Stacja robocza – jaką wybrać?

Mówiąc o komputerach, najczęściej ma się na myśli te stacjonarne, laptopy, notebooki czy tablety. Jednak w zastosowaniach profesjonalnych często potrzeby jest tu lepszy i wydajniejszy sprzęt. W takich przypadkach sprawdzają się tylko stacje robocze. Są to maszyny dużo wydajniejsze, które cechują się specjalnie dobranymi podzespołami. Oczywiście, przez to stacje robocze nie należą do najtańszych urządzeń. Jest jednak rozwiązanie, czyli poleasingowe stacje robocze, które są tak samo wydajne, ale przy tym często dużo tańsze. Czym się kierować przy ich wyborze?

Stacjonarna czy mobilna stacja robocza?

Na rynku dostępne są zarówno stacjonarne, jak i mobilne stacje robocze. Która z nich będzie lepszym wyborem i czym się różnią? Stacjonarna stacja robocza jest dużo wydajniejsza w porównaniu ze tą mobilną. Z drugiej strony ta druga daje komfort łatwiejszego przenoszenia. Jeśli zatem komuś zależy przede wszystkim na wydajności i wysokich parametrach, to postawić powinien na stację stacjonarną. Takie urządzenie zajmuje jednak znacznie więcej miejsca. Choćby dlatego, że stacjonarna stacja robocza wyposażona musi być w mocniejsze układy chłodzące. Za stacją mobilną, jak wspomniano, przemawia wygoda. Można ją zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Zarówno modele stacjonarne, jak i mobilne dostępne są w ofercie poleasingowej.

Wydajność stacji roboczej

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze stacji roboczej, jest jej wydajność. Tego typu urządzenia wykorzystywane są do prac, które zwykle zajmują dość dużo czasu. Przykładem mogą być tu różnego rodzaju obliczenia, montowanie filmów czy renderowanie grafiki 3D. Nie da się zatem ukryć, że potrzebna jest tu odpowiednio wysoka wydajność podzespołów. Dlatego wybierając stację roboczą, uwagę zwrócić należy na takie parametry jak procesor, pamięć RAM czy karta graficzna.

Oczywiście najważniejszym komponentem w stacji roboczej jest procesor. Wybór paść powinien zatem na model wielordzeniowy. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to w przypadku stacji roboczych im jej więcej, tym oczywiście lepiej. To właśnie dzięki pamięci RAM pracować można jednocześnie na wielu dużych plikach bez spowalniania pracy. Osoby zajmujące się obróbką grafiki dużą wagę przyłączyć powinni do wyboru karty graficznej. Oznacza to, że również i jej parametry są niezwykle istotne. Warto wiedzieć, że najbardziej wydajne karty graficzne wspomagają także pracę procesora.

Ekran dla stacji roboczej

Mówiąc o wyborze stacji roboczej, nie można zapomnieć o kwestii ekranu. Jakość i wielkość monitora jest niezwykle ważna dla każdego profesjonalisty korzystającego z tego sprzętu. Decydując się na mobilną stację roboczą, warto postawić na ekran z matrycą typu IPS. Zapewnia ona bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia, zwłaszcza w porównaniu z matrycami TN. Co ważne, warto sprawdzić, czy do stacji roboczej można podłączyć więcej niż jeden monitor. Często takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę.

Poleasingowe stacje robocze – czy warto?

Jak wspomniano, wysokiej jakości modele nie należą do najtańszych. Jest jednak rozwiązanie. Na rynku dostępne są także poleasingowe stacje robocze. Nie odbiegają one pod kątem jakości i wydajności od nowych egzemplarzy, ale są przy tym znacznie tańsze. Poleasingowe stacje robocze to urządzenia gotowe do pracy. Cechują się dużą mocą obliczeniową dzięki wydajnym procesorom i innym podzespołom. Co ważne, na rynku dostępne są poleasingowe stacje robocze wszystkich renomowanych marek. To możliwość zakupu sprzętu z najwyższej półki.

Wybór stacji roboczej lub innego sprzętu, takiego jak notebooki poleasingowe, nigdy nie powinien być przypadkowy. Decydując się na zakup, zawsze należy dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty. Tylko dzięki temu będzie można zakupić urządzenie cechujące się najwyższą jakością, spełniające indywidualne potrzeby i oczekiwania. Jasne jest, że tego typu maszyny nie są tanie. Jednak, decydując się na zakup stacji roboczej z oferty poleasingowej, liczyć można na naprawdę atrakcyjną cenę.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ