Internet mobilny – jak to się zaczęło? Historia rozwoju technologii mobilnych

Dla młodszego pokolenia świat bez Internetu w telefonie, dosłownie i w przenośni na wyciągnięcie dłoni – wydaje się abstrakcją. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu szczytem zaawansowania technologicznego telefonów komórkowych były kolorowe ekrany czy dzwonki polifoniczne. Dziś zapraszamy Cię do wehikułu czasu. Wspólnie prześledźmy krótką historię rozwoju Internetu mobilnego w Polsce.

Internet mobilny… na przełomie wieków?!

Dziś nielimitowany Internet mobilny jest standardem, który niespecjalnie szokuje, ale gdy w 1996 roku na rynek wkraczali operatorzy Era (dziś T-Mobile) oraz Plus, za pojedynczego SMS-a trzeba było zapłacić nawet kilka zł, o ile telefon w ogóle posiadał funkcję przesyłania i odbierania wiadomości tekstowych). Technologia już wtedy rozwijała się jednak w dynamicznym tempie, a Polacy masowo zainteresowali się możliwościami komórek. Dostępność sieci w ówczesnym standardzie 2G rosła, a producenci prześcigali się we wprowadzaniu do telefonów różnych innowacji.

W 1999 roku niektórzy użytkownicy co nowocześniejszych telefonów komórkowych mogli korzystać z technologii WAP, którą można uznać za prekursora tego, co dziś daje nam Internet mobilny. Pierwszym dużym portalem, który wykorzystywał WAP na polskim rynku, była Interia, która na początku 2000 roku reklamowała się możliwościami:

  • sprawdzania pogody, aktualności i sytuacji na drogach,
  • przeglądania repertuaru kin i teatrów,
  • zamawiania biletów na pociąg lub samolot,
  • korzystaniem ze skrzynki e-mail,
  • przeprowadzania transakcji bankowych.

Brzmi znajomo?

Rozwój w stronę mobilności

Choć teoretyczne możliwości WAP wydawały się niezwykle obiecujące, w praktyce nie była to technologia stosowana powszechnie. Dla wielu użytkowników dużo ważniejsze wciąż pozostawały funkcje dzwonienia, pisania SMS-ów czy wykonywania zdjęć (zajrzyj na https://komorkomat.pl/telefon-najlepszy-aparat/, jeśli interesuje Cię współczesny telefon z bardzo dobrym aparatem). Mówimy o czasach, w których nawet Internet domowy nie był „oczywistym” dobrem, a jeśli miało się dostęp do Sieci, to i tak jakość połączenia często pozostawiała wiele do życzenia.

Szlaki były już przetarte, a technologie transmisji danych w komórkach miały się coraz lepiej. Kolejnym krokiem milowym na początku XXI wieku okazała się technologia GPRS, dzięki której możliwe stało się uruchamianie stron WWW. Co ciekawe, ta opcja wyprzedziła… funkcję MMS. W pierwszych latach nowego stulecia kolejnym krokiem był standard transmisji danych EDGE.

Wciąż jednak istniały poważne ograniczenia:

  • kłopoty z zasięgiem,
  • wysokie ceny u operatorów,
  • ograniczona funkcjonalność telefonów,
  • niska prędkość połączenia.

Dlatego w tamtych czasach korzystanie z sieci w komórce było rzadkością, a jeśli już ktoś się na to decydował, zwykle ograniczał się do zaglądania na proste serwisy WWW czy do korzystania z komunikatorów. Następne technologie stopniowo zwiększające możliwości użytkowników to kolejno UMTS, HSDPA i HSPA+.

Prawdziwą rewolucją było przejście do ery sieci trzeciej generacji 3G (tej samej, którą aktualnie się wygasza na rzecz 4G/5G). Pojawienie się smartfonów na rynku oznaczało dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych. W drugiej dekadzie XXI wieku masowo przenieśliśmy się z komputerów na telefony, a proces ten postępuje wraz z nieustannym przyspieszaniem Internetu mobilnego. Współcześnie urządzenia mobilne i superszybka sieć dają niemal nieograniczone możliwości. Przekonaj się o tym i sprawdź atrakcyjne ceny najlepszych ofert na rynku na https://komorkomat.pl/.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ