Laptop dell latitude – jak wybrać najlepszy laptop?

W ostatnich miesiącach dało się odczuć, że na rynku brakuje sprzętu komputerowego. Problemem były głównie laptopy, które za sprawą wymuszonej pandemią edukacją i pracą zdalną znikały z półek sklepowych. Pomimo, że sytuacja nieco wróciła do normy, widmo braku sprzętu komputerowego powraca z powodu kolejnego zagrożenia z Chin – święta nowego roku, który będzie obchodzony 12 lutego. Dowiedz się jak wybrać najlepszy laptop i kupić go przed innymi.

Chcesz kupując laptopa decydować o jego parametrach? Śpiesz się!

W pierwszej połowie roku może ponownie wystąpić problem z dostępnością laptopów. Jest to spowodowane w głównej mierze 2 czynnikami.

Zaczął się nowy rok i wiele firm rozpoczyna go z nowym budżetem. Duża część z niego zostanie przeznaczona na zakup laptopów i innych komputerów przenośnych. Spowoduje to, że zacznie ich brakować zarówno dla firm jak i osób fizycznych już w I kwartale tego roku.

Drugie zagrożenie pochodzi bezpośrednio z Chin. Tajemnicą nie jest, że większość sprzętu komputerowego jak i podzespołów do nich, produkowana jest i dostarczana właśnie z tamtego rejonu. Chińczycy zwykle bardzo hucznie świętują nowy rok. Pomimo tego, że uroczystości będą znacznie skromniejsze w tym roku, cały przemysł będzie wyłączony co najmniej na 1 lub 2 tygodnie. Sprawi to, że pod koniec I kwartału nie dotrze do wielu krajów sprzęt elektroniczny produkowany w Państwie Środka.

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś laptopa a jest on Ci niezbędny do pracy lub edukacji dla Twojego dziecka, pośpiesz się. Niedługo możesz nie mieć w czym wybierać.

Jaki laptop wybrać co celów firmowych?

W przypadku większości firm, laptop do pracy biurowej nie musi mieć wygórowanych parametrów. Aby praca była płynna a laptop funkcjonalny polecam jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Rodzaj dysku twardego

Rodzaj dysku twardego jest bardzo istotnym parametrem w kontekście wydajności komputera. System operacyjny takiego komputera powinien być zainstalowany na bardzo szybkim dysku. Dzięki temu praca będzie płynna i przyjemna, pomimo niższych parametrów karty graficznej czy ilości pamięci RAM.

Z tego powodu niezależnie od celu zawsze kupuj komputer z dyskiem SSD a idealnie by było, gdy był to M.2 NVMe.

Dysk systemowy powinien mieć także co najmniej 256 GB pojemności.

System operacyjny

Choć na rynku można trafić na perełki w niskiej cenie z Windowsem 8 a nawet niekiedy z Windowsem 7, kupuj wyłącznie laptopy z Windowsem 10. System ten jest znacznie lepiej zoptymalizowany i komputery po prostu są bezpieczniejsze i działają szybciej.

Jeżeli komputer ma działać w domenie firmowej – minimalna wersja dla systemu windows zainstalowanego w laptopie to Windows 10 Professional.

Staraj się unikać kupowania komputerów bez oprogramowania systemowego. Gdy jest ono dostępne z laptopem – z pewnością jest w nim opcja przywrócenia do ustawień fabrycznych, co jest szczególnie istotne w przypadku np. jego zaszyfrowania przez ransomware.

Wielkość ekranu

Do wielogodzinnej pracy zalecamy zakup laptopów z większym ekranem. Dobrze by było gdyby miał on przekątną 17”. Zdaję sobie sprawę, że laptop taki jest dość duży i nieporęczny, ale za to komfort pracy jest nieporównywalny.

Jeżeli jednak zależy Ci na w miarę optymalnych wymiarach, to 15” do wielogodzinnej pracy jest absolutnym minimum.

Ilość pamięci operacyjnej RAM

Do płynnej pracy laptopy potrzebują także odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej RAM. W porównaniu do komputerów gamingowych, nie jest tu wymagana jakaś niewyobrażalna ilość. Do działania programów biurowych wystarczy 8 GB RAM, ale jest to w moim przekonaniu minimum, aby komputer posłużył kilka lat.

Wybierając laptopa, zwróć także uwagę, by pamięć ram była zainstalowana w jednej kości. Będziesz miał możliwość dołożenia drugiej takiej samej, gdyby po jakimś czasie okazało się, że dostępna pamięć nie wystarcza.

Liczba wyjść portu USB

Być może nie jest to oczywiste, ale dobrze jest mieć dość dużą liczbę portów USB. W przypadku pracy biurowej bardzo się one przydają. Pamiętaj, że zazwyczaj jeden z nich będzie zawsze zajęty przez myszkę.

Pozostałe mogą być wykorzystywane do podłączenia pamięci lub dysku zewnętrznego, telefonu (szczególnie przydatne, gdy udostępniasz z niego internet i kończy Ci się bateria), podpisu kwalifikowanego, zewnętrznego dysku CD (sporadycznie ale jednak), drukarki, aparatu i wielu innych urządzeń peryferyjnych. 

Wiele laptopów posiada tylko 2 porty USB. To trochę za mało. Optymalną ilością są 3 porty a idealną 4, ale taka ilość dostępna tylko w dużych laptopach – najczęściej bez wbudowanego CD.

Zwróć uwagę także na wersję portów USB. Szybki transfer danych zapewniony jest w USB w wersji 3.0.

Polecany laptop do firmy

Osobiście korzystałem z laptopów kilku firm. Były to zarówno komputery HP, Acer jak i laptop dell. Ten ostatni przyznam, że posłużył mi najdłużej bez większych komplikacji. Nie twierdzę, że to jedyny wybór, ale jest naprawdę warty rozważenia.

Komputery tej firmy mają dobrą opinię na rynku. Istnieje przekonanie, że bardzo rzadko się psują. Dzięki zastosowaniu w nich procesora firmy Intel, nie nagrzewają się zbytnio – a co za tym idzie – nie są najsilniejszymi na rynku. W szczególności polecam serię dell latitude, które można kupić w parametrach zalecanych przeze mnie w cenach od ok. 3 500 zł brutto, a zmniejszając wymagania możesz je niektóre dostać nawet w cenie 2 500 zł brutto.

Jaki laptop wybrać dla dziecka?

Edukacja zdalna, to coś z czym przyszło zmierzyć się wielu osobom – zarówno nauczycielom, dzieciom ale także i rodzicom. Wymusiło to często dodatkowe wydatki – zarówno jednorazowe – zakup komputera lub laptopa jak i regularne – zakup usługi dostępu do sieci internet.

Kupując laptopa dla dziecka, warto pomyśleć o tym by był dość uniwersalny i nie tylko przeznaczony do edukacji szkolnej. Pamiętaj, że może on służyć także i Tobie, więc pomyśl także o aspektach rozrywkowych oraz osobistych.

Dysk HDD

Podobnie jak w przypadku laptopów firmowych podstawowym dyskiem powinien być szybki dysk SSD – najlepiej M.2 NVMe.

W przypadku komputerów osobistych – zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie laptop powinien posiadać drugi, duży dysk – co najmniej 1 TB pojemności. Nie musi być on szybkim dyskiem. Na tym dysku będziesz przechowywał swoje dane, programy, gry, dokumenty, zdjęcia i filmy. 

Karta graficzna

W przypadku laptopów osobistych i tych dla dzieci, polecam zwrócić uwagę na kartę graficzną komputera. Wiadomo nie polecam tu komputerów gamingowych, ale karta graficzna z 3 GB pamięci byłaby idealna. 

Pozwoli to na płynne działanie wszelkich edukacyjnych materiałów multimedialnych ale także i przyjemną grę w większości gier na ustawieniach o niższej szczegółowości. Więcej pamięci pozwoli także na nieuciążliwą pracę np. w programach graficznych, czy bezproblemowe wyświetlanie filmów i innych multimediów.

System operacyjny i zabezpieczenia

Jak już wspomniałem nie kupujemy laptopów z system Windows 8 czy 7. Tylko Windows 10. Dla wersji domowych wystarczy komputer z oprogramowaniem Windows 10 Home.

Należy jednak uzbroić komputer w lepszy program antywirusowy niż standardowy Windows Defender. Rozejrzyj się za takim oprogramowaniem – jest kilka darmowych opcji ale warto też zwrócić na płatne wersji. Unikaj przy tym produkcji natarczywych – jak np. McAfee – jakoś mnie denerwuje 🙂

Możesz też pomyśleć od razu o dodatkowym oprogramowaniu zabezpieczającym przed trajanami, backdorami oraz innymi robakami – takie oprogramowanie jest zwykle oddzielne niż w darmowych wersjach oprogramowania antywirusowego. W płatnych antywirusach – powinno być w komplecie.

Jeżeli z komputera będzie korzystało dziecko Windows 10 oferuje rodzicom dodatkowe “usługi ich kontrolowania”. Poczytaj o Microsoft Family Safety – będziesz mógł kontrolować czas spędzony przy komputerza i poszczególne aplikacje na nim zainstalowane. Uwaga – opcja ta dostępna tylko dla laptopów z Windowsem 10.

Pakiet biurowy

Do użytku domowego możesz pomyśleć o darmowych alternatywach. Obecnie na rynku są głównie dwa rozwiązania, które nie odbiegają ilością funkcji i jakości od pakietu Microsoft Office. Mowa tu o WPS Office (Chińska produkcja i choć czasami trafiają się chińskie szlaczki w tłumaczeniach to dość ciekawa propozycja) oraz Office Libre.

Gdzie są jeszcze dostępne laptopy DELL?

Na rynku już da się odczuć, że laptopów brakuje. Ich ceny – nawet za starsze modele – wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o jakieś 20%. To bardzo dużo. W wielu sklepach internetowym można je zamówić – ale bardzo często czas oczekiwania jest niebezpiecznie długi. 

Dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie laptopa w serwisie, który udostępnia oferty wielu dostawców z całego kraju, dając przy tym możliwość przefiltrowania wyników po sprzęcie dostępnym od ręki. 

Takim serwisem jest np. Ceneo czy Allegro, gdzie jeszcze do dzisiaj widziałem kilka godnych polecenia ofert laptopów – w szczególności polecanych wcześniej laptopów serii DELL Latitude. W opcjach wyszukiwania możesz nawet wybrać, że interesują Cię wyłącznie oferty z dostawą za 1 lub 2 dni, co powinno zagwarantować Ci, że otrzymasz zamówiony towar.

Musisz się jednak spieszyć. Dostępność laptopów o dobrych parametrach szybko się kurczy i następna okazja na ich zakup pojawi się prawdopodobnie dopiero pod koniec II kwartału 2021 roku.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ