Praca w branży IT w szczególności jako administrator baz danych to przywilej dla nielicznych. Wymaga odpowiednich kwalifikacji, predyspozycji, poświęceń, lat nauki i doświadczenia. Jeżeli fascynują Cię sposoby gromadzenia danych, metody ich organizacji, zarządzania nimi oraz udostępniania i jesteś na początku swojej kariery zawodowej to bardzo dobry kierunek, który oferuje wiele ofert pracy w różnych specjalnościach.
Kim jest Administrator bazy danych?
W największym skrócie Administrator baz danych odpowiada za procesy projektowania, modyfikowania, utrzymania, optymalizacji, archiwizacji oraz zabezpieczenia cyfrowych baz danych.
W zależności od kultury organizacyjnej w danej firmie, może on odpowiadać za wszystkie powyższe czynności lub specjalizować w określonym zakresie działań.
Do przykładowych czynności jakie może wykonywać administratora baz danych należą:
- projektowanie baz danych (np. tworzenie schematów, określenie tabel, kolumn, typów gromadzonych danych, indeksów, kluczy głównych i obcych (powiązań), widoków)
- implementacja baz danych – implementacja zaprojektowanych struktur bazodanowych w wybranej technologii i silniku bazodanowym (np. MsSQL, MySQL, Postgres, Oracle, DB2, SyBase itp.)
- programowanie funkcji, wyzwalaczy, transakcji itp.
- monitorowanie wydajności – sprawdzanie logów w poszukiwaniu tzw. wąskich gardeł czyli nieoptymalnych zapytań bazodanowych, ich poprawienie lub zlecenie poprawienia do programistów
- optymalizacja bazy – dodawanie, usuwanie modyfikacja indeksów, ustawienia konfiguracyjne serwera bazodanowego
- zarządzanie użytkownikami – dodawania, blokowanie, usuwanie i modyfikowanie użytkowników i określonych ich uprawnień
- projektowanie, implementacja, realizowanie i monitorowanie procesów tworzenia kopii bezpieczeństwa bazy danych wraz z okresowymi testami przywracania bazy danych
- migrowanie baz danych
- eksportowanie danych
Przy obecnym rozwoju także i stanowisk informatycznych należy też nadmienić, że często inne zawody informatyczne pełnią rolę Administratora Baz Danych. Do takich zawodów można zaliczyć między innymi Programistów, Fullstack Developerów czy specjalistów od zabezpieczeń systemów teleinformatycznych.
Czasami bywa także, że stanowisko Administratora baz danych (w szczególności w mniejszych firmach) jest nadinterpretowane i często pracownicy Ci muszą zajmować się rzeczami, które zapewne nie obejmuje ich zakres obowiązku jak np.: przygotowanie opracowań i raportów z danych zawartych w bazie danych, co należy przede wszystkim do osoby pełniącej funkcję Analityka Danych czy specjalisty od BI.
Zwykle jest to podyktowane tym, że w mniejszej firmie Administrator Baz Danych ma największą wiedzę na temat struktur bazodanowych działających w firmie.
Technologie wykorzystywane przez Administratora Baz Danych
Jak każdy specjalista IT, Administrator baz danych posiada szereg technologii i narzędzi, z których może korzystać przy zarządzaniu bazami danych. najistotniejszą z nich są przede wszystkim silnik bazodanowy w którym się specjalizuje.
Obecnie najpopularniejszymi silnikami bazodanowymi są:
- Oracle
- MySQL
- Microsof SQL Server
- MongoDB
- PostgreSQL
- DB2
Każdy z tych silników posiada swoje wady i zalety, niemniej jednak to od tej specjalizacji zależy w głównej mierze poziom zarobków administratora. Warto tu wspomnieć, że administratorzy komercyjnych rozwiązań silników bazodanowych zwykle zarabiają więcej od tych dostępnych za darmo.
W orężu administratora danych bardzo istotne są także narzędzia do realizowania poszczególnych działań:
- monitorowanie bazy danych
- optymalizacja bazy danych
- backupowanie baz danych
- migrowanie baz danych
Oczywiście dobór narzędzi zależy przede wszystkim od silnika na jakim przyjdzie pracować administratorowi danych. Warto tu wspomnieć, że wiele narzędzi do zarządzania komercyjnymi bazami danych jest płatna, co utrudnia zdobycie wiedzy w zakresie ich wykorzystywania.
Ze względu na to, że administratorzy baz danych mogą działać w różnych środowiskach informatycznych oraz w różnej infrastrukturze technicznej, dobrze by posiadali wiedzę z zakresu:
- obsługi i zarządzania systemami operacyjnymi Microsoft Windows Server
- obsługi i zarządzania systemami operacyjnymi typu Linux
- programowaniem skryptów wykonywanych na ww. serwerach np. (Crony, Task Menager itp.)
Specjalizacje i oferty pracy dla Administratorów baz danych
Informatyzacja zarówno sektora komercyjnego jak i publicznego z roku na rok nabiera tempa. Nie przeszkadzają jej zawirowania polityczne, epidemiologiczne czy nawet gospodarcze. Coraz więcej firm opiera swoje usługi na danych i ich analizie. W dzisiejszych czasach posiadanie informacji i wiedzy jest tak samo istotne jak posiadanie kapitału. W takich warunkach, niemal każda firma posiada lub pracuje na jakiejś bazie danych, czy oprogramowaniu ją wykorzystującym.
Stanowiska informatyczne są jednym z najczęściej wymienianych stanowisk jako zawody deficytowe. Popyt na informatyków w tym administratorów danych zwiększa się szybciej niż ich podaż. Z tego powodu zakłada się systematyczny wzrost ich wynagrodzeń, którego tempo będzie szybsze niż wzrost wynagrodzeń w innych zawodach.
Wobec powyższych faktów należy uznać, że praca jako Administrator bazy danych to bardzo dobry i perspektywistyczny wybór. Już teraz atrakcyjne oferty dla administratorów baz danych zalewają portale ogłoszeniowe o pracy.
Należy jednak pamiętać, że wśród Administratorów danych następuję określony podział na specjalizację.Te same stanowiska posiadają także różne nazwy. Poszukujące więc pracy na stanowisku Administratora danych warto uwzględnić następujące sformułowania
- Administrator aplikacyjnych baz danych
- Administrator hurtowni danych (Data Warehouse/BI Administrator)
- Deweloper hurtowni danych (Data Warehouse/BI Developer)
- Specjalista ds. baz danych (Database Specialist)
- Specjalista ds. optymalizacji baz danych
- Projektant baz danych (Database Developer)
- Technik bazodanowy (Database Technician)
- Starszy Administrator Baz Danych
- Specjalista Big Data
- Inżynier Big Data
- itp.
W dostępnych ofertach pracy da się również zauważyć, że są one ukierunkowane pod konkretne rozwiązania serwerów bazodanowych co wprost wskazuje na konieczność specjalizacji w danym języku SQL i systemie bazodanowym.