Obrotowy fotelik samochodowy 360 – wady i zalety

Foteliki obrotowe 360 stanowią połączenie tradycyjnego fotelika samochodowego dla dziecka z obrotową bazą, która umożliwia zmianę ustawienia fotelika o 360 stopni. Takie funkcjonalne platformy pod fotelik dziecięcy dostępne są najczęściej z modelami z przedziału wagowego 0-13, 0-18 lub 9-18. Jakie zalety oraz wady posiadają bazy obrotowe?

Fotelik obrotowy 360 – zalety

Główną zaletą fotelika obrotowego 360 jest opcja obracania go bez konieczności demontażu i ponownego mocowania produktu w samochodzie. Podstawa z funkcją obrotu wpływa również na komfort użytkowania fotelika przez rodziców. Zdecydowanie ułatwia to bowiem zapinanie w nim dziecka przed jazdą oraz wypinanie go po podróży. Foteliki obrotowe są przy tym wszystkim bardzo proste w obsłudze. Dotyczy to nie tylko możliwości obracania go, lecz także opcji regulowania poszczególnych komponentów, mianowicie pasów, zagłówka czy oparcia. Ze względu na łatwe dopasowanie ich do potrzeb dziecka i rodziców, są to modele niezwykle praktyczne oraz funkcjonalne.

Ponadto, foteliki na obrotowej bazie mocuje się przeważnie na ISOFIX, co jeszcze bardziej uprzyjemnia korzystanie z nich. System ten ma za zadanie nie tylko stabilizować produkt w czasie jazdy i na wypadek ewentualnej kolizji lub gwałtownego hamowania, lecz także ułatwiać jego montaż. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nosidełka, czyli fotelika 0-13, który niejednokrotnie użytkuje się również poza samochodem. Wówczas wystarczy go lekko docisnąć po ustawieniu na bazie. O prawidłowym montażu poinformuje sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa. 

Foteliki obrotowe 360 – wady

Mimo wielu pozytywnych aspektów, foteliki obrotowe posiadają również kilka wad. Jedną z nich jest fakt, że foteliki obrotowe 360 są znacznie droższe od klasycznych modeli. Ponadto dostępne są one raczej w przypadku modeli dla najmłodszych pasażerów, gdyż zazwyczaj dziecko przewozi się tyłem do kierunku jazdy tylko do momentu osiągnięcia przez nie wagi 18 kg lub ukończenia 4. roku życia. Z tego faktu wynika kolejna wada. Do momentu uzyskania przez dziecko 13 kg, musi być ono transportowane tyłem do kierunku jazdy, a zaleca się tę pozycję do 4. roku życia. W związku z tym większość fotelików 0-13, 0-18 i 9-18 montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Oznacza to, że pasażer zazwyczaj nie jest w nich przewożony przodem, zatem funkcja obrotu o 360 stopni okazuje się nie tak przydatna i być może lepiej zainwestować w fotelik tradycyjny lub fotelik obrotowy 180. Wówczas wciąż będzie możliwe obracanie urządzenia w kierunku drzwi. O wszystkich zaletach i wadach fotelików obrotowych można przeczytać na stronie bloga boboking

Obrotowe foteliki 360 – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dobry fotelik obrotowy 360 powinien być wyposażony w szereg zapewniających bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania funkcji. Wobec tego należy zwrócić uwagę, czy posiada on zintegrowaną ochronę boczną, która ochroni dziecko w razie ewentualnej kolizji. W przypadku fotelików dla dzieci do 4. roku życia niezbędna jest pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa, utrzymująca wciąż delikatne ciało małego pasażera w bezpieczny sposób.

Fotelik obrotowy 360 powinien być poddany niezależnym testom zderzeniowym, na przykład ADAC lub Test Plus. Wysokie oceny będą potwierdzeniem zapewnień producenta o niezawodności i wytrzymałości oferowanego produktu. Dobrze też, by fotelik spełniał rygorystyczne wymagania europejskiej normy i-Size. System homologacji i-Size odpowiedzialny jest bowiem za zmaksymalizowanie bezpieczeństwa dziecka w samochodzie, gdyż zwraca się w niej szczególną uwagę na zwiększoną ochronę głowy, kręgów szyjnych oraz boków dziecka. Ponadto sugeruje montaż na ISOFIX, będący zdecydowanie szybszą formą mocowania, zapewniającą jednocześnie dziecku wyższy poziom bezpieczeństwa przez eliminację ryzyka popełnienia błędów montażowych.

Foteliki obrotowe – popularne błędy podczas wyboru i użytkowania

Przed zakupem fotelika obrotowego należy się przede wszystkim upewnić, że będzie on odpowiednio dopasowany do sylwetki dziecka oraz do samochodu, w którym zostanie zamocowany. Nie należy też wybierać modeli od niesprawdzonych producentów czy też „z drugiej ręki”, ponieważ może się okazać, że jest uszkodzony lub był niewłaściwie użytkowany, przez co nie zapewni dziecku wystarczającego poziomu bezpieczeństwa w razie ewentualnej stłuczki.

Podczas użytkowania należy z kolei dbać, by zawsze prawidłowo zapinać pasy, to znaczy nie na odzieży wierzchniej. Muszą być odpowiednio dociśnięte i przylegać do ciała. Trzeba też pamiętać, że pod żadnym pozorem w fotelikach obrotowych nie wolno przewozić dzieci bokiem do kierunku jazdy. Wówczas nie spełnia on swoich funkcji ochronnych. Więcej o bezpieczeństwe dzieci w samochodzie znajdziemy na stronie: https://www.abcgps.pl/blog-dziecko

Mimo kilku wad, fotelik obrotowy 360 zdaje się modelem godnym uwagi i wyboru. Jednak przed zakupem konkretnego produktu warto udać się do sklepu stacjonarnego, by przymierzyć do niego dziecko w celu upewnienia się, że będzie mu w nim wygodnie. Montując zaś fotelik obrotowy 360, dobrze wybrać środkowe siedzisko tylnej kanapy, gdyż jest najbezpieczniejsze do przewożenia dziecka w foteliku.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ