Działalność biznesowa – niezależnie od wybranej branży – to nie tylko odbywanie spotkań z kontrahentami czy dbanie o renomę przedsiębiorstwa. Aby móc działać zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi i rachunkowymi, konieczne jest prowadzenie księgowości. W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Małą księgowość online wybierają ci, którzy poszukują oszczędności czasu oraz pieniędzy. Czy jest to dobra alternatywa dla usług księgowych oferowanych od wielu dziesięcioleci przez zewnętrzne biura rachunkowe? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Usługi księgowe – porównanie cen na przykładzie wybranych miast w Polsce

Jednym z kryteriów wyboru, którymi kierują się przedsiębiorcy poszukujący wsparcia w prowadzeniu księgowości, są ceny tego typu usług. A te – w przypadku skorzystania z biur rachunkowych szczególnie w dużych polskich miastach – są niemałe.

Ceny księgowości w Warszawie

Przykładowo, z danych dotyczących biur księgowych w Warszawie (informacje na ten temat można znaleźć np. na branżowych stronach internetowych oraz witrynach warszawskich biur) wynika, że przeciętna miesięczna opłata w przypadku księgowości uproszczonej – KPiR – jest uzależniona przede wszystkim od liczby dokumentów i wynosi około:

 • 200 złotych netto w przypadku nie więcej niż 10 dokumentów księgowych (faktur, rachunków itd.),
 • 350 złotych netto w przypadku 10-20 dokumentów,
 • 500 złotych netto w przypadku 30-40 dokumentów.

Jak widać, koszty te rosną wraz ze średnią liczbą dokumentów, jakie dostarcza klient. Przykładowo, w przypadku przedsiębiorstwa mającego około 200 faktur miesięcznie, opłata za księgowość uproszczoną może wynosić nawet 1500 złotych netto.

Koszty pełnych ksiąg rachunkowych (do takich zobowiązane są m.in. spółki z o.o.) są przeciętnie o kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku księgowości uproszczonej.

Biura rachunkowe w ramach „podstawowego” zakresu swoich zajmują się między innymi księgowaniem faktur (po uprzednim sprawdzeniu poprawności ich sporządzenia), porządkowaniem dokumentów, wykonywaniem zestawień itd.

Gdańsk – jakie są ceny księgowości?

Analizując powyższe ceny, należy mieć na uwadze, że rynek biur rachunkowych w Warszawie należy do szczególnie drogich. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – bardzo duża liczba przedsiębiorstw, co przekłada się na wysoki popyt na specjalistyczne usługi prowadzenia księgowości. Z drugiej strony nie oznacza to jeszcze, że ceny w innych miastach są znacznie niższe. Różnice są stosunkowo niewielkie.

Po przeanalizowaniu cen kilkunastu dużych biur rachunkowych w Gdańsku (informacje na temat cenników można znaleźć między innymi na stronach internetowych tamtejszych biur), wynika, że średnie ceny wynoszą na przykład:

 • 300 złotych netto za prowadzenie KPiR oraz 400 złotych w przypadku pełnych ksiąg (do 20 dokumentów miesięcznie),
 • 400 złotych netto za prowadzenie KPiR oraz 550 złotych w przypadku pełnych ksiąg (do 40 dokumentów miesięcznie).

Pozostałe czynności wykonywane przez zewnętrznych księgowych (np. sporządzenie deklaracji podatkowej czy miesięczny koszt obsługi jednej umowy o pracę) to kolejny wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Tak jak w przypadku biur warszawskich, na finalną cenę usług wywierają wpływ takie czynniki jak: forma organizacyjno-prawna przedsiębiorstwa, ilość dokumentów oraz pracowników w firmie, a także zakres „dodatkowej dokumentacji” (rozumie się przez to m.in. sprawozdania finansowe, analizy czy deklaracje podatkowe). Ceny są średnio ok. 15% wyższe w przypadku klientów będących podatnikami VAT.

Ceny usług księgowych w Katowicach

Podobnie przedstawia się sytuacja w Katowicach, gdzie dzięki analizie ofert kilkunastu losowo wybranych biur rachunkowych wiadomo, że ceny dla przedsiębiorców wynoszą około:

 • 150 zł netto dla księgowości uproszczonej oraz 250 zł netto dla pełnej księgowości (do 10 dokumentów),
 • 350 zł netto dla księgowości uproszczonej oraz 450 zł netto dla pełnej księgowości (do 40 dokumentów),
 • 600 zł netto dla księgowości uproszczonej oraz 700 zł netto dla pełnej księgowości (do 70 dokumentów),

Ceny usług księgowych to nie tylko księgowanie dokumentów!

Trzeba przy tym pamiętać, że – niezależnie od miasta – prowadzenie ksiąg to nie jedyny obowiązek, z którym musi mierzyć się przedsiębiorca. Oprócz tego zajmują się one przygotowywaniem takich dokumentów, jak na przykład: sprawozdania finansowe (w przypadku pełnej księgowości), raporty składane do Głównego Urzędu Statystycznego (taki obowiązek dotyczy np. firm transportowych), okresowe deklaracje podatkowe, ewidencja na cele JPK, dokumentacja pracownicza i listy wynagrodzeń… Łączny koszt z tytułu zewnętrznej księgowości może być bardzo wysoki.

Niedroga alternatywa, czyli księgowość w ramach oferty wfirma.pl

Ciekawym – a przy tym atrakcyjnym cenowo – rozwiązaniem jest oferta serwisu wfirma.pl. Z pewnością wielu początkujących przedsiębiorców (podczas rozwoju działalności biznesowej często konieczne jest liczenie się dosłownie z każdą złotówką) zainteresuje fakt, że najtańsze pakiety oferowane przez wfirma.pl oznaczają miesięczny koszt na poziomie zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Przykładowo, pakiet Księgowość online + Asystent Księgowy kosztuje jedynie 59 zł netto miesięcznie. Zapewnia on, oprócz takich opcji jak np.:

 • fakturowanie,
 • tworzenie bazy klientów CRM,
 • wykonywanie operacji bankowych,
 • przygotowywanie plików JPK_V7

także pomoc ze strony doświadczonych konsultantów. Niewątpliwą zaletą jest brak limitu darmowych porad oraz fakt, że cena usługi nie jest – tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych biur – uzależniona od ilości dokumentów finansowych. Takie rozwiązanie wymaga wprawdzie samodzielnego wprowadzania dokumentów, ale zapewnia znaczne oszczędności finansowe.

Księgowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw – jakie są pozostałe korzyści?

Oczywiście, aspekt finansowy to ważna, lecz nie jedyna korzyść, na jaką mogą liczyć przedsiębiorcy, decydując się na skorzystanie z prowadzenia księgowości w formie online. Niezwykle istotnym atutem, który przyciąga coraz większe grono przedsiębiorców do tego rozwiązania, jest znaczna oszczędność czasu.

Choć nie zawsze może wydawać się to oczywiste, w rzeczywistości oszczędność czasu stanowi często główny argument przemawiający za wyborem księgowości online. Stare przysłowie: „czas to pieniądz” nabiera szczególnego znaczenia w przypadku przedsiębiorców, którzy właściwie każdego dnia podejmują decyzje ważne dla przyszłości swojego biznesu. Nie ma zatem nic dziwnego w fakcie, że nie zamierzają oni marnować czasu na żmudne prowadzenie ewidencji księgowej i wybierają rozwiązania nowoczesne oraz proste w użyciu.

Odpowiedzią na potrzeby zapracowanych biznesmenów jest księgowość online. Jest tak, ponieważ nowoczesna platforma do ewidencji księgowej oferuje szeroki zakres automatyzacji pozwalający na:

 • wykorzystanie technologii OCR (rozwiązanie ta umożliwia automatyczne księgowanie danych na podstawie zdjęć, skanów faktur oraz dokumentów w formacie XML lub powszechnie obsługiwanym PDF),
 • możliwość szybkiej wysyłki dokumentów (na przykład deklaracji rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych),
 • szybkie generowanie oraz wysyłanie takich dokumentów jak na przykład wezwanie do zapłaty przeterminowanej należności,
 • możliwość podpisywania dokumentów z użyciem podpisu kwalifikowanego

oraz wiele innych. Przedstawione wyżej opcje to tylko niektóre spośród wszystkich dostępnych funkcjonalności. Program do fakturowania online oferuje również prowadzenie ewidencji pojazdów, środków trwałych, a nawet rozliczanie transakcji międzynarodowych zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi np. podatku VAT.

Księgowość online to rozwiązanie, które sprawia, że nie musisz wychodzić z domu lub biura, by móc prowadzić ewidencję dla swojego przedsiębiorstwa.

Mała księgowość online. Podsumowanie

Podsumowując, w obecnych czasach przedsiębiorca ma wiele możliwości w kwestii sposobu prowadzenia księgowości. Każda z nich ma pewne zalety oraz słabości. I tak skorzystanie z usług prowadzenia księgowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe to rozwiązanie zapewniające merytoryczne wsparcie, ale dość kosztowne (szczególnie w dużych polskich miastach).

Z kolei prowadzenie księgowości wyłącznie we własnym zakresie pozwoli na znaczne oszczędności finansowe, jednak z drugiej strony może okazać się czasochłonne oraz zwiększa ryzyko popełnienia błędów. Aby zniwelować braki związane z jednym oraz drugim wariantem, warto wybrać rozwiązanie kompromisowe.

Księgowość online to rozwiązanie z jednej strony niedrogie (jak powszechnie wiadomo, bariera finansowa to jeden z najważniejszych problemów, z którymi borykają się zwłaszcza drobni przedsiębiorcy), a z drugiej – zapewnia ono wsparcie ze strony doświadczonego specjalisty. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, warto zdecydować się na księgowość internetową oferowaną przez renomowanych usługodawców. Do takich należy między innymi wfirma.pl.

Autor: Emil Zelma, Kontroler finansowy

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ