Windows 11 – premiera

Kilka miesięcy temu, w czerwcu 2021, miała miejsce premiera najnowszego, jedenastego już wydania popularnego systemu Windows. Ta wersja jest zdecydowanie najbardziej wydajną spośród wszystkich, jakie zostały do tej pory wydane przez firmę i oferuje wiele możliwości personalizacji.

Windows 11 premiera

Premiera najnowszej edycji MS Windows miała miejsce 5 października 2021 roku. Od tamtej pory użytkownicy komputerów czy laptopów wyposażonych we wspieraną wersję Windows 10 uzyskały możliwość aktualizacji systemu do wersji numer 11, a każdy chętny posiadający komputer ze starszym wariantem systemu ma możliwość zakupu Windows 11.

Ta wersja systemu oferuje zdecydowanie większą wydajność, a przy tym dużo lepsze możliwości personalizacji w porównaniu ze starszymi wariantami Windowsa. Użytkownik może między innymi tworzyć dodatkowe pulpity, a dostęp do widgetów został zdecydowanie ułatwiony.

Wersje MS Windows 11

Podobnie jak wiele poprzednich wersji tego systemu, również Windows 11 występuje w kilku wariantach, które są dostosowane do potrzeb różnych użytkowników. Warto dokładnie sprawdzić, czym różnią się poszczególne wydania, gdyż ich ceny różnią się. Klucz do najtańszej wersji systemu może być nawet o ponad 100 zł tańszy od wariantu pro.

Microsoft Windows 11 będzie dostępny w wersjach:

  • Home,
  • Pro,
  • Enterprise,
  • Education,
  • Mobile,
  • Mobile Enterprise

Warianty są dostosowane do potrzeb różnych użytkowników. Do podstawowego, domowego korzystania z komputera wystarczająca będzie wersja Home, dla bardziej zaawansowanych użytkowników potrzebujących bardziej wydajnego systemu lepszym rozwiązaniem jest wersja Pro, a dla firm powstała wersja Enterprise.

Windows 11 – nowości systemowe

Ktoś, kto do tej pory korzystał z Windows 10 albo nawet starszej wersji tego systemu, zapewne będzie dość zaskoczony po pierwszym uruchomieniu numeru 11. System ten różni się bowiem znacząco od tego, co znaliśmy do tej pory – nie tylko pod kątem wyglądu, ale również wielu funkcjonalności.

Wśród nowych, do tej pory nieznanych rozwiązań, jakie można zobaczyć w tej wersji systemu, znajdują się:

– zmieniony wygląd menu ustawień – aby ułatwić zmienianie poszczególnych ustawień, Microsoft postanowił stworzyć bardziej czytelny wizualnie widok okna. Całość jest zdecydowanie bardziej nowoczesna, a poszczególne elementy zostały oddzielone od tła, co wpływa korzystnie na przejrzystość;

– menu start – do tej pory Microsoft przyzwyczaił użytkowników, że aby uruchomić menu Start, trzeba poszukiwać przycisku w lewym dolnym rogu. MS Windows wprowadza w tej kwestii małą “rewolucję”, bowiem przycisk ten znajduje się teraz w środkowej części pulpitu i, co więcej, jest ruchomy. Wraz z otwieraniem nowych okien, przesuwa się na bok, ustępując im miejsca. Dodatkowo, rogi samego znaczka zostały zaokrąglone;

– zintegrowany Teams – Teams to komunikator stworzony właśnie przez Microsoft. Umożliwia on wysyłanie wiadomości tekstowych, ale również rozmowy, a także konferencje i wideokonferencje szerszych grup. Ze względu na funkcjonalność, komunikator ten jest szczególnie doceniany przez firmy. W Windows 11 jest on zintegrowany z systemem i nie trzeba dodatkowo go instalować;

– lepszy tryb dotykowy – właścicieli laptopów wyposażonych w panel dotykowy z pewnością ucieszy informacja, że tryb dotykowy został ulepszony. Łatwiejszy w obsłudze i oferujący zdecydowanie więcej możliwości personalizacji interfejs, a także ogólna poprawa obsługi trybu dotykowego uczynią użytkowanie urządzenia zdecydowanie prostszym i przyjemniejszym;

– ulepszona technologia przełączania pomiędzy pulpitami – ta funkcjonalność to swego rodzaju powrót do przeszłości, bowiem opcja przełączania pomiędzy pulpitami była znana użytkownikom dawniejszych wersji systemu. W MS Windows 11 zdecydowanie się na powrót do tego pomysłu i poprawę płynności rozwiązania;

– rozmieszczenie okien roboczych – twórcy systemu zwrócili uwagę również na takie – pozornie mało istotne – kwestie jak lepsze rozmieszenie okien roboczych. To zdecydowanie wpłynęło na przejrzystość, a także estetykę całości.

Opisane zmiany to tylko część nowości, jakie wprowadzono wraz z jedenastym wydaniem systemu. Ogólnie kwestię ujmując, zdecydowana większość użytkowników jest zadowolona z wdrożonych rozwiązań, które ułatwiają pracę z komputerem.

Aktualizacja systemu – co się zmieni?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z bezpłatnej aktualizacji do wersji 11. Początkowo, korzystanie z komputera może okazać się niemałym szokiem, jednak przyzwyczajenie się do wygodnych nowości nie nastręcza większych kłopotów. Co się zmieni?

Przede wszystkim, w najnowszej wersji systemu nie znajdziemy już Microsoft Explorer. Dostępny wciąż pozostaje Microsoft Edge, a dla wielbicieli tego pierwszego systemu mamy dobrą wiadomość: Edge posiada możliwość wyboru trybu IE.

Usunięto również opcję portfela, osi czasu, a Cortana została odpięta od paska zadań. System zmieni się oczywiście w wielu innych aspektach, jednak to te kwestie przykują zapewne uwagę użytkowników w największym stopniu.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ