Rozważasz przejście do branży IT? Sprawdź, dlaczego warto zostać testerem oprogramowania.

W 2020 roku branża IT okazała się czarnym koniem na rynku pracy. Nie oznacza to, że udało się jej uniknąć konsekwencji wynikających z pandemii, jednak po początkowych zawirowaniach i niepewności okazało się, że digitalizacja jest na fali. Wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów IT mających fach testowania w ręku. 

A gdyby tak rzucić to wszystko i przejść do branży IT? 

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że branża IT jest perspektywiczna, ale nieraz na drodze do podjęcia decyzji stoją obawy. Czy to dla mnie? Czy naprawdę warto porzucać swoją posadę? Jaka magia przyciąga tak wielu do branży IT? Czy poradzę sobie w świecie pełnym nieznanych mi terminów takich jak Scrum, Agile, Test-Driven Development, Code Review czy E2E? Przeczytaj artykuł, jeśli zastanawiasz się, czy zostać testerem oprogramowania. Podpowiadamy, dlaczego myśląc o przebranżowieniu, warto wziąć pod uwagę testowanie oprogramowania. Oto 5 powodów, dla których warto rozważyć karierę testera.   

Dlaczego zostać testerem oprogramowania? 5 powodów! 

Sporo ofert pracy – według raportów Devire i Test Army największe zapotrzebowanie jest na testerów manualnych (testujących ręcznie) i automatyzujących (piszących testy automatyczne). Branża IT to jedno z tych miejsc, gdzie po początkowych zawirowaniach w 2020 roku umocnił się rynek pracownika. To tu zwykle praca szuka człowieka, rzadziej człowiek pracy. Popyt na testerów oprogramowania jest spory – wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to ciekawa opcja dla chcących przebranżowić się, i dołącza do różnorodnych akademii testowania, programów stażowych czy kursów oferowanych przez software house’y. Niejednokrotnie udział w kursie czy stażu może być początkiem stałej współpracy: firmy IT z jednej strony dzielą się wiedzą, z drugiej – wyławiają młode talenty do swoich projektów.  

Zarobki – świat IT to szansa na wysokie zarobki. Jak się okazuje, w czasie pandemii stawki dla testerów oprogramowania wzrosły. Ile można zarobić? Wiele zależy od doświadczenia – początkujący tester może liczyć na wypłatę 5,5 tys. zł brutto, podczas gdy osoba na stanowisku senior nawet ponad 17 tys. brutto. Wiele firm IT umożliwia swoim pracownikom współpracę w elastycznych modelach: zarówno w ramach umowy o pracę, jak i umowy B2B. W tym drugim przypadku wynagrodzenie netto jest nawet jeszcze wyższe.  

Wiele możliwości rozwoju – Branża IT to nie miejsce, w którym wystarczy jeden raz zdobyć jakąś kompetencję, by wykonywać tę samą pracę przez wiele lat. Technologie i narzędzia szybko się zmieniają, dlatego w tej branży sprawdzą się osoby, które są otwarte na rozwój, samodoskonalenie i nie boją się nowych wyzwań. Konferencje, grupy IT, meetupy, webinary, blogi eksperckie – jest mnóstwo okazji do pogłębiania wiedzy, zdobywania nowych kompetencji – a tym samym rozwoju zawodowego i ciekawego zaprojektowania ścieżki kariery.  

Brak nudy – dla testerów oprogramowania zawsze znajdzie się zajęcie i zawsze będą to zadania pełne wyzwań. Nie ma dwóch identycznych systemów i projektów. Doświadczenie i wiedza, wiadomo, zaprocentują, ale zawsze sporą zaletą będzie kreatywne podejście do problemu. Dodatkowo testerzy oprogramowania, którzy decydują się na współpracę z firmami outsourcingowymi, mogą liczyć na ciekawe nowe projekty, współpracę z klientami z zagranicy (a zatem możliwość szlifowania języka angielskiego czy niemieckiego). 

Ciekawe środowisko pracy – być może wiele osób wyobraża sobie IT geeka jako osobę z nosem wiecznie wściubionym w ekran, grzebiącą w kodzie i zarywającą noce. Wbrew powszechnej opinii branża IT to środowisko bardzo różnorodne. Są tu zarówno osoby po studiach kierunkowych, jak i humaniści, którzy postanowili się przebranżowić i zająć testami oprogramowania. To ciekawe środowisko, w którym ludzie mają mnóstwo pasji pozazawodowych: biegają maratony, zajmują się pszczelarstwem, zdobywają szczyty górskie, fotografują, a nawet hobbystycznie gotują ramen! Pracując jako tester oprogramowania możesz więc liczyć nie tylko na rozwój zawodowy, ale też kontakt z osobami o nietuzinkowych osobowościach i zainteresowaniach.  

Jakie cechy powinien mieć tester oprogramowania?  

Teraz, gdy zapoznałeś się z głównymi powodami, dla których warto się przebranżowić, możesz zastanawiać się: czy to na pewno dla mnie? Czy rzeczywiście jest to tak łatwe i każdy może zostać testerem oprogramowania? Na pewno ważna jest umiejętność analitycznego myślenia i zwracania uwagi na detale oraz dokładność. Także komunikatywność nie jest jedynie sloganem – na stanowisku testera oprogramowania będziesz mieć kontakt z wieloma osobami: innymi testerami, programistami, a niejednokrotnie klientami. Umiejętność komunikowania się, przyjmowania feedbacku jest bardzo ważna, szczególnie że coraz więcej zespołów pracuje według metodyk, w których dobra komunikacja jest jednym z kluczowych elementów powodzenia projektu. Jeżeli posiadasz te cechy, a dodatkowo chcesz się rozwijać i szukasz ciekawych wyzwań – kariera testera jest dla ciebie. 

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ