Jakie oprogramowanie antywirusowe sprawdzi się na domowym komputerze?

Czy używając komputer w domu, do wykonywania jakiejś dodatkowej pracy czy realizowania swojego hobby lub po prostu w celach rozrywkowych warto inwestować w oprogramowanie antywirusowe? Otóż tak, gdyż każda nasza aktywność w sieci generuje potencjalne zagrożenia, a braku antywirusa nie można w żaden sposób wytłumaczyć. Pytanie jednak, jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?

A może bez antywirusa? 

Olbrzymi procent wszystkich ataków cyberprzestępców, czy to z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania czy z użyciem jedynie ludzkiego cwaniactwa, odbywa się w sposób uniemożliwiający interwencję oprogramowania antywirusowego.

Dzieje się tak głównie przez bagatelizowanie zagrożenia przez samego poszkodowanego. Nazbyt często dopuszczamy do sytuacji, w której nasz komputer nie jest należycie chroniony – w szczególności ochrony antywirusowej.

Dlaczego jest to tak istotne?

Każde korzystanie z komputera podłączonego do sieci internet, lub do którego istnieje możliwość podłączenia dowolnego nośnika danych stanowi ryzyko i zagrożenie bezpieczeństwa. Poprzez sieć, pobierając dokumenty, programy, czy kopiując plik z zewnętrznego dysku, płyty CD lub popularnego sticka możemy pobrać je z wirusem, trojanem, ransomwarem lub innymi robakami, które mogą nam zaszkodzić.

Nawet gdy korzystamy z komputera wyłącznie w celach rozrywkowych, narażamy się na atak cyberprzestępców i działanie szkodliwego oprogramowania. Używając komputera w domu należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, jak podczas pracy na komputerze w firmie.

Zwróćcie także uwagę, że na Waszych komputerach domowych znajdują się dane, dużo bardziej wartościowe dla Was niż dane w firmie. Są to wasze zdjęcia, filmy, rozliczenia finansowe, faktury i historie transakcji.

Niejednokrotnie są to także dane wrażliwe np. w postaci danych medycznych. Odpowiednia ich ochrona powinna być dla Was priorytetem. Jest to szczególnie istotne dzisiaj, w czasach gdy zmiana trybu pracy spowodowana epidemią COVID-19 sprawia, że na komputerach domowych podejmujemy pracę zdalną lub łączymy się z siecią firmową.

Pierwszą, automatyczną i najprostszą ochroną jaką możecie sobie zapewnić to używanie aktualnego oprogramowania antywirusowego.

Darmowy czy płatny antywirus?

Na rynku można znaleźć wiele różnych programów antywirusowych, które są udostępniane nieodpłatnie. Być może się zdziwicie, ale to dość przyzwoita ochrona. Czy warto więc wydawać pieniądze na płatne oprogramowanie antywirusowe?

Zwróćcie uwagę, że darmowe oprogramowanie bardzo często ma swoich odpowiedników płatnych u tego samego producenta. Oznacza to zwykle tyle, że ich funkcjonalność jest ograniczona względem płatnych wersji. Może to być np.:

  • brak ochrony przed określonymi typami złośliwego oprogramowania (np. ransomware)
  • brak zaawansowanych opcji ochrony w czasie rzeczywistym.
  • brak ochrony danych wprowadzanych w przeglądarkach internetowych
  • brak wsparcia technicznego
  • brak odpowiedzialności

Ponadto darmowe warianty najpopularniejszych i zwykle najlepszych programów antywirusowych są przeznaczone w znacznej większości wyłącznie do użytku prywatnego. W przypadku wykorzystania komputera z oprogramowaniem darmowym co celów komercyjnych istnieje ryzyko, graniczące z pewnością, że naruszacie prawo.

Przewagą płatnych aplikacji antywirusowych w stosunku do ich darmowych, nieco okrojonych wersji, niewątpliwie jest to że zwykle realizują zabezpieczenia kompleksowo. Dodatkowo zapewniają wsparcie techniczne i ich producenci biorą większą odpowiedzialność za nieskuteczną ochroną.

Cena markowych programów antywirusowych to jedynie ułamek kosztów, na które możesz się narazić. W przypadku zaszyfrowania Twojego komputera lub gdy Twoje wrażliwe dane, zdjęcia lub filmy zostaną wykradzione i ktoś zagrozi Ci ich publikację w sieci, możesz narazić się na znacznie większe koszty.

Pamiętaj, że na bezpieczeństwie w sieci nie warto oszczędzać. Chroń swój komputer programem antywirusowym.

Jaki program wybrać?

Wybór konkretnego programu na komputer osobisty nie ma w zasadzie większego znaczenia. Większe różnice pojawiają się w zastosowaniach komercyjnych, gdzie istotny jest sposób globalnego zarządzania całą infrastrukturą i siecią komputerową.

Ważne jest by korzystać jednak ze znanych i polecanych w sieci marek takich jak Avast, AVG, ESET, G Data, Norton, Kaspersky czy McAfee. Warto dodać, że korzystne cenowo jest kupowanie podobnych programów na licencji elektronicznej w sklepach internetowych, jak choćby popularny Soft360.

Niezależnie od sklepu w którym kupisz program antywirusowy, zadbaj o to, by miał funkcje, które zapewnią Ci pełne bezpieczeństwo:

  • skaner skrzynki pocztowej e-mail,
  • firewall,
  • skanowaniu dysków twardych
  • oraz absolutnej podstawie – ochronie w czasie rzeczywistym.

Większość programów mają zwykle więcej funkcjonalności, ale wskazane powyżej to absolutne minimum w celu zabezpieczenia Twojej działalności w internecie. 

Wybierając program jednej z wymienionych wcześniej firm możesz spać spokojnie, o ile jesteś świadomym użytkownikiem. Stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy w sieci, robienia zakupów, czy korzystania z kart kredytowych.

Resztę zrobi za Ciebie program, który jeśli będzie skonfigurowany by automatycznie aktualizować bazę wirusów, będzie posiadał wszelkie informacje potrzebne do zidentyfikowania potencjalnie szkodliwego oprogramowania i uchronienia naszych danych oraz sprzętu.

Ponadto, będziemy mogli swobodnie korzystać z zasobów Internetu, co bez odpowiedniej ochrony byłoby niezwykle ryzykowne.

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ