Urządzenia pralnicze – Wyposażenie pralni wodnej i chemicznej

Przedsiębiorca zakładający swoją pierwszą pralnię wodną lub chemiczną musi podjąć decyzję co do zakupu urządzeń pralniczych. Niektóre z nich są niezbędne do funkcjonowania tego biznesu, inne – są opcjonalne, ale bardzo pomagają w jego prowadzeniu. Jakie maszyny pralnicze powinny znaleźć się na wyposażeniu pralni?

  1. Urządzenia pralnicze dla klientów z różnych branż
  2. Jakie maszyny pralnicze są niezbędne w pralni przemysłowej?
  3. Agregat pralniczy – serce pralni chemicznej
  4. Dodatkowe wyposażenie pralni

Urządzenia pralnicze dla klientów z różnych branż

Z usług zakładów pralniczych korzystać muszą klienci z różnych branż o zróżnicowanych potrzebach. Należą do nich m.in.:

– hotele – czysta, wyprasowana i pachnąca pościel to kluczowa kwestia w ich działalności. Pralnie hotelowe powinny cechować się przede wszystkim szybkością i efektywnością w praniu dużej ilości materiałów;

– szpitale – które poszukują certyfikowanego usługodawcy, którego działalność jest transparentna i poddawana regularnej kontroli;

– restauracje, kateringi i obiekty gastronomiczne – które cenią przede wszystkim idealną czystość prania dla swoich klientów.

Niektóre zakłady pralnicze specjalizują się w obsłudze konkretnych rodzajów klientów, inne – stawiają na uniwersalizm, adresując swoją ofertę do wszystkich. Odpowiedni dobór maszyn pralniczych, o wysokim współczynniku energooszczędności i wydajności stanowi kluczową decyzję biznesową, którą należy podjąć z myślą o przyszłych klientach przy otwieraniu pralni.

 

Jakie maszyny pralnicze są niezbędne w pralni przemysłowej?

Najważniejszym elementem wyposażenia pralni wodnej jest pralnica, a w chemicznej – agregat chemiczny. Pralnica przemysłowa to urządzenie znacznie bardziej zaawansowane niż domowa pralka, mogące pomieścić nawet do kilkuset kilogramów prania naraz. Na rynku dostępne są pralnice połączone z wirówkami, dzięki czemu po praniu odsączany jest nadmiar wilgoci. Istnieją modele wolno stojące, ale często wymagają one przytwierdzenia do podłoża.

Natomiast agregat chemiczny to specjalne, hermetycznie zamykane urządzenie, w którym dochodzi do reakcji chemicznej poprzez wielokrotne spryskiwanie pranej odzieży czy pościeli środkami chemicznymi. Pranie następuje bez kontaktu z wodą, więc nie trzeba go następnie suszyć.

Wybierając odpowiedni model urządzenia pralniczego, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jego ładowność oraz ekonomiczność. Ten drugi aspekt jest kluczowy, by ograniczyć koszty funkcjonowania pralni. Istotne jest też, by producent lub dystrybutor urządzenia oferował usługę serwisową, aby mieć gwarancję szybkiej i sprawnej naprawy w razie jakichkolwiek problemów.

gp-pralnia.pl

Agregat pralniczy – serce pralni chemicznej

Agregat chemiczny występuje w kilku rodzajach:

czterochloroetylenowy, do czyszczenia za pomocą rozpuszczalników per chloroetylenowych,

zaprojektowane do pracy z alternatywnym rozpuszczalnikiem

z systemem 4K4 – obecnie jedne z najbardziej ekologicznych urządzeń na rynku, wykorzystujące technologię 4K4, która uniemożliwia dostania się chemikaliów do środowiska naturalnego po praniu.

Dodatkowe wyposażenie pralni

Pralnica czy agregat pralniczy to podstawowe urządzenia, które muszą znaleźć się w każdej pralni przemysłowej (pralnica – w wodnej, a agregat – chemicznej). Trudno sobie jednak wyobrazić funkcjonowanie zakładu pralniczego bez innych urządzeń, takich jak:

suszarki przemysłowe. W warunkach pralni przemysłowej nie ma miejsca ani czasu na suszenie prania metodami klasycznymi, dlatego musi być ona zaopatrzona w odpowiednie suszarki. Przy wyborze tego sprzętu zwróćmy uwagę na jego funkcjonalność i panel dotykowy, z poziomu którego mamy dostęp do wielu różnych opcji suszenia.

– magle elektryczne oraz prasownice. Na wyposażeniu pralni usługowej muszą znaleźć się odrębne urządzenia do prasowania zarówno “wielkoformatowego”, takiego jak pościel, koce czy obrusy, jak i zwykłej odzieży czy ręczników. Magiel przemysłowy przyda się oczywiście we współpracy z hotelami czy restauracjami. Prasownice natomiast to urządzenia bardzo uniwersalne, często posiadające funkcje takie jak wytwornice pary, manometr czy podgrzewany blat. 

– składarki i zgrzewarki do pakowania ubrań. Na samym końcu procesu prania znajduje się jego składanie i pakowanie w folię ochronną przed oddaniem w ręce klienta. Automatyzację tego procesu zapewniają urządzenia w rodzaju składarek i zgrzewarek do ubrań. Warto w taki sprzęt zainwestować, ponieważ w warunkach pralni przemysłowej zwykle nie ma czasu ani miejsca na ten ostatni, niezwykle ważny element procesu prania. 

Niektóre pralnie (zazwyczaj większe zakłady) zaopatrzone są też w inne maszyny pralnicze, takie jak:

– “finishery”. Ta dziwna nazwa dotyczy dość prostego urządzenia, które składa się z manekina oraz urządzenia parowego. Służy on do prasowania i dopasowania garniturów czy sukien do kształtu manekina. 

– wózki do prania – zapewniające logistykę w działaniu pralni, niezbędne też, by przechowywać pranie w sposób kompaktowy (a wolna przestrzeń to w pralni surowiec deficytowy). 

transportery wieszakowe – które jeszcze bardziej zautomatyzują proces transportu prania. 

Ta strona używa plików cookies (cisteczka).    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ