Nowe wyzwania w walce z cyberprzestępczością

Obecne nam czasy nasycone są mnóstwem urządzeń, które swoim działaniem znacznie ułatwiają życie ludzi. Urządzenia mobilne, komputery czy inne sprzęty, to tylko niektóre wykorzystywane w codziennym działaniu wielu ludzi. Istotną cechą tych udogodnień jest to, że w większości opierają swe działanie na sieciach. Wspomniane sieci komputerowe, stwarzają zarówno duże możliwości, jak i zagrożenia.

Dlaczego mnie też to dotyczy?

Odwołując się do ogólnej definicji sieci, możemy powiedzieć, że sieć jest to obszar wymiany danych, w którym urządzenia są ze sobą połączone w taki sposób, aby ta wymiana była możliwa. Jednak pomimo dużych możliwości idących wraz z używaniem sieci, problemem są równie duże zagrożenia, których czasami użytkownicy nie są nawet świadomi.

Istnieje wiele różnych typów zagrożeń oraz sposobów na atakowanie sieci, których liczba z upływem czasu rośnie. Wszystkie zagrożenia można wykryć dzięki zauważeniu występującej anomalii w sieci, a jej źródłem mogą być przykładowo intruzi włamujących się do sieci. Każda anomalia zagraża bezpieczeństwu, ale może również zagrażać reputacji firmy, prowadzeniu biznesu czy też bezpieczeństwu danych personalnych, których ochrona ma kluczowe znaczenie.

Zwiększoną popularnością cechują się ataki na serwery, witryny internetowe czy też urządzenia mobilne. Obecnie jest bardzo dużo metod ataków, ich ilość ciągle rośnie, a stają się one coraz bardziej przebiegłe i niebezpieczne. Zatem w związku z tymi zagrożeniami, sieci wymagają ciągłego sprawdzania i monitorowania pod kątem ataków i anomalii.

Istotne jest również to by sposoby ich zwalczania były regularnie aktualizowane lub też tworzone na nowo. Fakt ten stał się bardzo ważny, niezależnie od tego jakiego rodzaju sieci oraz użytkownika dotyczy. Istnienie anomalii w systemie może stwarzać naprawdę duże zagrożenie, a jej niewykrycie może być dla systemu dramatyczne i katastrofalne.

Anomalne zachowania, kiedy reagować?

Anomalne zachowania systemu często powodują naruszenia systemu bezpieczeństwa, jednak nie zawsze zostają ujawnione. Sytuacje, w których sieć jest atakowana, a zagrożenie nie jest wykrywane, są oczywiście niedopuszczalne. Wykrycie i odpowiednie stłumienie ataku w odpowiednim czasie jest kluczowe. Wykrywanie anomalii stało się bardzo istotnym obszarem badań.

Spowodowane jest to faktem, że dotychczasowe rozwiązania do ochrony przed atakami i zagrożeniami nie zapewniają protekcji przed nieznanymi zdarzeniami w sieci. Obecnie istnieje wiele problemów związanych z wykrywaniem zagrożeń, ponieważ istotne, ale też bardzo trudne jest ustalenie granicy pomiędzy zachowaniami normalnymi, a anomalnymi.

Jak się bronić?

Sposobem obrony przed atakami, które są przyczyną pojawienia się anomalii, jest stosowanie filtrów sieciowych. Filtry sieciowe są realizowane przez zapory sieciowe (firewalls). Filtry działają w różnych warstwach modelu ISO/OSI. Omawiane metody wykrywania anomalii w sieciach komputerowych można bardzo ogólnie podzielić ze względu na ich funkcjonalność.

Kategoryzacja technik pod kątem funkcjonalności dzieli się na rozwiązania oparte na sygnaturach lub behawioralne. Techniki oparte na sygnaturach działają na zasadzie stosowania zestawu wzorów lub reguł świadczących o danym zachowaniu anomalnym. Jeżeli jakieś zachowanie pasuje do zestawu wzorów, wykrywana jest anomalia.

Typowymi przykładami technik opartych na sygnaturach są różnego rodzaju antywirusy. Techniki oparte na rozwiązaniach behawioralnych prezentują możliwość uczenia się normalnych, jak i anomalnych zachowań w sieci, co w odróżnieniu od technik opartych na sygnaturach daje nam możliwość rozpoznania wcześniej nieznanych zachowań. Wadą tego rozwiązania jest zwiększony czas obliczeniowy wynikający z ilości operacji jakie są przeprowadzane, oraz ryzyko pomyłki wynikające z błędnego rozpoznawania nowych zachowań w sieci.

Zapory ogniowe zapewniają zabezpieczenie komputerów i serwerów przed atakami, które w dzisiejszych czasach dzieją się wręcz co kilka minut. Firewall pozwala na określenie, które z elementów sieci mogą być godne zaufania, a także odpowiednio filtrować i ograniczać dostęp do sieci lokalnej.

Programy anty-malware są to rozwiązania oparte na sygnaturach, które wykrywają zagrożenia oraz szukają złośliwych zachowań i anomalii. Te programy są świetnym sposobem na identyfikowanie złośliwych zachowań, ale tylko wtedy gdy znamy ich źródło. Dopiero nowoczesne wersje programów anty-malware radzą sobie z nieznanymi anomaliami.

Istotną częścią cyberbezpieczeństwa są również antywirusy, zapewniają one ochronę przed atakami wirusowymi. Zdecydowana większość z nich to programy antymalware, ponieważ zapewniają ochronę przed wieloma rodzajami szkodliwych oprogramowań.  Dlatego też warto zainstalować oprogramowanie chroniące przed złośliwym oprogramowaniem. Antywirusy pobierają i na bieżąco aktualizują swoją bazę danych, tak aby móc rozpoznawać coraz to nowsze zagrożenia. Zapory ogniowe (firewalls), antywirusy i programy anty-malware są jedynie tylko małą częścią podejścia wykorzystywanego w cyberbezpieczeństwie.

Podsumowanie

Nie do ominięcia są sytuacje, w których w sieci przesyłane są dane, a nowe urządzenia są regularnie do niej dołączane. Fakt ten skutkuje zapotrzebowaniem na oprogramowania, które będą wykrywały włamania, których wyznacznikiem są anomalie jakie możemy zaobserwować w systemie. Widać zatem jak kluczowe może okazać się wybranie odpowiedniego oprogramowania zapewniającego cyberbezpieczeństwo. Warto jest zdecydować się na dobre i profesjonalne oprogramowanie antywirusowe, które pomoże nam w kontroli i zapewnieniu bezpieczeństwa podczas aktywności w sieci.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ