Bardziej atrakcyjne premie wymagają spełnienia warunków aktywności przez kilka miesięcy z rzędu. Jeśli Ci na tym zależy, upewnij się, że nie będzie to dla Ciebie dużym problemem.

Wiele promocji ma charakter łączony i obejmuje np. jednorazową wypłatę gotówki, voucher na zakupy i do tego moneyback.

Jak wybrać konto dla podróżujących?

Osoby, które prowadzą już działalność gospodarczą lub chcą ją założyć, zwykle sporo podróżują i szukają konta, które będzie oferowało pełną funkcjonalność przez całą dobę. W takiej sytuacji warto postawić na bank z mocno rozbudowaną aplikacją mobilną.

Obok tradycyjnych elementów takich jak przelewy, zlecenia stałe lub dostęp do historii wydatków w bankowości elektronicznej możesz też znaleźć m.in.:

 • kantor walutowy on-line;
 • panel przelewów do ZUS-u/US;
 • możliwość ubiegania się o pożyczkę;
 • wsparcie księgowego.

Sprawdź, ile kosztuje korzystanie z dodatkowych usług. Jeśli dodatkowych opłat nie ma, upewnij się, że nie pojawiają się one po zakończeniu np. okresu próbnego usługi księgowości.

Aplikacja powinna też dawać możliwość wygodnego logowania bez konieczności używania haseł i kodów, które są trudne do zapamiętania. Banki coraz częściej wdrażają zabezpieczenia biometryczne, np. skanowanie odcisku palca lub rysów twarzy.

Zanim podpiszesz umowę o prowadzenie rachunku bankowego, przeanalizuj przynajmniej kilka ofert spełniających Twoje kryteria i dostępnych w różnych instytucjach. Dzięki temu będziesz mógł świadomie wybrać rachunek tak, aby odpowiadał Twoim potrzebom.

Niezależnie od wskazanych kryteriów może zależeć Ci na możliwości założenia rachunku on-line. Zwróć wtedy uwagę na konta, które można otworzyć przez selfie, wideoweryfikację lub z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego. To duże ułatwienie, ponieważ nie musisz odwiedzać placówki banku, aby zawrzeć umowę o prowadzenie konta (zrobisz to dopiero na późniejszym etapie w celu pełnej autoryzacji).

Gdzie szukać informacji o kontach bankowych?

W sieci znajdziesz wiele gotowych zestawień produktów bankowych. Pamiętaj, aby zawsze upewnić się, że są one aktualne. Banki regularnie odświeżają swoją ofertę, dodając nowe produkty i dopasowując je do zmieniających się warunków rynkowych i preferencji klientów.

Jeśli chcesz mieć pewność, że korzystasz wyłącznie z najnowszych, starannie wyselekcjonowanych danych, zajrzyj na stronę Ranking Kont i sprawdź gdzie najlepiej założyć konto osobiste. Jeżeli wolisz założyć rachunek firmowy, znajdziesz tam również aktualne zestawienia kont przewidzianych specjalnie dla przedsiębiorców. Zaoszczędź czas, który musiałbyś poświęcić na wertowanie skomplikowanych regulaminów pisanych zawiłym, prawniczym językiem.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ