Tworzenie stron www za pomocą Worpress

Szukasz sposobów na to, by maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie oferuje WordPress i stworzyć bloga idealnie dostosowanego do swoich potrzeb? Możesz to zrobić, modyfikując pliki szablonów i instalując wtyczki. Przedstawiamy sposoby na instalację wtyczek WordPress i przedstawiamy praktyczne wskazówki odnośnie ich wykorzystania.


Wykorzystaj wbudowany edytor WordPress

Pierwszym i najbardziej standardowym sposobem na instalację wtyczek jest wykorzystanie wbudowanego edytora WordPress. Platforma WordPress udostępnia proste narzędzie, które umożliwia instalację wtyczek i modyfikowanie plików szablonu. Możemy z niego skorzystać, korzystając z menu Wygląd → Edytor (gdy chcemy zmodyfikować szablon) i Wtyczki → Edytor (gdy chcemy zainstalować wtyczkę).
Edytor ten został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o modyfikacji plików w sytuacjach awaryjnych, takich jak brak dostępu do serwera przez protokół FTP. To sprawia, że jego funkcjonalność jest dość ograniczona. Użytkownicy WordPressa skarżą się, że nie można w nim tworzyć nowych plików tekstowych, że jest dość mało czytelny (w odróżnieniu od zaawansowamnych programów do edycji kodu), ale za jego pośrednictwem możemy edytować pliki tekstowe (js, php, txt, css, html, etc.). Mimo to, w niektórych sytuacjach może okazać się przydatny – należy jednak bardzo uważać na to, by przy jego wykorzystaniu nie popełnić błędów w plikach niezbędnych do działania PHP, gdyż bez dostępu do serwera nie będziemy mogli ich naprawić.


Zewnętrzne narzędzia do modyfikacji szablonów i instalacji wtyczek WordPress

Wtyczka Advanced Code Editor – dla tych, którzy potrzebują bardziej zaawansowanego narzędzia

Osoby, które potrzebują bardziej zaawansowanych narzędzi do edycji szablonów i instalacji, powinny zwrócić uwagę na wtyczkę Advanced Code Editor – oferuje ona o wiele więcej przydatnych funkcji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na funkcje Undo i Redo, które pozwalają na wielopoziomowe cofanie i ponowne wprowadzanie zmian. Advanced Code Editor pozwala również szybko i sprawnie wyszukiwać i podmieniać tekst. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest funkcja, która sprawdza, czy wszystkie nawiasy zostały domknięte – bardzo łatwo to przegapić, co jest jedną z najczęstszych przyczyn błędów w kodzie a tworzenie stron www za pomoca tej wtyczki jet bardzo intuicyjne, przypoimina standardowy edytor tekstu.

Classic Editor z własnym menadżerem plików

Zaawansowanym narzędziem do instalacji wtyczek i modyfikowania szablonów WordPress jest również Classic Editor. Wtyczka oferuje edytor Code Mirror który posiada przydatne funkcjonalności, takie jak: numerowanie linii, kolorowanie składni, wyszukiwanie i podmiana ciągów znaków. Edytor posiada również funkcje Cofnij i Ponów. Tym, co najbardziej wyróżnia jednak Code Editor spośród podobnych narzędzi jest własny menadżer plików. Wyświetla on wszystkie dostępne na serwerze pliki, umożliwiając łatwe zarządzanie nimi. Bardzo upraszcza to również przesyłanie nowych plików na serwer.

WPide – edytor na osobnej stronie panelu administracyjnego

Spośród opisywanych narzędzi wyróżnia się WPide. Podczas gdy wszystkie pozostałe wtyczki zastępują standardowy edytor WordPressa, Wpide instaluje dodatkowy, na osobnej stronie panelu administracyjnego. Podobnie jak kiedyś Synchi, jest to rozbudowany, pełnoprawny edytor kodu. W tym przypadku również mamy do dyspozycji rozbudowany menadżer katalogów i funkcję podpowiadania składni.

Czym się kierować podczas projektowania strony www?


W tworząc stronę internetową programista musi posiadać w głowie profil osoby do której docelowo należy trafić. Ważne więc aby w zastanowić się nad tym jakie preferencje ma odbiorca, czego dokładnie potrzebuje oraz pozwolić mu to osiągnąć, by znalazł poszukiwane informacje na naszej stronie. Przykładowo. Jeśli dany klient będzie poszukiwał serwisu urządzeń komputerowych oznacza to dokładnie, że ma problem ze swoim komputerem. Poszukuje informacji gdzie może znaleźć odpowiedni serwis, na jakich zasadach przyjmuje zgłoszenia, jakie są ewentualne koszty naprawy oraz ile czasu będzie czekać na rozwiązanie problemu. Inaczej mówiąc stworzenie konkretnych profili, umożliwia w odpowiedni sposób dostosować naszą stroną do potrzeb naszych użytkowników. Jest to niezwykle ważny aspekt który mocno wypływa na projektowanie stron internetowych.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ