Mówi się, że kuchnia to serce domu – to tam domownicy przygotowują posiłki i spędzają razem czas. To miejsce, gdzie tętni życie rodziny, dlatego warto zadbać o to, aby przestrzeń ta była wygodna i funkcjonalna. Oprócz odpowiedniego sprzętu ważne jest też oświetlenie, które będzie ułatwiało wykonywanie codziennych obowiązków.
Wbrew pozorom, wcale nie jest łatwo optymalne zaplanować przestrzeń kuchenną. Często górne szafki zaciemniają przestrzeń roboczą, jaką w tym przypadku jest blat lub stół. Jak zatem wybrać lampy do kuchni? Przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią podjęcie decyzji.
Proste rozwiązania
Prostym, a zarazem bardzo praktycznym rodzajem lamp są plafony. Zwykle kojarzą nam się z płaskimi lampami w kształcie okręgu lub kwadratu, jednak producenci oświetlenia oferują też bardziej wyszukane projekty w stylu glamour, nowoczesnym lub klasycznym. Jeśli Twoja kuchnia jest urządzona w eleganckim stylu nie musisz rezygnować z tego rodzaju oświetlenia, na rynku dostępne są modele o wysublimowanych formach i z okazałymi zdobieniami. Plafon LED to połączenie efektownego oświetlenia, oszczędności energii elektrycznej i wysokiej jakości światła. Plafony często wyposażone są w możliwość regulowania jasności i barwy światła, dzięki czemu można dostosować je do własnych potrzeb. Plafon LED jest świetną opcją do niskich pomieszczeń – dzięki kompaktowemu rozmiarowi nie zabiera cennej przestrzeni.

Wszystko jasne!
Światło główne to nie wszystko, aby przygotowanie posiłków sprawiało nam przyjemność przestrzeń do pracy musi być wygodna. Często jest tak, że większość czynności związanych z gotowaniem wykonujemy na blacie, który jest zaciemniany przez górne szafki. Lampy sufitowe nie zapewniają wystarczającej widoczności, więc potrzebujemy dodatkowego źródła światła, np. w postaci taśm LED. Takie oświetlenie jest bardzo praktyczne, a przy tym estetyczne – pasma światła nadają wnętrzu świeżości i nowoczesności. Dodatkowo można ukryć je pod specjalnym profilem. Taśma LED jest bardzo prosta w montażu i stosunkowo tania. Można przymocować ją pod szafkami, tak aby emitowane przez nią światło padało na blat lub wykorzystać w roli efektownego oświetlenia wyspy kuchennej.

Taśma LED może emitować światło w różnych barwach: ciepłej, neutralnej lub zimnej. W przypadku kuchni znakomicie sprawdzi się światło o chłodnej poświacie, ponieważ sprzyja ono pracy i nie powoduje senności. Moc taśmy powinna mieścić się w przedziale od 8 do 12W, uzyskamy wówczas optymalne doświetlenie blatu bez efekty zbyt intensywnego światła. Ze względu na specyfikę wnętrz kuchennych źródła światła montowane w pobliżu zlewu mogą mieć kontakt z wodą, dlatego przed kupnem taśmy należy sprawdzić, czy dysponuje ona odpowiednio wysoką klasą szczelności, np. IP44.

Reflektory
Coraz częstszym rozwiązaniem oświetlenia kuchennego są reflektory. Te niepozorne lampy są niezwykle praktyczne. Dzięki obracanym głowicom można kierować strumień światła tam, gdzie aktualnie tego potrzebujemy. To świetny wybór do kuchni w stylu industrialnym i loftowym. Dodatkowymi atutami tego rodzaju lamp jest funkcja ściemniania, zmiana barwy światła oraz kompaktowy rozmiar. Reflektory mogą pomóc nam wyeksponować ciekawe punkty aranżacyjne naszej kuchni, np. regał z zabytkową zastawą.
Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj lamp, warto zapoznać się z zaletami technologii LED, która pozwoli Ci podreperować domowy budżet. Oświetlenie wykorzystujące tę technologię to świetna inwestycja nie tylko do biur czy lokali użytkowych – wymiana źródeł światła na ledowe pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd zmniejszając zużycie energii nawet o 80%. Żarówki, lampy i świetlówki LED mają zaletę błyskawicznego osiągania najwyższej jasności już w momencie zapalenia. Warto też wspomnieć, że w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, świetlówki LED są wydajniejsze i bardziej trwałe – ich żywotność sięga nawet do 50 000 godzin świecenia.